Bipolar Bozukluğu Nedir?

Bipolar Bozukluğu Nedir?

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz bipolar bozukluk nedir? Eskiden manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk, duygusal iniş çıkışlar (mani veya hipomani) ve çökmüş ruh hali değişimleri (depresyon) dâhil olmak üzere ruh hali değişimlerine neden olan bir ruh hastalığıdır.

Depresyonda dönemlerinde moralsiz veya umutsuz hissedebilirsiniz. Günlük yaşantınızda yer alan pek çok aktiviteye ilginizi kaybedebilirsiniz. Ruh haliniz aktif veya pasif ataklara dönüştüğünde, öforik, mutlu veya alışılmadık şekilde sinirli hissedebilirsiniz. Bu ruh hali değişimleri uykuyu, gün içerisindeki enerjiyi, algıyı, davranış tarzını ve sağlıklı düşünme yeteneğini etkileyebilir.

Bipolar Bozukluk Nöbetleri Ne Sıklıkla Meydana Gelir?

Ruh hali değişiklikleri yıl içerisinde birkaç kez meydana gelebilir. Çoğu insan, bölümler arasında bazı duygusal belirtiler yaşarken, bazıları yaşamaz. Bipolar bozukluk yaşam boyunca sürebilecek olsa da, bir tedavi planı izleyerek ruh hali değişimlerini ve diğer semptomları kontrol edebilirsiniz. Pek çok hastada, bipolar bozukluk ilaç ve danışmanlık (psikoterapi) ile kontrol altına alınabilmektedir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri

Bipolar ve ilgili bozuklukların birkaç türü vardır. Bunlar mani veya hipomani ve depresyonu içerebilir. Semptomlar, yaşamda ciddi acılara ve zorluklara yol açabilecek ruh hali ve davranışlarda öngörülemeyen değişikliklere yol açabilir. Üzüntü, boşluk, umutsuzluk veya gözyaşı gibi depresif ruh hali (çocuklarda ve ergenlerde, depresif bir ruh hali sinirlilik olarak ortaya çıkabilir).

Önemli bir ilgi kaybı veya etkinliklerin tamamından veya çoğundan zevk alamama olabilir. Diyet yapmadan önemli kilo kaybı, kilo alımı veya iştah azalması veya artması (çocuklar beklendiği gibi kilo almıyorsa, bu bir depresyon belirtisi olabilir). Uykusuzluk veya çok fazla uyku, huzursuzluk veya yavaş davranış, yorgunluk veya enerji kaybı, değersizlik hissi veya aşırı veya uygunsuz suçluluk da yaygın semptomlardır.

Bipolar Bozukluk Türleri

  • Birinci tip Bipolar bozukluk nedir? Hipomanik veya majör depresif epizodlardan önce veya sonra gelen en az bir manik epizodunuz oldu. Bazı durumlarda mani gerçeklikten kopmaya (psikoz) neden olabilir.
  • İkinci tip Bipolar bozukluk nedir? En az bir defa majör depresyon ile en az bir hipomanik atak dönem geçirdiniz, ancak tek bir manik dönem geçirmediniz.
  • Siklotimik Bipolar bozukluk nedir? En az iki yıl veya çocuklarda ve ergenlerde bir yıl boyunca (majör depresyondan daha az şiddetli olsa da) birçok hipomanik belirti ve depresif belirti dönemi yaşadınız.
  • Diğer varyantlar: Bunlar, örneğin, belirli ilaçların veya alkolün neden olduğu veya Cushing hastalığı, multipl skleroz veya felç gibi bir hastalığın neden olduğu bipolar ve ilgili bozuklukları içerir.

Mani ve Hipomani Dönemleri

Mani ve hipomani iki farklı atak çeşididir ve karıştırılmamalıdır. Ancak aynı semptomlara sahiptirler. Mani, hipomaniden daha kuvvetlidir ve çalışma hayatında, okul yaşamında ve sosyal aktivitelerde daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Ayrıca ilişkilerde zorluklar kaçınılmazdır. Mani ayrıca gerçeklikten kopmaya (psikoz) neden olabilir ve hastaneye yatmayı gerektirebilir.

Uzman desteğine başvurmak için tıklayın.

 

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 9 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
9 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle