WhatsApp

Bebekler Kaç Saat Aralıkla Emzirilmeli?

Bebekler Kaç Saat Aralıkla Emzirilmeli?

Yeni doğan bebek dönemlerinin son zamanlarda artması nedeniyle bebeklerin kaç saat aralıklarda emzirilmesi gerektiği de oldukça merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Yeni doğan bir bebeğin midesi oldukça küçüktür. Bu nedenle fazla süt tüketiminin bazı durumlarda zararlı olduğu görüşü ortaya konulmaktadır.

Anne sütünün fazlasıyla kolay sindirimi sayesinde çabucak acıkan bebekler süt ihtiyacı hissetmektedirler. Bebek normal süresinden önce doğumu gerçekleştirildiğinde bazen çok çabuk yorulup uykuya dalmaktadır. Bu durum sık sık emmesine neden olmaktadır. Bebek her uyandığı vakit emzirilmesi gerçekleştirilmelidir. Emzirme, anne ve bebeklere özel olarak değişim göstermektedir. Yeni doğan bir bebeğin günde ortalama 10-12 kez emdiği görülmektedir.

1.Ay -3.Ay Emzirme Süreleri

Bebekler gelişim evresinin bir kısmını atlatırken bir yandan da hızlı emmeye başlamaktadır. Bu durum onun daha fazla güçlü bir bebek olarak yetişmesini sağlamaktadır. Bu dönem içerisinde bebekte görülen herhangi olası bir durum karşısında emzirilmesi oldukça önemli olup her ağladığında emzirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Günde ortalama emme süreleri 6-7 kez olduğu bilinmektedir. Bebeğin gelişim süresi ideal bir konuma sahip ise geceleri 4 ya da 5 saat emilmeden uyuma şansı yakalayabilir, bu ve bu gibi durumlarda çocuğun emzirilmesi için uyku düzenini bozmaya gerek yoktur.

3. Aydan Sonra Emzirme Süreleri

Bebekler, ayların değişiklik göstermesiyle emme performanslarını da bir o kadar düzene sokmakta olup sağlıklı bir gelişim sürdürülmesi açısından emin adımlarla yoluna devam etmektedir. 6. aydan itibaren anne sütünün beraberinde getirmiş olduğu tamamlayıcı besinlerin verilmesi başlanmasıyla emzirme süreleri düzene girilmektedir. Ek gıda tüketimi yaşayan bebeklerin 7-8.aydan itibaren günde sadece 4-5 emmesi yeterli olmaktadır.

Dikkat edinilmesi Gereken Hususlar?

Bebekler her istenildiğinde emzirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Emzirme işleminin rahat bir şekilde sürdürülmesi için uygun ve kaliteli bir emzirme sutyeni seçimi yapılmalıdır. Yeni doğan bebekler sık sık emmek için uzanmakta olup karnı doğunca da hemen uykuya dalmaktadır. Bebek emdikçe süt üretimi artış göstermektedir. Bebeğin emme aralıklar zaman göre değişiklik gösterilmesine olanak sağlayan temel unsurdur.

Uzman desteği için tıklayın 

24 Eylül 2021
Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle