Bebeklerde Gaz Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bebeklerde Gaz Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bebeklerin dünya ile tanıştıkları ilk aylarda metabolizmaları henüz çalışmaya başladığından çok fazla gaz sorunu yaşamaktalar bu gaz sorunu onların uykusunu, neşesini ve kaliteli zaman geçirmelerini engeller hatta bazen ağlama nöbetleri, kolik  bile geçirebilirler.

Anne baba ve çocuğun birbirlerine adapte olmaya çalıştıkları bu ilk dönemlerde özellikle gaz sorunu çok olan bebeklerin aileleri her yolu denemeye hazırdır çünkü minicik yavruların gazdan kıpkırmızı hale gelmelerine, bacaklarını karınlarına doğru çekip ağlamalarına, aşırı derecede gerinmelerine kimsenin vicdanı el vermez.

İlginizi çekebilir: Doğru Bebek Masajları Nedir?

Gaz Sorununu Önlemek İçin Yenmemesi Gerekenler 

Öncelikle bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa anne yiyip içtiklerine çok çok dikkat etmelidir. Özellikle baharatlı, ekşi gıdalar bebekte çok gaz yapar. Bunların yanı sıra annenin süt ve süt ürünleri olan yoğurt peynir gibi gıdaları da çok az tüketmesi gerekiyor çünkü yine bu gıdalar da bebekte gaz salınımı artırıcı özelliğe sahiptir.

 Bulgur, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru bakliyat ürünleri bilindiği üzere yetişkinlerde bile gaz yaparken bebeğinizi çok daha fazla rahatsız edeceğinden en azından bebeğiniz 4 ya da 6 aya gelene kadar bunlara da veda etmenizi öneriyoruz.

Hareket Ettirmeli Masaj Yapmalısınız 

Dünyaya yeni gözlerini açmış olan bebeğiniz kendi başına gazını çıkarmayı bilmediğinden gaz sorunu yaşar. Onu siz hareket ettirmelisiniz ki gazdan uyuyamadığı zamanlarda onu sırt üstü yatırarak bacaklarını karnına doğru çekip tekrar açıp tekrar çekerek on tekrar kadar yapmalısınız.

Yine bebeğinizin karnına saat yönüne doğru parmak uçlarınız ile hafif bastırarak bebe yağı, zeytinyağı veya bebek vazelini ile masajlar yaparak yine onun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizi yüz üstü yatırarak şortuna ve poposuna pıt pıt vurarak yardımcı olabilirsiniz.

Sıcak Tutun, Üşütmeyin

Biz büyükler bile üşüdüğümüz zaman bağırsak problemleri geçirebiliyoruz, dünyaya yeni gelmiş ve anne karnında gayet sıcak bir ortamdayken bir anda kendini dünyada bulan minik bebekler bizlerden çok daha fazla üşürler bu yüzden onları çok fazla kalın olmamak kaydıyla giydirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bebekler Kundaklanmalı Mıdır?

Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini ensesine ve burnuna dokunarak anlarsınız bebekler ilk önce ense ve burunlarından üşürler. Gaz problemi çektiği anlarda karınlarına ve ayaklarına havlu ısıtarak kompres yapabilirsiniz ya da sıcak su torbası yapıp ayaklarını su torbasının üzerinde bir müddet bekletebilirsiniz.

Her Beslemeden Sonra Gazını Çıkartın

Bebeklerin meme emerken hava yutmaları da gaz sorununa neden olur bu yüzden bebeğinizi her besledikten sonra karnı omuz yükseltiniz üzerine gelecek şekilde yatırarak bir elinizi poposunun altından tutup bir eliniz ile de aşağıdan yukarı doğru bir şekilde pat pat sırtına vurmalısınız. Gazını çıkarmıyor diye pes  edip hemen bırakmamalısınız en azından 10 dakika kadar denemeli hiç olmazsa bile emmiş olduğu sütlerin aşağı kolay inmesine yardımcı olmalısınız. 

 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle