Bebek Uyku Eğitimi Yöntemleri

Bebek Uyku Eğitimi Yöntemleri

Bebekler uyku açısından fazlasıyla hassas bir dönemden geçmektedir. Bunun nedeni bebeklerde gelişimin uyku sırasında artmasıdır. Bu bakımdan bebeklerde uyku rutinin ebeveynler tarafından  düzenlenip düzenlenmemesi gerektiği de tartışılan bir diğer konular arasında yerini almaktadır. Anne babalar, bebeklerin uyku düzenini en iyi şekilde sağlamaya çalışmaktadır. Bu konuda fazla hassas oldukları için bazen bebeğin her ağlamasını ya da göz yummasını uykusuzluğa bağlayabilmektedirler. Bebek uyku eğitimi yöntemleri doğru uygulanırsa bebeğin sağlığı açısından çok faydalı durumlar ortaya çıkar.

Onlara göre uyku düzenine karışılmaması durumunda bebeğin bitkin bir hal alabilir. Uzmanlara göre ise en doğru uyku düzenine zaten bebeğin bünyesinin karar veriyor olmasıdır. Düzensiz ya da huzursuz bir uyku şekli, bebekle anne arasında bağın zayıflamasına neden olan etkenler arasında bulunmaktadır. Ebeveynler için doğru uyku düzenini bulma sürecinin oldukça zor bir dönemden geçeceği de fazlasıyla bellidir. Bu dönemi en rahat şekilde atlatmak için ebeveynlerin  bebek uyku eğitimi yöntemleri hakkında araştırma yapması önerilir.

İlgilizi Çekebilir: Çocuklarda Uyku Bozukluğunun Belirtileri Ve Tedavisi

Uyku Eğitimi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Uzmanlar, uyku eğitiminin bebeğe karşı herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve insanların bu konuda kaygılanmaması gerektiğini açık bir şekile ortaya koymaktadır. Bebek uyku eğitimi verilmesi gerektiği onları yalnız bırakmak ya da uykuya terk etmek anlamına gelmez. Aksine onun için en sağlıklı ve en doğru olanın yapılması durumunda ona göre hareket edilmesi gerektiğine kanaat edilir.

Bebek uyku eğitimi yöntemleri bebeği sallanırken, kucakta gezdirirken ya da emerken uyuma gibi alışkanlıklardan vazgeçirerek uyku rutinini düzene sokma anlamına gelmektedir. Bebeklerde yanlış uyku fonksiyonlarını iyileştirmek, sağlıklı uyku alışkanlığını edinmek amacı ile gerekli çalışmaların yapılması olarak düşünülebilir. Anne ve bebeğin arasındaki bağı güçlendirmek için doğru bebek uyku eğitimi yöntemleri uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Uyku Eğitimi

Bebeklerde Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlanılmalı?

Uzmanlar, bebeklerde uyku düzenini oluşturan en doğru zamanın 4 ay olduğu kanısına varmaktır. Özellikle 3 ay, uyku eğitimin kesinlikle önerilmemesi gerektiğini savunur. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri ilk 3 ayın bebek ve anne arasındaki bağların kuvvetlenmesi gerektiği ve güven dolu bir ortam yaratmanın önemine dikkat edilir.

Bu süreçte, uyku düzensizlikleri, sebebsiz huysuzluk ve ağlama krizlerinin yaşanması durumunda bebeği sakinleştirmek amacıyla uyku düzenine zarar veren şeylerin dahil edilmesi de denilebilir. Bebeğin sadece anneye bağlı bir hayat yaşamaması adına olumsuz uyku düzenini engellemek amacıyla bebeğe beyaz gürültü dinletilerek bu sorunun giderilmesi gerektiği ortaya konulur. 

Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebek uyku eğitimi yöntemleri uygulamak, bebekleri oldukça zorlu bir sürece dahil etmek anlamına gelir. Bu durumun oluşturacağı olumsuzluklar göz önüne bulundurulduğu durumunda onları ağlamaya terk etmek ya da güvenlerini sarsacak bir hareket sergilemenin oldukça yanlış bir davranış olduğu görülür. Bebeklere uyku eğitiminin verilmesi 3 uyku eğitimi modeli gerçekleşebilecek bir olay olarak ortaya konulur.

Doğru sistemin bulunması halinde bebeğin sağlıklı uyku alışkanlıkları edinmesi yalnızca bir kaç gün süreceği savunulmaktadır. Bu uyku düzenlerinden biri Tracy Hoggy, bebeğin ayrı uyuma alışkanlıklarını edinmelerinin uyku düzenini oluşturma ve sağlıklı bir uyku geçirmek amacı ile gerekli varsayımlara dayanarak oluşumu gözlemlenir. 

Yayımlama Tarihi: 23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle