Beden Dili ve İnsan Psikolojisi 

Beden Dili ve İnsan Psikolojisi 

Beden dili, insanların gizleyemeyeceği, kimi zaman kişinin farkında bile olmadan yaptığı saniyelik ve uzun süreli devam eden hareketlere denir. Beden dili, özellikle suçluları incelemek amacıyla kullanılır. Beden dili tespitinde insan psikoloji en başta yer alır. 

İnsanlar farkında bile olmadan yüzlerinde ya da milimlik bile olsa bunu belirleyecek bir hareket yaparlar. Bu hareketin farkında olamayabilirler çünkü bunu bilinçaltı yaptırır. Günümüzde oldukça önem kazanan beden dili sayesinde çok büyük analizler yapılabilir. Örneğin gerçek suçlu anlaşılabilir ve suçsuz ayırt edilebilir.  

Beden Dilinin İç Sesi Beyindir 

Jest ve mimikler kimi zaman bilerek yapılabilir kimi zamanda kişinin farkında bile olmadan bazı mimikler istem dışı olabilir. Tüm bunları kişiye yaptıran beyindir çünkü beden dili ve insan psikolojisi birlikteliğinde uyumla çalışırlar. Bu konuyu şöyle düşünün; eliniz yüksek sıcaklıkta bir şeye değdiği anda siz ne olduğunu fark etmeden anında eliniz geri çekilir, daha elinize değen o şeyi bile anlayamadan eliniz bir anda nasıl çekilir hiç düşündünüz mü?

Önce çek, sonra düşün sistemi yani reflekslerinizi bu şekilde kullanırsınız, beyniniz sizi bu şekilde korur. Beden dili de aslında bu sisteme çok benzer siz farkında olmadan gerçeği karşısındakine yansıtır. Ufak bir göz kaçırması, ellerin hareketlenmesi, titreme vb. birçok anlık ve sizin bile anlayamayacağınız kadar kısa sürede kendinizi istemeden de olsa anlatabilirsiniz. 

Neokorteks ve Limbik Beyin Sistemi  

Beden dili ve insan psikolojisi uyumunun bilimsel açıklaması da vardır. Neokorteks, beynin bir bölümü olup yalan söylemekte insanların kullandığı bölümdür. Beyninizin Neokorteks bölümünü kullanarak istediğiniz her yalanı rahatça söyleyebilir ve ona göre bir tiyatro oynayabilirsiniz. 

Limbik beyin bölümü ise Neokorteks’e oranla bambaşka bir bölümdür. İşte tam olarak bu yüzden gerçeği saklayamazsınız. Bütün duygular Limdik beyin sayesinde gelir. Limbik beyin dürüsttür, yalan söyleyemez illa ki kendini ele verir. Her ne kadar beyninizin Neokorteks bölümü ile kendi yalanınızı gizlemeye çalışsanız da Limbik beyin buna izin vermeyecektir. Beden dilinde oldukça yer alan bölüm Limbik beyindir. 

Beden Dili Sayesinde Neleri Öğrenebiliriz?  

Beden dili ve insan psikolojisi her zaman beraber çalışırlar. Bu yüzden karşınızdaki kişinin beden diline, mimiklerine dikkat ederseniz onun aklını okuyabilirsiniz. Beden dili sayesinde birçok suçlu yakalanmaktadır. Bunun üzerine sayısız kitaplar yazılmıştır, birçok insan bu alanda uzmanlaşmış ve beden dili okuyucuları olmuşlardır.  

Beden dili sayesinde; 

Karşınızdaki kişi sizi dinliyor mu? 

Korkuyor mu? 

Sıkılmış mı? 

Gerçekten gülümsüyor mu? 

Yoksa size yalan mı söylüyor? Bu ve bunun gibi tüm soruların cevaplarını bir analizle öğrenebilirsiniz. 

Beden dili ve insan psikolojisi bir düzen içerisinde çalışır. İnsan hiçbir şeyi gizlemek istese de gizleyemez. İnsanın psikolojisinde ne varsa o da beden diline mutlaka yansıyacaktır. 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle