Bebeklerde Kırk Uçurma Nedir?

Bebeklerde Kırk Uçurma Nedir?

Kırk uçurma âdeti çok eskilerden günümüze kadar ulaşmıştır. Kırk uçurma aslında anne ve bebeğin doğumdan kırk gün sonra temizlenmesi anlamına gelmektedir. Bu kırk günlük sürece lohusalık da denmektedir. Bu süreçte annenin kendini toparlaması, bebeğin de anne ile bağ kurması beklenir.

Bu sebeple anne ve bebek yalnız bırakılmaz. Anneye de psikolojik olarak destek olunur. Bu kırk günlük süreçte anne ve bebeğin dışarı çıkmaması gerektiği söylenir. Ancak doktor kontrolleri nedeni ile bu mümkün değildir. Evin içinde de anne ve bebek tek bırakılmaz. 

Kırk Uçurma Neden Yapılır?

Eski zamanlarda annenin dikişlerinin iyileşmesi, kendini toparlaması için 40 gün gerektiği söylenmiştir.  Bu 40 günlük sürede bebek de dış dünyaya adapte olup annesi ile bağ kurmaktadır. Bu süreçte de anne ve bebek mikrop kapmaya çok müsait durumda olduğu için ikisine de özel bakım yapılır.

İlginizi çekebilir: Anne Olduktan Sonra Lohusalık Döneminde Yaşananlar

Bebeğin de annenin de ancak bu 40 günden sonra dışarı çıkmaya hazır olduğu düşünülür. Bu sebeple belli ritüelleri olan bir banyo her ikisine de dualar eşliğinde yaptırılır ve öyle dışarı çıkarlar. En az yedi kapı gezmeleri beklenir.

Kırk Uçurma Nasıl Yapılmalı?

Kırk uçurma adetini evin büyüklerinden yani anneanne, babaanne veya başka bir aile büyüğü yapmalıdır. Anne ve bebek sabah erkenden kalkar. Suyun içine temiz kırk adet taş veya fasulye koyulur. Bunun dışında ise suya altın, gümüş, mevsim çiçekleri, nazar boncuğu, bozuk para konur. Bu malzemelerin hepsi temizlenmiş olmalıdır.

Hazırlanan sudan önce bebeğe sonra anneye kırk tas dökülür. Bu sırada dualar da okurlar. Yıkanma işleminden sonra ise temiz ve yeni kıyafetleri giyen anne ve bebek yedi kapı gezmeye gider. Her gittikleri kapıdan yumurta, un,pirinç gibi belirli anlamı olan hediyeler alırlar. 

Malzemelerin Anlamları Nelerdir?

Aslında her inanışa göre malzemelerin birçok farklı anlamı olsa da ortak noktaları anne ve bebeğin güzel bir hayat sürmesini dilemektir.  Yine de örneklemek gerekirse;

  • altın; güneşi,
  • gümüş; ayı,
  • bozuk para; kazançlı olmayı,
  • mevsim çiçekleri veya gül; bebeğin güzel kokmasını,
  • nazar boncuğu; bebeğin nazardan korunmasını temsil etmektedir.

Ziyaretlerde verilen malzemelerden ise;

  • tuz; bereketi,
  • şeker; ağzının tadının hiç bozulmamasını,
  • yumurta; sağlığı,
  • pirinç; bereketi,
  • un; ömrünün uzun olmasını temsil etmektedir.

Kırk Uçurma Bir Gereklilik Midir?

Kırk uçurma ritüeli geçmişten günümüze kadar ulaşan bir gelenek görenektir. Dini bir dayanağı bulunmamaktadır. Dileyen aileler yarı kırkta da bu ritüelleri yapmaktadır. Ancak tıbbi açıdan anne ve bebeğin ilk 40 gün dışarı çok fazla çıkmaması desteklenmektedir. Bunun sebebi ise ilk kırk günlük süreçte anne ve bebeğin mikroplara açık halde olması, bağışıklığın çok düşük olmasıdır. Bu nedenle çok gerekmedikçe evde dinlenilmesi, dışarı çıkılmaması önerilmektedir. 40 günlük süreçten sonra annenin dikişleri kapandığı için dışarı çıkması daha az tehlike oluşturmaktadır.

 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle