WhatsApp

Bir Çocuğun Psikolojisi Nasıl Düzelir!

Bir Çocuğun Psikolojisi Nasıl Düzelir!

Çocuklar bize hayatın sunduğu en güzel hediyedir. Bu narin hediyeleri  sağlıklı yetiştirebilmek, özellik le de ruh sağlıkları açısından sağlam bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, ebeveynlerin en önemli görevidir. Peki ya ters giden bir şeyler varsa. İşte böyle durumlarda bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorusu ebeveynlerin beynini  en çok meşgul eden sorudur.

Çocuğun Psikolojisini Etkileyen Fizyolojik Faktörler

Çocukların anne karnında oluşmaya başladığı andan itibaren gelişim süreçleri de başlar. Fizyolojik gelişimlerinin yanında henüz anne karnında iken bile annenin hissettikleri, yaşadığı olayların vücutlarında oluşturduğu etki dolaylı yoldan çocuğa da bir şekilde iletilir. Tüm bunların yanında beslenme de çok önemli bir faktördür. Vitamin ve mineral dengeli bir beslenme beyin gelişimi için önemlidir.

Bunun içindir ki henüz hamilelik başladığı andan itibaren anne adaylarına beyin gelişimi için önemi  bilinen folik asit ve çeşitli vitaminleri içeren takviyeler yapılır. Özellikle çinkonun merkezi sinir sistemi gelişimi ve fonksiyonların üzerinde önemli etkileri vardır. Sağlıklı bir psikoloji için öncelikle sağlıklı bir beyne ihtiyaç vardır. Bu nedenle bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorusunun cevabının fizyolojik yönü açısından çocukların beslenmelerine özen gösterilmeli ve dengeli beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Çocuğun Psikolojisini Etkileyen Diğer Faktörler

0-2 yaş dönemi, çocuklar için güvenli bağlanma dönemidir. Herhangi bir nedenle ebeveyni veya ebeveyni olmayan çocuklar için bakım vereni ile bu dönemde güvenli bir bağlanma oluşturamamış çocuklarda kaygı, insanlara karşı güvensizlik ve özgüven eksikliği görülür.

Bunun yanı sıra ruh halleri de huzursuz ve depresiftir. Bu durumun çözümü ise bir uzman yardımı ile çocukla yeniden bağlanılması ile mümkündür. Hangi yaşta olursa olsun çocuk ile yeniden bağlanma sağlanarak bu durum telafi edilebilir. Bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorusunun asıl cevabı bir çocuğun psikolojisinin neden bozulduğu sorusunda gizlidir.

Çocuğun bebeklik dönemini kapsayan güvenli bağlanma problemleri dışında, çocuk psikolojisini etkileyen diğer faktörler arasında en çok görülen problemler arasında; kardeş kıskançlığı, duygusal ve fiziksel şiddete maruz kalma, çocukken yaşanılan travmalar, ebeveynlerden birinin kaybı, akran zorbalığı, cinsel taciz… gibi pek çok neden sayılabilir. Öncelikle yaşanılan sorunun tespiti çözüm için atılan en önemli adımdır. 

Anne - Babaya Düşen Görevler

Bir çocuğun psikolojisi nasıl düzelir sorusunun cevabını ararken, uzman desteğinin dışında bu konuda anne babaya düşen görevler de vardır. Meselenin bu kısmı ise anne babalar için en çok önem arz eden kısımdır. Çocuğu olduğu gibi kabul ederek ne olursa olsun sevgi göstermek, gün içerisinde mutlaka belli aralıklarla çocuğa sarılmak ve sevgi sözcükleri söylemek, kaygısını azaltma adına son derece önemlidir.

Çocuk yaşamış olduğu sorun veya sorunlar nedeniyle oluşan davranış bozukluğundan dolayı, asla eleştirilmemeli bu konuda yalnızca uzman desteği ve yönlendirmesi ile hareket edilmelidir. Çocukla konuşurken göz teması kurulmalı ve ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu bilmesi sağlanmalıdır. Çocuğun ruhsal ilacının sevgi olduğu asla unutulmamalıdır. 

 

19 Kasım 2021

Diğer Yazılar