Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır? 

Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır? 

Kimlik, her vatandaşlarda olması gereken bilgilerinin yer aldığı, her türlü işlemi onun ile yapabildiği karttır. Kimlik olmadan vatandaş olarak görünmezsiniz buradan kimliğin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bebeklere nüfus cüzdanı içinde bu durum böyledir. Bebeğin dünyaya tam ve sağ doğması halinde gelmesi kişiliği oluşmuş olur. Ve doğar doğmaz anne ve baba yani ebeveynleri hastaneden başlamak üzere evrak temini için bir telaşa girerler. Telaş yapmanın nedeni ise hastane ortamında belge, kimlik olmadan işlem yapamıyor olmanız. 

Ebeveynler Kimlik Nasıl Alır? 

Bebeklere nüfus cüzdanı birinci derece yakınları tarafından çıkarılır. Peki, kimliği nasıl çıkaracaklar, nereye başvuru yapmaları gerekir? Bu ve benzeri sorulara yanıt arayalım.  Öncelikle anne ve babanın, bebeğe kimlik çıkarması için ilk adım olarak kayıt ofisine gitmeleri gerekiyor. Ya da diğer yöntemlere başvuracak. Ama genel olarak ilk yaptığımız iş olarak Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapması gerekir. Belirli bir nüfus dairesine gideceksiniz diye bir şart yok. Bir süredir ikamet ettiğiniz bölgedeki nüfus dairesine giderek alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırıp gitmenizde ise 2 ay sonrasına randevu alabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı oldu ve gidemediniz bu durumda yapmanız gereken arayarak iptal ettirmek olacaktır. Başka kişilerin de işine engel olmamalısınız. 

Bebeklere nüfus cüzdanı, bebek 15 yaş altı olduğu için kimlik fotoğrafsız olacak.  Fotoğraf götürmeye gerek yoktur. Yanınızda götürmemiz gereken Evraklar: İşlemi gerçekleştiren kim ise genellikle baba oluyor zaten o durumda anne ilgilenemiyor. Baba ise babanın kimliği ile bebeğin doğum belgesi bulundurmak zorundadır. Anne ve baba ayrıca kimlik için başvuru yapmazlar ise avukat aracılığı ile onu iznine bağlı olarak başvuru gerçekleştirebilirler.  Ve diğer kafamıza takılan bir soru kimlik almak için devlet tarafından bir ücret talep edilmez.  Peki, başvuru gerçekleşti elime ne zaman geçer? Başvuru yaptıktan kısa bir süre sonra, 10 gün içinde kimlik çıkar. Anne ve baba bunu  30 gün içinde alması gerekir. Aksi takdirde ceza ile karşılaşırlar. 

Hastanelerin Kimliği Belirleme Prosedürü Bulunur

Bebeklere nüfus cüzdanı için bir bilgi daha ekleme yapalım ve kafada soru işaretleri kalmasın. Bebekler doğdukları hastaneden taburcu olmadan da kimliklerine kavuşma imkanına sahipler. Çünkü kimlik sürekli kullanıldığı için hemen almak daha iyi olacaktır. Ayrıca anne ve baba için de telaşta uğraşmasına gerek kalmayacaktır.  Bunun için doğum yapacağınız kimliği belirleme prosedürüne sahip hastaneyi arayarak bilgi sahibi olmaları gerekecektir. Randevu alınması gerekiyor ise randevu almaları lazım. Bu durumları doğumdan önce hastaneyle konuşmak daha doğru olacaktır.  Böylesi önemli bir kartın hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerekir. Bize doğumdan ölüme kadar her anımızda lazım olacak. En basitinden ikametgah için nüfusa gittiğinizde kimliksiz işlem gerçekleşmez. Kaldı ki bebek doğar doğmaz doktor muayenesinde belge ve kimlik, bunlar olmadan bebeğe bakmak istemez. Bunun için zamanında yapmak en önemlisidir. 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle