Çift Terapisi Nedir? Kimler için Gereklidir?

Çift Terapisi Nedir? Kimler için Gereklidir?

Çift terapisi son dönemde en çok duyduğunuz terapi türlerinden birisi olabilir. Aile ve çift terapisi olarak da bilinen bu alan; çiftler arasındaki ilişkinin ve bazı durumlarda aile bireylerinin davranış ve duygu çatışmalarını düzenleyen psikoterapi dalıdır.

Her evlilikte tarafların zaman zaman çatışma yaşaması normaldir. İnsan olarak sosyal yaşamda bu çatışmalar normal kabul edilir. Bununla beraber eğer çatışma hali sürekli devam ediyor ve tarafların çözüm bulamadığı bir noktaya ulaşıyorsa profesyonel bir destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Çiftler arasındaki duygusal ya da sözlü anlaşmazlık durumu varsa çocuğun psikolojik gelişimini negatif etkileyecektir. Bu gibi durumlarda aileler de devreye girebiliyor ve problemin karmaşıklığı giderek artıyor. Aile ve çift terapisi seanslarında terapistiniz belki tüm aile bireylerini de seansa almak isteyebilir. Bireylerin birbiriyle kurduğu ilişkiler, kendi ruh sağlığı ve duygusal tatminleri için önemlidir. Çevrenin burada müdahil olduğu çiftlerde; karşılıklı iletişim ve empati gösterme oranı düşüyor. Dolayısıyla boşanmaya kadar giden bir yolun kapısı açılabiliyor.

Çift terapisi seanslarına katıldığınızda uzman psikolog desteği ile bireysel dengenizi sağlamanız daha kolay olabilir. Bununla beraber çiftler arası denge de sağlandığında; sosyal çevrenin etkisi giderek azalmaya başlayacaktır. İhtiyaç hissederse, terapistinin ailedeki diğer kişilerle de seans yapmayı talep edebilir.

Aile ve çift terapisine katılan bireyler genellikle görünen sorunların ötesinde farkındalık sahibi olurlar. Kendilerine dair, partnerlerine ve hayata dair keşifler yaşarlar. Bu kazanımlar hayatın daha uzun vadeli bir süresi boyunca bireylere katkı sunmaya devam edebilir.

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Aile ve çift terapisi; ilişkilerinde problem yaşayan her birey için uygundur. Çok geniş bir çerçevede yaygın olarak fayda sağlamaktadır. Bunlardan bazılarını listelemek istiyoruz.

*Evlilik Problemleri

*Boşanma Kararı Vermek üzere olan veya Kararı Net Olan Çiftler

*Alkol ve Madde Kullanımı

*Aile Yaşamındaki Değişiklikler (İş Değişimi, Maddi Hasar, Taşınma vb.)

*Yas ,Kayıp ve Travmalar

*Psikoseksüel Zorluklar

*Anksiyete ve Depresyon gibi Duygusal İşlev Bozuklukları

*Evlat Edinme, Üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri

*Boşanma sonrası ebeveyn ve çocuk ilişkileri

*Ekonomik Problemler

*Kendine ve Partnerine Zarar Verici Davranışlar

*Yoğun İş stresi

*Travma sonrası, çocuk, genç ya da yetişkinlere destek

Yukarıda gördüğünüz maddeler ve bazı diğer durumlarda aile ve çift terapisi problemin ana kaynağını tespit etmeye ve değiştirmenize yardımcı olur. Buradaki değişim; duygusal ve davranışsal değişiklikleri sağlarken yeni ve destekleyici alışkanlıklar kazanmanıza aracılık eder.

Çift Terapisi ve Danışman Seçimi

Çift terapisi almaya karar verdiğinizde en zorlu ilk adımı atlatmayı başarmışsınız demektir. Hiçbir birey evlenirken ya da çocuk yaparken mutsuz olmak ya da birbirini incitmek için ilişki kurmuyor. Fakat yaşam boyu bireysel olarak kendimizi tanımaya ve evrilmeye devam ediyoruz. Bu aradaki geçiş süreçlerinde yaşanan olayları ve kendimizi yargılamak oldukça insani bir durumdur. Fakat, insani bir tepki olsa da yaşam kalitemizi her zaman pozitif etkilemez. Aile ve çift terapisi desteği almaya karar verdiğinizde kabullenme aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz. Bu da ilgili sorun ya da sorunların çözümü için temel bir gerekliliktir. Çiftlerden birisi bile isteksiz ya da zorla gidiyorsa süreç uzayabilir.

Ortalama bir çift terapisi süreci 8 ile 24 seans arasında sürebilmektedir.

Çift terapisi almak istediğiniz uzmanı seçerken de bazı konulara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin; sizin, partnerinizin ya da aile bireylerinin sosyal yaşamdan tanıdığı psikologlar çok uygun olmayabilir. Süreç boyunca sosyal olarak bir stres yaşama ihtimaliniz ne kadar az olursa o kadar faydalı olacaktır.

Ek olarak, daha önceden bu uzmanla çalışan başka çiftlerin memnuniyet oranları da size yol gösterebilir.

Kesin kararınızı vermeden önce birden fazla uzman psikologla iletişim kurduğunuzu varsayıyoruz. Bu süreçte birey olarak ve çift olarak size en yakın hissettiren uzmanla çalışmanız faydalı olacaktır.

Bu bir yolculuk. Çift terapisi sürecinde belki de en mahrem duygularınız hakkında farkındalıklar yaşayacaksınız. Bu nedenle uzman seçimine dikkat etmeniz başta ilişkileriniz ve dolaylı olarak gündelik yaşam ve iş yaşamınıza katkı sunacaktır.

Kidolog platformunda birden fazla uzman psikologla kolayca tanışabileceğinizi biliyor muydunuz?

Şimdi, web sitemizdeki uzmanlara ve Blog yazılarına göz atarak derinlemesine bir araştırma yapabilirsiniz.

Hayatınızın her alanında huzur ve başarı sizinle birlikte olsun.

Yayımlama Tarihi: 26 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
26 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle