Bebek Gazına Ne İyi Gelir?

Bebek Gazına Ne İyi Gelir?

Bebekler gaz çıkarmada oldukça bilinmekte olup fazlasının zararlı olduğu uzmanlar tarafından zararlı olduğu kanıtlanmış olup belirli sancıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bebeklerde en çok karşılaşılan problemlerden biri de gaz sancıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebek gazı bebeğe sıkıntılar çıkarmakla beraber anne babalara da aynı oranda sıkıntı çıkarmasına neden olmaktadır.

Bebekler tükettikleri herhangi bir gıdadan dolayı hazımsızlık yaşaması sonucunda gaz ortaya çıkmaktadır. Gazın çıkartılması bazı zamanlarda zaman alınan bir işlem olurken oldukça zor bir teknik olarak görülmektedir. Bebeklerde gaz sancısının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri de annenin beslenme şekli olarak kayıtlara geçmektedir. Anneler bebekte gaza neden olunan besinler tüketmesi üzerine gaz sorunları ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancılarının Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde gazın ortaya çıkması gayet normal bir gelişim evresi olmakla beraber karnı tok bir bebeğin ya da yeterince uykusunu almış bir bebeğin durup dururken ağlaması ortada bir bebek gazı sancısı olduğunun bir işaretidir. Gaz sancısı çeken bebekte bazı belirtiler gösterilmekte olup ağlama, kızarma, dizlerini karın bölgesine kadar çekmekle yumruklarını sıkmanın fizyolojik belirtiler olduğu gözlemlenir.

Karın bölgesinde oluşan şişlik ya da kabızlığın ortaya çıkmasıyla gaz sancısının başladığının bir göstergesidir. Bebeklerde gaz sancısını önlemek amacıyla birkaç araştırma yapılmalı ve ona göre harekete geçirilmelidir. Bebeğin gaz sancısının sağlıklı bir şekilde çözülmesi çocuğun rahat ve mutlu bir şekilde büyümesi için fazlasıyla önemli bir unsur olarak ortaya konulmaktadır. Çocuğun gaz sıkıntısının çözülmesi sağlıklı ve rahat hareket etmesine olanak sağlamakla kalmayıp gelişimini ilerleterek fazlasıyla güzel bir hayat yaşamasın sağlamaktadır.

Bebeklerde Gaza İyi Gelen Yöntemler

Bebeklerde gazın önlenmesi amacıyla birkaç yararlı yöntem ileri sürülmüştür. Bunların basında bebeğe verilen biberonun havasının boşaltılması gerektiği ve bunu emzikle gerçekleştirdiği ortaya konulmaktadır. Annenin bebek emzirmesi aşamasında gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerektiği görüşünü savunmalıdır. Bebeğin sık sık ve azar azar beslenmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Bebeğin beslenmesi sırasında oldukça dikkat edilmeli ki bebek gazı ortaya çıkması önlenebilsin. Bebeklerin dik pozisyonda tutularak yarım saat süreyle oturtulması savunulmaktadır.

Bebeğinizin gazı varsa ve uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız hemen uzman desteğine başvurabilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle