Bebeği Sütten & Memeden Kesmek Nasıl Yapılmalı?

Bebeği Sütten & Memeden Kesmek Nasıl Yapılmalı?

Annelerin, bebeklerini belli bir döneme geldiklerinde aşama halinde yavaş yavaş memeyi halk diliyle sütü bıraktırma durumuna memeden kesmek denir.Genellikle bebeği sütten kesmek 6. Aydan sonra ek gıda ile bebeklerin tanışması ile bir nevi adım atılmış olur.

Annelerin mamaya, çorbaya ek gıdaya başlaması ile bebeklerin besinlerin de tadını alması ile alışma sürecine girer zaman geçtikçe bu besinlere alışan bebek anne sütüne ihtiyaç duyması da azalır. Annelerde besinlerden zaten vitamini, proteini alıyor diyerek memeden kesme için bir çözüm arayışına girer. Çalışan anneler de ise bebeği sütten kesmek için bu durum daha çok görülür. 

Memeden Kesmek İçin Ne Yapılmalı? 

Bebeğinizi memeden kesme zamanı geldiğini anladığınızda neler yapılması gerektiğini ve  bebeğiniz ile aranızdaki duygusal bağa zarar vermeden bu süreci nasıl atlatabileceğinizi öğrenmeye çalışmalısınız. 

Bilgi ve Randevu için Gözatabilirsiniz: Emzirme Danışmanı

Bebek ve anne ile en önemli bağın annenin kokusu, memesi olduğunu unutmamak gerekir. Bu en önemli bağı bebeğinizden birden koparmak ona hayatı boyunca alabileceği en büyük darbeye uğratabilir. Bu noktada ona duyduğunuz sevgiyi ve şefkati göstermenin farklı yollarını arayabilirsiniz. 

İlk olarak bebeğinizden memeyi yavaş yavaş kesmelisiniz. Ek gıda döneminde ise meme yerine çorba püre tarzı besin maddelerine ağırlık vermelisiniz. Gün içerisinde mesela üç kere meme veriyorsanız bu sayıyı önce ikiye daha sonra bire düşürebilirsiniz. Gece süt verme sayısını azaltabilirsiniz. 

Bebeğinize gün içerisinde sevdiği oyuncakları verebilir ve onunla birlikte yapabileceğiniz aktivitelere zaman ayırmalısınız. Bunlara zaman ayıran bebeğin kafası daha çok onlarla meşgul olacaktır. Örneğin bu sevdiği bir ayıcığı olabilir.

Bebeğinize emzik ve biberon ile bu döneminde takviye yapmalısınız. Mamasını biberon ile verebilirsiniz. Anne sütüne eş değer formül mamaları verebilirsiniz ya da sağıp dolaba koyduğunuz sütünüz var ise bunları verebilirsiniz. Amaç bebeğinizin sizi bir beslenme aracı olarak görme tutumundan uzaklaştırmaktır. 

Çocukluk Döneminde Beslenme

Halk Arasında Bebeği Sütten Kesmek İçin Yapılan Yanlışlar Nelerdir? 

Halk arasında memeden kesme için  anneler birtakım yanlışlar yapmaktadırlar. Bunlar :

  • Memeye biber sürmek
  • Memeye kara sürmek
  • Memeye aseton sürmek
  • Memeyi değişik şekilde boyamak
  • Memeyi bantlamak,
  • Memeyi limon ile ovalamak

gibi yanlış davranışlardır.

Anne Adaylarının Hamilelik Döneminde Doğru Beslenmesi Nasıl Sağlanır?

Bu Süreçte Unutmamanız Gerekenler Nelerdir ? 

Bebeğiniz daha ilk doğduğunda annenin kucağına verilir ve bebeğiniz sizinle meme emme yoluyla temas ettirilir. Bebeğin anneyi emmesi ile dünyayla tanışması başlamış olur. Yani bebeğiniz dünya ile bağını kuran en önemli bağ ile tanışmış olur. İlk 6 ay bu serüven devam eder. Bebeğiniz diş çıkarma döneminde ise canının yanması ile memeyi kendine sakinleştirici olarak görür ve sürekli ağzına meme almak için gece boyu ağlar. 

Bebeğiniz için hayati önemi olan anne sütünü 2 yaşına kadar gelişimini sağlıkla tamamlayabilmesi için bebeklerinizden mahrum bırakmamaya özen gösterin. Anne sütünün bebeğiniz için ne kadar kıymetli olduğunu unutmayın. Anne sütünün bir damlası bile bebeğiniz için en büyük hediyedir. 

 

Yayımlama Tarihi: 23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle