Cinsel İsteksizlik Nedir? Nasıl Geçer?

Cinsel İsteksizlik Nedir? Nasıl Geçer?

Cinsel isteksizlik; cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. 

Cinsel isteksizlik özellikle kadınlarda daha fazla görülür bu oran kadınlarda %60 erkeklerde %20 dir. 

Kadınlarda cinsel isteksizliğin daha çok görülmesi onların durumlardan daha çok etkilenmelerine bağlıdır. 

Kültürel olarak baktığımızda cinsellik yalnızca erkeğe özgü bir durum gibidir. Kadının isteğinin olması ayıp, günah, terbiyesizlik olarak nitelendirildiği gibi bu onun görevidir ve erkek istediği sürece bu görevi yerine getirip kadınlık görevini yapması gerekir dayatması mevcuttur. 

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nedir?

Daha dünyaya ilk geldikleri anda erkek çocuk ve cinsel organı büyük bir gururla ilan edilirken aileler kız çocuklarının cinsel organlarını saklama hatta kızın kendine dokunup keşfetmesine bile müdahalede bulunurlar. Birçok annenin "cinsel organına dokunma, oradan böcekler çıkar" gibi travmatik söylemlerde bulunduğuna tanık olduk. Yine erkek çocuğuna sünnet düğünü yapılırken kız çocuğuna regl dönemini büyük bir özenle gizli tutması gerektiğini ve bu durumun ne kadar iğrenç bir şey olduğunu aşılarlar. Erkek cinsel organını kestirip düğün yapıp dosta düşmana duyuranlar kız çocuklarına siyah poşetlerde ped alırlar. Bu örnekler uzar gider ama temelde daha ilk yıllardan kızlara cinsellik için bir araç oldukları mesajı veriliyor. Sakla, koru, bakma, utan, dokunma, merak etme, istekli görünme diye baskı yapılan kadının nasıl olurda tüm o yanlış bilinen cinsellikten sonra cinsel isteksizlik geliştirmemesi beklenir ki? 

Ailelerin yanlış bildiği şey cinselliği konuşmak, sağlıklı cinsel eğitim, cinsel bilgi sahibi olmak cinselliğe teşvik etmez. Yalnızca doğru olanı öğretir. Birçok cinsel problemin temelinde bu yanlış kodlamalar mevcuttur ama sadece etkili olan bu da değildir. 

Yine kendi cinsiyetine ilgi duymak ve bunu söylememek, yanlış bilgiler, eşin öz bakımının azalması ve dolayısıyla çekiciliğini kaybetmesi, kalitesiz cinsel ilişki, eşle çözülemeyen problemler, beğenilme ve reddeilme korkusu, ağrı, vajinusmus, erektil disfonksiyon, cinsel travmalar, aldatma-aldatılma, kullanılan bazı ilaçlar... Cinsel isteksizliğe sebep olabilir. 

Psikolog desteği almak için tıklayınız.

Yayımlama Tarihi: 29 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Maltepe üniversitesi psikoloji mezunuyum. Çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaktayım. Aile danışmanlığı, çift terapisi, ebeveyn danışmanlığı hizmetleri vermekteyim.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle