Bipolar Nedir?

Bipolar Nedir?

Bipolar çoğu zaman duyduğumuz bir hastalıktır fakat çoğumuz Bipolar nedir sorusuna net cevap vermekte zorlanırız. Bipolar uzun süreli ve karmaşık duygu durum bozukluğudur. Bipolar hastalığında manik, hipomanik ve depresif ataklar meydana gelir. Kişi kendini çok iyi hissederken bir anda içine kapanabilir. İki uçlu duygu durum bozukluğu olarak da bilinir. Bu hastalığı iyi tanımak için bipolar iki uçlu duygu durum bozukluğunu iyi tanımak gerekir.

Bipolar Atak Nasıl Olur?

Bipolar nedir tüm detaylarıyla öğrenmek için bu hastalığı tüm yönleriyle tanımak gerekir. Bu hastalıkta kişinin düşünme, ruh hali ve motivasyonun da dalgalanmalar görülür. Bazı dönemler çok coşkulu, bazı dönemler ise oldukça sınırlı ve agresiftir. Bu dönemlerde kişiye çok dikkatli olunmalıdır. Mani durumuna giren hastalar karşısındaki kişiyi etkilemek adına doğru olmayan olay ve hikâyeler anlatabilirler. Psikoz durumunda kişi olmayan şeylere inanır ve sanrı görebilir.

Duygu Durum Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bipolar nedir demek öncelikle hastalığın tüm belirtilerini kişinin taşıyıp taşımadığını bilmek demektir. Bu yüzden bipolar bozukluk hastalığının bütün belirtilerini sizin için maddeler halinde derledik.

 • Büyüklük düşünceleri
 • Aşırı ve çok konuşkanlık
 • Düşüncelerin yarışması
 • Fikir karışıklıkları
 • Az uyuma
 • Dikkat çekme
 • Kötü sonuçlar doğurabilecek etkinliklere katılma
 • Olağan dışı ve aşırı neşe
 • Çabuk tepki verme
 • Dışa vurulan duygularda artış
 • İştah ve kilo değişiklikleri
 • Dikkat ve bellek sorunları
 • Cinsel istek ve işlev bozuklukları
 • Suçluluk ve değersizlik düşünceleri

Bu belirtiler en az bir hafta devam eder. Maalesef kişinin günlük yaşamını aksatacak düzeydedir.

Bipolar Bozukluğa Ne Sebep Olur?

Bipolar bozukluk şeker, tansiyon ya da kalp hastalığı gibi tıbbi bir hastalıktır. Bu hastalıkta kişinin beyni etkilenir. Maalesef günümüzde hala bipolar hastalığın nedeni bilinmiyor. Genel olarak genetik olduğu ve ailenin tıbbi geçmişinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bipolar bozukluk beyni etkileyerek normal düzeyde kalmasını engeller ve normal yaşamın sürdürülebilmesini engeller. Bipolar bozukluk dünyada her 50 kişiden birinde görülmektedir.

Sıklıkla duygu durumda aşırı yükselme, çöküşler ve yine yükselme dönemiyle kendini gösterir. Bu duygu durum dönemleri dışında yaşanan normal dönemlerde vardır. Bu dönemleri dinlenme olarak düşünebiliriz. Bazı hastalar senede 1 defa atak geçirirken bazı hastalarda bu sıklık fazladır. Bazen de yıllar sonra ikinci atak görülebilir.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar Nedir sorusunun cevabını makalemizde ayrıntılı olarak açıklamaya çalıştık. Peki, bu hastalığın tedavisi var mı diye sorarsanız tıp bu hastalıkta oldukça kendini geliştirmiştir. Temel tedavisi ilaçlardır. Hem manik hem depresif belirtileri kontrol altına almak adına tek ilaç yeterli gelmeyebilir. Belirtilerin şiddetine göre birden fazla ilaç kullanımı gerekir ve hasta yakından takip edilmelidir. Bipolar bozukluğu tedavi etmek için duygu durum dengeleyicileri, antidepresan ve antipsotik olmak üzere üç çeşit ilaç kullanılır. Uyku durumlarını dengelemek için ek ilaçlarda kullanılabilir.

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle