WhatsApp

Çift Aile Terapisi Nedir?

Çift Aile Terapisi Nedir?

Çift Aile terapisi nedir?

Aile terapisi ilişkilerinde anlaşmazlıklar yaşayan partnerlerin ve evli çiftlerin ilişkilerini yeniden gözden geçirip yeniden onarması için verilen terapi hizmetidir. Ayrılmak ya da boşanmayı düşünen çiftler arasında yaşanan problemlerin daha detaylandırılması, problemler hakkında terapi seansları süresince konuşularak sağaltım yapılması amaçlanır. Aile terapisi çiftlere kesin bir çözüm ya da sonuç sunmaz fakat düğümlenmiş ilişkilerin çözümüne yardımcı olmaya çalışır. Sürece ve ilişkilerinin seyrine odaklanır.

Aile terapisi aynı zamanda ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan sorunları ele alır.

Böylelikle hem çiftlerin ve hem de aile içinde çocuklar ve ebeveynler arasında yaşanan problemleri çok boyutlu bir şekilde inceler.

 

Çift Aile terapisinin hedef kitlesi kimdir?

 

Çift Aile Terapisi ayrılmayı düşünen, ilişkilerinde sorun yaşayan evli olmayan partnerleri ve evli çiftleri ele alan bir terapi biçimidir.

Çocuklu çift ve aileler içinde ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan, ebeveynlerden kaynaklı çocukların yaşadığı sorunları da ele alarak incelemeyi ve düğümlenmiş ilişkileri sağlıklı hale getirmeyi hedefler.


 

Çift ve Aile Terapisi'nden beklenenler nelerdir, ne işe yarar, sonucunda ne yapılabilir?

 

Çift ve Aile Terapisi düğümlenmiş ilişkileri ve çiftler arası yaşanan çıkmazları ele alıp inceleyerek bu sorunların çözülmesi ve daha sağlıklı, onarılmış ilişkilerin inşasını amaçlar. Ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan sorunların açıklığa kavuşturulması, sağlıksız ilişki bağlarından kaynaklanan çocuk ergen depresyonu ve  yetişkinlerin yaşadığı travmaları  iyileştirmeye ve yeniden onarılmış, pozitif, yapıcı, güçlendirici bağlar kurulmasına katkı sağlar. Nihai hedef çiftler arasında olumlu, yapıcı bağlar kurmak ve ilişkilerin geleceğine yön vermektir.

7 Kasım 2021

Diğer Yazılar