Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Sindirim kanalında elektrolit ve sıvı dengesi bozulması kaynaklı sindirim sorunudur. İshal de dışkı suludur ve sıklığı artar. İshale birçok sebep sayıla bilinir ama özellikle bebeklerde çok ciddi bir sorundur. Peki ishal neden olur?

İshalle problemiyle karşılaşan kişi vücudundan yoğun bir şekilde sıvı kaybeder. İsal tedavisinde öncelikle bu sıvı geri konmalıdır.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Bebeklerde ishal (diyare) sorununun baş göstermesinin en önemli sebepleri beslenme bozuklukları, bağırsak enfeksiyonları, antibiyotik kullanımı, gıda zehirlenmesi ve alerjik sebepler olarak maddelenebilinir.

Bu çok ciddi sağlık sorununun yeterli beslenemeyen bebek ve çocuklarda daha çok görüldüğü ve oldukça ağır seyrettiği bilinmektedir. Bundan sebep bebekte ishal sorunu ile karşı karşıya kalmamak için sağlıklı beslenme rutini oturtulmalı ve bebeğin her fırsatta dışkılaması kontrol edilip, ishal belirtileri olup olmadığı takip edilmesi gerekir.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Bebekler de antibiyotik ilaç kullanımından sebep, ishal problemi bebeklerde oldukça sık karşılaşılan semptomlardandır. Bebeğe sağlık sorunlarından dolayı antibiyotik tedavisi uygulanıyor ise bebeği kritik ishal belirtileri yönünden izlemek gerekir. Eğer bebekte ishal başlarsa bu en kısa zamanda doktora bildirilmeli yapılması gereken bir ilaç değişimi veya tedavi değişimi var ise hemen uygulanmalıdır.

Özellikle bebek ve süt çocuklarında beslenme şekli yaşa ve ihtiyaca göre yapılmalıdır. Yanlış belenme bebeğin ya da süt çocuğunun ishal olmasına sebep olabilir. Bebeğin ihtiyacından fazla doyurulması, yaşına uygun olmayan gıdaları tüketilmesi ve ek gıdaya geçme aşamasında bebeklerde beslenmeye bağlı ishalle karşılaşma olasılığını arttıran en büyük sebeplerdir. 

Bebek ve çocuklarda enfeksiyon hastalıkları sebebiyle ishal ortaya çıkabilir. Virüs ya da bakteriler gibi bulaşıcı hastalığa sebep olan durumlarda, bağırsak çeperinde bozulmalar oluşur ve bağırsak sisteminde su emilimi yapılmaya bilinir. Bu durum isal olmaya sebeptir.

Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir?  

  • 2 yaşından küçük çocuklara her ishalli dışkılama sonrasında en az yarım çay bardağı su, hatta daha fazla su vermek için onu ikna etmek, sıvı kaybı önleye bilir.
  • İshal problemi yaşayan bebeğe ayrıca pirinç lapası, pirinç içeren ek gıda, şeftali, muz, patates ve muhallebi verile bilinir.
  • Bebekte dilin kuruması ve ağızın kuruması, göz yaşının kuruması, idrarın azalması, bıngıldağın çökmesi gibi sıvı kaybını işaret eden durumlar oluşmuş ise , kusma varsa ya da ateş ve kanlı ishal başlamışsa vakit geçirmeden en yakın sağlık merkezine gidilmesi gerekir.
  • Sıvı kaybının tehlikeli boyutlarda yaşanabildiği ishal döneminde, daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde bol su ve diğer sıvı gıdaların tüketilmesi gerekir. Bebeklerde en doğru beslenme şekli sık sık anne sütüne veya anne sütü ile beslenmenin yapılamadığı durumlarda ise doktor önermişse kullanılan devam sütünün verilmesine devam edilmesidir.
  • Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile bebeğinizi besleyemiyorsanız böyle bir durumda doktorunuza danışın.

 

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle