WhatsApp

Bebeklerin Televizyon Seyretmesi Sakıncalı Mıdır?

Bebeklerin Televizyon Seyretmesi Sakıncalı Mıdır?

Bebeklerin televizyon ekranı ile tanışmaları ne kadar geç olursa gelişimleri için o kadar iyi demek oluyor. Sürekli etrafını keşfetme dürtüsü içinde olan bebeklerin televizyonun açık olduğu ortamlarda bulunması pek çok zararı bir arada bulunduruyor. Uzmanlar iki yaş öncesi bebeklerin televizyon seyretmesi onların sosyal ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Birçok alışkanlığın kalıcı olarak edinildiği bebeklik dönemini verimli geçirmek için televizyon seyretmelerini önlemek faydalı olacaktır. 

Bebeklerde Televizyon Seyretmenin Zararları

Teknoloji ile iç içe yaşamın olduğu dönemin bebekleri her ne kadar korunmak istense de televizyon gibi vazgeçilmez unsurlardan alıkonamıyor. Özellikle bebeklerin dil gelişimi için olumsuz etkileri olan bebeklerin televizyon seyretmesi, otizm gibi ciddi hastalıkların tetikleyicisi olabiliyor. Henüz algısı yeterince gelişmemiş olan bebeklerin dakikalarca tek bir noktaya odaklanıp seyirci olmaları, geç konuşma başta olmak üzere birçok dil problemini beraberinde getiriyor. Öğrenme gayreti ile dünyaya gelen bebeklerin televizyon izleyerek geçirdikleri her an onların gelişimini sekteye uğratan değersiz vakit olarak nitelendiriliyor.

İlginizi çekebilir: Ekran Bağımlılığı Nedir?

Televizyonun Dil Gelişimine Olumsuz Etkileri

Okul öncesi çocukların evde vakit geçirmek için televizyon ekranına maruz bırakılmaları ileride yaşanacak dil sorunlarının tek nedeni olabiliyor. Sorunsuz yemek yemesi için bebeklere çizgi film ya da çocuk şarkıları izletilmesi; masum gibi görünen ama çocuklara yapılan en büyük kötülüklerden biridir. Televizyon izlerken karşılıklı etkileşimin neredeyse hiç olmaması, bebeklerin çocukluk döneminde de sosyal alanlarında pasif kalmasına neden oluyor. Belki tek başına otizmin sebebi olmayabilir ancak; uzun saatler televizyon ekranı karşısında kalan bebeklerde otizm belirtileri ile benzer davranışlar da gözlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Ekranın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bebekler Ne Zaman Televizyon İzlemeye Başlamalı?

Günümüzde çocukları teknolojiden soyutlamak neredeyse imkânsız hale geldiyse, kontrollü ebeveyn olmak en önemli meziyetlerden biri halini aldı. Bu noktada ilk 2 yıl boyunca sıfır ekran prensibi ile büyümüş olan bebeklerin televizyon seyretmesi alışkanlığı edinmesinde sakınca görülmüyor. İzlenen içeriklerin çocuğun gelişimine zarar verici unsurlar içermediğinden emin olunduğu sürece ilk 10 dakika ile başlayıp aşamalı olarak artırılmalıdır. Kontrolün elden bırakıldığı çocukluk dönemlerinde şiddet içerikli çizgi filmlerin izlenmesi çocukların şiddete eğilimli olmalarına yol açıyor. Bu nedenle kontrolü elden bırakmadan bebeklerin televizyon seyretmesi zararları ekarte edilmeli ve ekran süreleri avantaja çevrilmelidir.

İlginizi çekebilir: Günümüzde Teknoloji Kullanımı Ve Çocuklar

Anne Ve Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeklerin dış seslere karşı verdikleri tepkiler çoğu zaman hoşumuza gitse de; televizyon gibi dış etkenlerden gelen ses ve görüntüler belli bir yaşa kadar olmamalıdır. Yeni şeyler öğrenmeye açık olan bebekler her gördüklerini taklit edebilirler. Bu durumu avantaja çevirmek için anne ve babalar çocuklarının güvenli içerik izlediklerinden emin olmalıdır. Bebeklerin sosyal ve psikolojik gelişimlerine destek olmak için televizyondan yararlanılmak istendiğinde, gerekirse anne ve babalarda çocukları ile çizgi film izlemelidir.

2 Kasım 2021

Diğer Yazılar