Bebeğinize Dokunmanın ve Kucaklamanın Mucizesi

Bebeğinize Dokunmanın ve Kucaklamanın Mucizesi

Dokunmak, bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmenin en güzel yoludur.

Bebeğinize Dokunmanın ve Kucaklamanın Mucizesi Neyi Anlatıyor?

Zaman zaman annelerden şöyle şikayetler duyuyorum: 'Bebeğim emzirirken uyuyor, yerine bıraktığım gibi ağlamaya başlıyor, beni emzik gibi kullanıyor.'  

Şimdi bir düşünelim...Bebeğiniz sizin karnınızda küçücük bir alandaydı.Kolları, bacakları sürekli sizinle temas halindeydi ama artık bu uçsuz bucaksız dünyaya geldi.Elleri kolları boşlukta kaldı.Sizce de kendini güvensiz hissedip sizin kucağınızda durmak istemesi ve size dokunmak, temas halinde bulunmak istemesi çok normal değil mi?

Eğer siz bebeğinizin altını temizleyip karnını doyurduysanız ve hala ağlıyorsa artık diğer temel ihtiyacı olan 'güvenmek ve dokunmak' için ağlıyordur.Kendimizi düşünelim. Sevdiğimiz ve güvendiğimiz dostlarımızla sarılmak ve konuşmak bize çok iyi gelir.Peki bebeğiniz için en güçlü iletişim aracı olan dokunmanın ona ne kadar iyi geleceğini düşünebiliyor musunuz?

Yapılan pek çok araştırmada dokunmanın bebeklerimize çeşitli olumlu etkileri bulunmuştur.Bunlardan biri de bebekleriyle ten tene temas içinde olan annelerin, bebeklerini daha uzun süre emzirdikleri ve bu sürecin daha doyumlu geçtiği görülmüştür.

Özetle; sevgimizi en güzel şekilde gösterme aracımız dokunmaktır.Çocuklarımızın sevgi dolu, iletişimi kuvvetli, özgüveni yüksek bireyler olmasını istiyorsak onları kucağımıza almalı, dokunmalı ve sevgimizi hissettirmeliyiz.

Yayımlama Tarihi: 28 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 5 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
28 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
5 Nisan 2022

Merhaba ben Büşra. 23 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Ebelik bölümü mezunuyum. Akademik eğitim sürecime ek olarak katıldığım eğitimlerle bir senedir sosyal medya üzerinden emzirme eğitimleri veriyordum. Kidolog ailesinde de emzirme eğitimi vermekten mutluluk duyuyorum. .

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle