Bipolar Ne Demek?

Bipolar Ne Demek?

Bipolar ne demek sorusuna uzun süre boyunca devam eden ve bir karmaşık duygu haline gelen bir hastalık çeşididir. Bu hastalıkta manik, hipomanik, ve depresif ataklar ortaya çıkar. İnsanlar atak geçirdiği esnada bipolar bozukluğu tamamen ortaya çıkar. Bipoların tıbbi olarak diğer adı da Manik depresif olarak da adlandırılır. Bu hastalıkta iki ayrı ruhsal bozukluk vardır. Bu durumlardan biri taşkınlık yani (mani) ve çökkünlük (depresif bozukluk) olarak adlandırırız.

Mani ve çökkünlük olarak adlandırdığımız hastalık çeşitleri birbirini takip eder. Bundan sonra yatışma ve alevlenme dönemleri gözlemlenir. İş gücü kaybımızın önemli nedenlerinden olan bipolar bozukluğu üçe ayrılır. Bipolar 1, bipolar 2 ve siklotimik bozukluk olmak üzere üç dala ayrılır.

Bipolar Bozukluğu 1

Öncesinde veya sonrasında manik atağın mevcut olduğu ve en az bir manik atağın olduğu bipolar bozukluğun alt türüdür. Kopuş bazı bipolar bozukluğu 1 hastalarında manik atak sırasında meydana gelir. Bipolar 1 bozukluğundan hem kadın hem erkekler aynı oranda etkilenirler.

 Bipolar 2 Bozukluğu

Bipolar 2 Bozukluğu hastaları en az iki hafta süreyle majör depresif adı verilen atağı yaşarlar. Bu depresyon çeşidinde en az 4 gün boyunca süren bir hipomani atağı onlara eşlik eder. Manik atak bipolar 2 Bozukluğu hastalarında görülmez. Genellikle kadınlara ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

Siklotimik Bozukluk

Siklotimik bozukluk 2 yıl boyunca depresif atak belirtilerini tecrübe eden ve hipomani hastalığı olan kişilerde söz konusu olan bir hastalık türüdür. Siklotimik bozukluk hipomani ve depresif atak türüne göre belirtiler daha hafiftir. Siklotimik bozukluk hastaları hasta olmadığı dönemlerde normal  görünürler. Her bir atak başlangıcında süresi bir haftayı bulabilir. Ve genelde atanların süreleri birbirini tutmaz. Bazen belirtiler hafif geçirilebilir. Bazende ağır geçirebilirsiniz. Hafif belirtilerle geçirdiğiniz döneme Hipomani dönem adı verilir.

Bipolar Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk belirtileri depresyon semptomları, hipomani ve mani olarak değerlendirilir. Bipolar bozukluğu sonucu oluşan depresif dönem en az iki hafta süre ile devam etmektedir. Diğer bir tür olan manik atak ise genellikle birkaç gün ile bir kaç haftalık arayla sürer. Ayrıca bazı insanlarda ataklar yıl boyunca birbiri ardına devam edebilir. Depresif dönem belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Değersizlik duygusu, kuşku duyma, aşırı uyuma ya da uykusuzluk sorunu çekme, intihar düşünceleri, kendini mutsuz ve huzursuz hissetmek gibi belirtiler yer alır.

Ayrıca Mani atağında bulunan insanlar genellikle aşırı duygulananıma sahiptirler. Heyecanlı ve aşırı enerjili olan bu kişilerde mani atağı döneminde ciddi sorunlar çıkarabilir. Gece hayatında aşırı tepkiler, korunmasız cinsel ilişkiler, madde kullanımı gibi tehlikeli işlere başvurabilirler. Bu hastalıkta arada sırada normal dönem olabileceği gibi mani ve depresyon atakları sürekli döngü haline de gelebilir. 

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle