Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Hepimiz biliyoruz ki ilk 6 ay bebek için en önemli besin anne sütü ! 6 aydan önce bebekler için kesinlikle farklı bir besin önermiyoruz. Peki 6 ayı doldurduk ek gıdaya nasıl geçelim ? Hangi besinlerle başlayalım ? 

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Öncelikle bebeğinizin ek gıdaya geçiş için hazır olması gerekir. Bazı belirtiler gösterebilir; Örneğin elindeki bir oyuncağı ağzına götürmesi gibi. Bebeğinizin başını dik tutabilmesi çok önemlidir ve yiyecekleri dil ile itme refleksinin kaybolmuş olması gerekir.

Bu durumdaki bir bebek ek gıdaya hazırdır. İlk başlarda günde sadece tek öğün ek gıda verilmesi yeterli olacaktır. Yoğurt veya sebze meyve püreleri tercih edilebilir. İlk aşamada meyve püresi denenmemesini öneririm onun tadını sevdikten sonra sebze püresini reddedebilir.

Aynı gün içinde farklı besinler denenmemesi gerekir. Eğer bebeğiniz besini reddediyorsa farklı bir gün tekrar besini deneyebiliriz.

Unutmayalım ki ilk aylarda bebek için anne sütü besleyici olacaktır. Ek gıda ilk ayda günde bir iki kez, daha sonrasında öğün sayısı yavaş yavaş arttırılabilir. Eğer anne sütü yetersiz gelirse doktorunuzun önerdiği şekilde devam sütleri ile mamalar kullanılabilir. Tabi bu durumda bebeğin çiğneme ve yutma reflekslerinin oluşması için ek gıda terk edilmemelidir , öncelik ek gıda olmalıdır.

Bebeğiniz için şeker ve tuz içeren besinler , alerjik etki oluşturabilecek besinler (çilek, kiraz , domates, bezelye , bal vb ) olmamalıdır.

Besinler ilk başlarda sıvı kıvamda daha sonrasında yavaş yavaş püre ve pütürlü kıvamda verilebilir.

Ek gıdaya geçişte kesinlikle biberon kullanılmamalı, kaşık ve bardak gibi materyaller tercih edilebilir.

Kullanılan malzemenin ve besinin tamamen hijyenik koşullarda hazırlanmış olmasına özen gösterelim.

Besleme için bebeğinizin tamamen aç ve uykusunu almış olması gerekir.

Bebeğiniz ek gıdayı reddetmesi durumunda biraz bekleyin ve tekrar deneyin, unutamayalım bu hususta biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. 

Ek gıdaya geçiş sürecinde uzman desteği alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yayımlama Tarihi: 22 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 9 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
22 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
9 Mart 2022

2017 yılında Kastamonu üniversitesinden mezun olmuştur. Bülent Ecevit üniversite hastanesinde staj yapmıştır ve Ankara Cebeci Hastanesi Çocuk Diyet polikliniğinde eğitim almıştır. Online beslenme eğitimi desteği vermektedir. .

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle