Bebeklerin Göbek Bağı ile İlgili Efsaneler Neler Mi?

Bebeklerin Göbek Bağı ile İlgili Efsaneler Neler Mi?

Bebeklerin göbek bağı ile ilgili bir sürü efsaneler vardır. Bunlar neler mi?

Bebek büyütmek annelerin en zor zamanlarından ve en güzel zamanlarından biridir. Anneler için apayrı bir serüvendir. Bunun yanında annenin aklında bir soru sorular vardır. Bunlar ise yeteri miktarda süt içiyor mu? Saçını kazıtsam daha gür çıkar mı? Acaba göbek bağını nereye gömsem okula mı hastaneye mi camiye mi gibi sorular annelerin akıllarından hiç çıkmaz.  Şehir efsanesi nedir?

Göbek Bağı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğimi yıkasam göbek bağı geç mi düşer hayır o bir efsanedir. Banyo sonrasında göbeğini iyice kurulamanız yeterli olacak ya da göbek bağları için spreyler vardır onları sıkmanız yeterlidir. Ama dikkat edilmesi gereken bir konu da enfeksiyondur. Göbek bağından sarı su akması ya da kokması enfeksiyonun işaretlerinden olabilir ve doktorunuzu aramanız gerekmektedir.

Göbek bağı kuruması gerekmektedir. Kuruduktan sonra kendiliğinden düşer. Tabi sonrası çok karışık sorular oluşur. Bunlardan bir kaçı da şunlardır; Göbek bağını suya mı atsam, bir yere mi gömsem, evde mi tutsam, saklasam mı diye akıllarda sorular oluşur.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde Kırk Uçurma Nedir?

Göbek Bağının Gömülmesi

Ülkemizde çok yaygın olan göbek bağının gömülmesidir. Bunlar batıl inançlardır. Bu tür anlatımlara itibar etmemek gerekir. Böyle bir sözün dinde aslı yoktur. İnsanın bedenine ait parçaları gömmek en güzelidir. Gömüldüğü yerin hiç bir önemi yok. Gömülmesi bebeğin ileride,  gömüldüğü yerle alakalı bir işe sahip olacağını. Aslında bu işin aslı şudur çöpe atmayıp, hayvanlara yiyecek olmaması içindir.

Eskilerden gelen ve işe yaradığına inanılan pek çok gelenek vardır. Bunların nerdeyse hepsi eski Türklerden yani Şamanizm inancından kalan geleneklerdir.  Bundan kaynaklı bazılarının da kutsal olduklarına inanılır.

Göbek Bağının Beşiğe Asılması

Göbek bağının beşiğe asılmasının nedeni ise gezgin olsun bir ayağı dışarda olsun diyedir. Sık sık sizleri özlemesini dileyebilirsiniz asarken.

Göbek Bağının Camiye, Okula Gömülmesi

Camiye gömülmesi ise hayırlı imanlı bir insan olsun diye umut edilerek gömülür. Aslında bunların hepsi efsanelerden, batıl inançlardan biridir. Göbek bağının efsanelerinden biride okula gömülmesidir. Sınavlarından mucizevi şekilde başarılı olsun, okusun güzel mesleği olsun diyedir. Okusun devlete hayrı dokunsun diye göbek bağını da bir devlet dairesinin avlusuna gömmeniz çocuğunuzun halkı için düşünen, başarılı bir devlet adamı olmasına yardımı dokunacak olma efsanesidir.

Bunların yanında aslında çok fazla göbek bağı ile efsaneler vardır. Aslında birinden duymuştum çocuğumun göbek bağını kömürlüğe gömdüm şimdide maden mühendisi oldu diye söyleyenler efsaneler geçmektedir. Göbek bağının efsanelerinden biride suya atılması da bebeğin şansının ve bahtının açık olmasını sağladığına inanılır. Bu yüzden bazen bu gelenek yapılır.

Aslında tek olay göbek bağının bir yere gömülmesi hayvanlara yem olmamasıdır. İnsan vücuduna ait göbek bağı toprakla buluşturmaktır tek gaye.

 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle