Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk

Hayat bazen çekilmez bir duruma gelebilir. Yetişkinler arasında yaşanan gelecek kaygısı kimi zaman stresli bir hale gelir. Bir psikiyatri terimi olan bipolar bozukluk duygu ve durum değişikliği olarak açıklanır. Bu kapsamda çok sayıda kişi bu kelimeler ile uzman bir psikolog tarafından tanı alır. Psikiyatri alanında yaşanan ve kaydedilen gelişmeler ile birlikte uzman psikologlar eşliğinde bu rahatsızlık tedavi edilir.

Ancak bu teşhisin tedavisi biraz zaman alır. Tanı konulan kişinin doktorun verdiği tavsiyelere harfiyen uyması ve aynı zamanda büyük bir sabır göstermesi tedaviyi iyi yönde etkileyen bir detayı yansıtır. Bu hastalık tanısını alan kişiler için hayat tam anlamıyla kaçınılmaz bir hale gelebilir. 

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bir duygu durum bozukluğu olarak ta bilinen bipolar bozukluk uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Bu rahatsızlığın en yaygın ve göze çarpan belirtileri arasında kişilerin değişken bir yapıya bürünmesi yer alır. Bir gün oldukça mutlu görünen bipolar bozukluk yaşayan kişi diğer bir gün ise bir hayli mutlu olabilir. İşte bu detay duygu durum değişikliğini ortaya koyar. Aile bireyleri böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında uzman bir psikolog ya da alanında bilgili bir psikiyatr başvuru yapmalıdır.

Aynı zamanda aile bireyleri bu durumda olan yakınlarını motive edici davranışlarda bulunmalıdır. Yapılan başvuru ile alanında uzman olan psikolog hastayı dinler ve tedavi planını bu detaya göre düzenler.

Bipolar Bozukluk Neden Olur?

Ağır bir travma, stresli bir yaşam, işsizlik ve çeşitli problemler nedeniyle sinsi bir şekilde ilerleyen bipolar bozukluk tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Bu rahatsızlık çok can sıkıcı ve kaygı yaratan bir durumdur. Bipolar bozukluk tedavisinde hasta ve hasta yakınları dinlenerek gelişme aşaması ile ilgili bilgi edinilir. Hastalık erken dönemde fark edildiğinde tedavi ve başarı oranı da maksimum seviyede olur.

Ancak ileri bipolar bozukluk teşhislerinde bireylerin hastaneye yatırılarak tedavi ve gözlem altında olması gerekebilir. Bu bakımdan şüphe duyulan durumlarda vakit kaybetmeden ilgili branşa başvuru yapılması önem teşkil eder. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlıkta başarı elde edilir.

Bipolar Bozukluk Problemi

Hayattan zevk almama, sürekli mutsuz hissetme ve asosyal bir yaşam tarzı bipolar bozukluk probleminin başlangıcıdır. Bu durumda yukarıda da belirtildiği üzere uzman bir psikoloğa başvuru yapılması gereklidir. Nu tanıyı alan kişinin ise mücadele etmesi ve doktor tarafından verilen bütün tavsiyelere uyması gereklidir. Doktor hasta ve hasta yakını işbirliği içerisinde hasta eski mutlu günlerine geri döner.

Bipolar bozukluk problemi günümüzde çok sayıda tedavi yöntemi ile tolere edilebiliyor. Ancak yapılması gereken en önemli konu vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunun psikiyatri bölümüne başvurulması gerektiğidir. Tedavisi her zaman mümkün olan bipolar bozukluk problemi sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. 

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle