Bir İnsan Kaç Yaşında Âşık Olur?

Bir İnsan Kaç Yaşında Âşık Olur?

Aşk insanlar tarafından yüzyıllar boyunca tanımlanmaya çalışılan bir duygudur. Bununla birlikte birçok tanım yapılmasına rağmen kesin tanım üzerinde uzlaşı sağlanamamıştır. Bu nedenle üzerine konuşulması en zor durumlardan bir tanesidir. Bu konu zamanla bilimin radarına da girmiş ve araştırmalara konu olmuştur. Bilim ise çoğunlukla biyolojik olan kısmı ile ilgilenmiş ve aşk duygusunu yaşayan insanlarda ne tarz hormonların salgılandığını araştırmıştır.

Bununla birlikte aşk üzerine yürütülen psikolojik çalışmalarda bulunulur. Bu araştırmalarda âşık olan bireylerin gösterdiği ortak davranışlar belirlenmeye çalışılmış ve bu davranışların hangi yaş aralıklarında görüldüğü incelenmiştir. Sonuç olarak ise bireylerin 5-6 yaşlarından itibaren neredeyse ölene kadar aşk davranışları gösterebildiği tespit edilmiştir.

Aşk Nedir?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle beraber bazı noktalarda uzlaşılmıştır denilebilir. Genel olarak âşık olan insanlar midesinde kelebekler uçuşuyor gibi bir his yaşadıklarını söylerler. Bununla beraber âşık olan kişiler kendilerini hiç bu kadar iyi hissetmediklerini söylerler. Aşık olan bir insan gözünden aşkı tanımlamaya çalışırsak bu çokta zor olmaz.

Aşk sevdiğin kişinin yanında olmadan geçirdiğin her saniyenin sana bir ömür gelmesi, dünyanın geri kalanının onunlayken umurunda olmaması, ona doğru koşmayı canı gönülden isterken dizlerinde koşacak derman olmaması, yanında olduğunda senin için zamanın durması gibi cümleler ile tanımlanabilir.

Her Yaşta Âşık Olmak Mümkün Mü?

Yapılan araştırmalar aşk davranışını çocukların, yetişkinlere oranla daha sık gösterdiğini saptamıştır. Başka bir deyişle aşk duygusuna erişkin döneme geçilmesi ile daha az rastlanır hale gelmektedir. Bu noktada uzmanlar, çevresel ve kültürel etkiler nedeniyle kişilerin aşk duygusunu zamanla bir nevi törpülediğini düşünmektedir.

Yani kişinin erişkin hayat geçmesi ile beraber sorumlulukları artmakta ve bu durum aşkı göz ardı etmesine neden olmaktadır. Bu görüşün kesin ve net bir dayanağı olmamasına rağmen genel olarak bakıldığında çokta yanlış gelmemektedir. Ancak yine de aşkın nereden ve ne zaman geleceğini hiçbir bilimin saptaması ve ispatlaması mümkün değildir. İster 5 yaşında ister 90 yaşında olun aşk her an kapınızı çalabilir.

Kişinin Âşık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişilerin âşık olduklarını anlamak sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun nedeni ise insanların âşık oldukları zaman gösterdikleri tipik davranışları, hayatlarının herhangi bir evresinde de farklı nedenlerden ötürü değişken oranlarda gösteriyor olmasıdır. Bir kişinin âşık olduğunu ise genellikle ilk olarak yakın çevresinde bulunan kişiler fark eder.

Kişinin bazı zamanlarda yaşamış olduğu duygu yoğunluğu nedeniyle kendisi bile âşık olduğunu algılayamayabilir. Âşık olan kişinin gösterdiği tipik davranışlardan bir tanesi sebepsiz yere hayat dolu olması ve gülümsemesidir. Bunun yanında âşık oldukları kişiyi fazla düşündükleri için genel bir odaklanma sorunları yaşamaları da kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca enerjileri oldukça fazla olacaktır.

Psikolog veya Psikolojik Danışman desteği için tıklayın.

Çocuk Gelişim Uzmanı desteği için tıklayın

Yayımlama Tarihi: 7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle