WhatsApp

Bebeklerde İshal Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İshal Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

İshal nedir; İshal, gün içinde normalden daha sık olarak gevşek, sulu dışkılamanın olduğu dışkıdır. İshal, ishalin diğer adıdır. İshal kısa sürelidir. Genellikle birkaç gün sürer ve tedavisiz geçer. İshal akut (geçici) olabilir, kronik (uzun süreli) veya kalıcı olabilir. Akut ishal, durum bir veya iki gün sürdüğünde ortaya çıkar. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun bir sonucu olarak veya gıda zehirlenmesinden kaynaklanabilir. Gelişmekte olan veya üçüncü dünya ülkelerini ziyaret ederken ve tatil yaparken, bu ülkelerde bulunan bakteri ve parazitler turist ishali adı verilen başka bir tür akut ishale neden olabilir. Kronik ishal, en az dört hafta süren ishal anlamına gelir. Genellikle bir bağırsak hastalığı veya bozukluğu gibi altta yatan bir tıbbi neden vardır.

Bebeklerde İshal Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde ishal olmasının en önemli nedenleri beslenme bozuklukları, bağırsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmeleri, antibiyotik kullanımı ve alerjik nedenler olarak sıralanabilir. Özellikle çocuklarda diyetin yaşlarına ve ihtiyaçlarına uygun olmaması ishal sorununa yol açabilir. Çocuğun aşırı beslenmesi, yaşına uygun olmayan besinlerin tüketilmesi ve tamamlayıcı beslenmeye geçiş çocuklarda ishal sorunlarının başlıca nedenleridir.  Antibiyotik kullanımına bağlı ishal sorunu çocuklarda en sık görülen semptomlardan biridir. Bebeğiniz herhangi bir nedenle antibiyotik tedavisi görüyorsa, tedavi süreci hakkında doktorunuzdan bilgi almalı ve bebeğinizi kritik ishal belirtileri açısından izlemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde Görülen 6.Hastalık Ne Demektir?

Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

6 aylıktan küçük bir bebeklerde ishal meydana gelirse ve sadece anne sütü ile besleniyorsa, daha sık emzirilmelidir. Henüz tamamlayıcı gıdalara geçmemiş olsanız bile bu süreçte bebeğinize ılık soğuk kaynamış su verebilir ve sıvı dengesini destekleyerek ishal sorununun önüne geçebilirsiniz. Bebek tamamlayıcı besinler yiyorsa, her sulu bağırsak hareketinden sonra bol sıvı verilmelidir. 2 yaş altı bebeklere 1 bardak sıvı çay, 2 yaşından büyük çocuklara ise 1 bardak sıvı çay verilmesi yeterlidir. Ek besin tüketen bebeklerin çorba, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları (şeftali, elma, havuç) gibi besinleri de tüketmesi önemlidir. 

Bebeklerde ishal dışkı kıvamı normale döndükten sonra 2 hafta boyunca sıvı alımını sürdürmeli ve bebeği kısa aralıklarla ve sık sık günde 6 öğünle beslemelidir. İshalin rengi ne olursa olsun, 3 günden uzun süredir sulu dışkısı olan, ishal ile birlikte kan veya koyu renkli lekeler görülen ve kusma sorunu olan bebekler acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar.

İlginizi çekebilir: Bebeklerde Gaz Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bebeklerde ishal ve küçük çocuklarda ishal, üç saatten fazla ıslak bezler, gözyaşı olmadan ağlama, ağız veya dil kuruluğu, uyuşukluk, reaksiyon eksikliği veya sinirlilik, karında, gözlerde ve yanaklarda batma veya kaşınma veya kollarda çökme olabilir. Dehidrasyon özellikle çocuklarda, yaşlı yetişkinlerde ve diyabet, böbrek yetmezliği veya otoimmün (bağışıklık sistemi) sorunları nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde tehlikeli olabilir.

2 Kasım 2021

Diğer Yazılar