Basit Şizofreni  Belirtileri Nelerdir?

 Basit Şizofreni  Belirtileri Nelerdir?

Basit şizofreni belirtileri kişisel duyguların kaybedilmesi sonucunda beyinsel işlevlerde ciddi derecede çocukların görüldüğü kişi de karşısındaki iletişim kuramama probleminin oluşumu, kişinin kendisini tanıyamama problemi ile karşı karşıya gelen bir ruhsal hastalıktır. Kişinin gerçeklerden kaçması yoluyla da görülen bir hastalık olarak tespit edilmiştir. Bu tür insanların düşünce şekillerinin de bozuntuya uğraması durumunda o kişinin davranışlarını ve ciddi sorunlar olduğu görülmektedir.

Bilinen en eski ruhsal hastalıklar olarak adlandırılan şizofreni hastalığı boyu görülme riski yüzdeler ile ifade edilmektedir. Yüzdelerin belirli durumlarda değişiklik gösterildiği  tespit edilmiştir. Genetik faktörler bu hastalığın oluşumunda ciddi oranda bir etki yaratmaktadır. Şizofreni hastalığında birçok farklı hastalık çeşidi gibi yatma ve ateşlenme dönemleri meydana gelmektedir. Basit şizofreni hastalığı ile ilgili günümüzde birçok yanlış bilgi aktarımı bulunmaktadır. Doğru bilgi kaynağından uzmanından alınması gerektiği savunulur.

İlginizi çekebilir: Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Basit Şizofreni Nedenleri Nelerdir?

Basit şizofreni hastalığının oluşumunda birçok farklı neden ortaya konmuştur. Bunların başında beyinde oluşan hücre bozukluklarının Orantısız bir şekilde dağılmasına ucunda beynim hücrelerin tam olarak algılamaması sonucunda meydana gelmektedir. Basit şizofreni hastalığında, genetik yatkınlığı bulunması, kişinin bazı virüsleri maruz kalması durumunda da oluştu gözlemlenir.

Doğum öncesinde annenin sağlıksız ve düzensiz bir şekilde beslenmesi durumundan bebeğin oksijensiz bir şekilde kalarak da meydana gelen bir hastalık türüdür. İnsanın zararlı madde kullanımı sonucunda oluşan bir hastalık türüdür. 

İlginizi çekebilir: Narsizm(Narsisizm) , Narsist Ne Demektir?

Basit Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni belirtileri pozitif ve negatif olarak ikiye ayrılır. Pozitif belirtileri sıralanacak olunursa sürekli gülme veya ağlama durumunda sancıların oluştuğu, sürekli evham yapma, fazla heyecan yaşama  durumu, kendini tanıyamama halinde oluşan kuşku durumlara örnek verilen içeriler olarak yerini almaktadır. Bazı durumlarda karşı fazlasıyla duyarlı olma durumunda fazla konuşma istediğinin oluşması gibi aşırıya kaçan belirlilerini de yakalamak fazlasıyla mümkündür.

Negatif belirtileri sıralanırsa, toplumdan uzaklaşma durumu, insanlardan bilerek kaçma, olay ve tepkilere karşı duyarsızlık, güçsüzlük duygu eksikliğinin yaşanması, dış görünüşe önem vermeme halleri belirtileri arasında yerini almaktadır. Konuşmada bozukluk yaşanması gibi normal hareket ve tavırlarda azalma şekli gibi belirtileri mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Yeme Bozuklukları ve Bilinmeyenleri

Basit Şizofreni Nasıl Tedavi Edilir?

Basit şizofreni hastalığı kişiden kişiye değişim gösterdiği için tedavi yönteminin tam olarak bilinemediği  ve genelde hastalığın en aza  indirilmesi açısından çalışmaların yürütüldüğü gözlenmektedir. Basit şizofreni hastalığına yakalanan insanların çoğu zaman hastalığından geç atlatıldığı gözlemlenir. Basit şizofreni tedavisinde hem ilaç ile tedavi hem de psikolojik destek içeren tedavilerin birlikte görüldüğü kanısına varılmıştır.

Basit şizofreni hastalığına doğru ilaç ve tedavi genelde deneme yolu ile bulunur. Bu deneme sonucu da ilaçların farklı dozlarını kişilerin üzerinde denenmesi durumunda etkilerin izlenip tedaviye karar verilmesi gerekir. Bu ilaçların beyin açısından oldukça büyük bir öneme sahip olduğu savunulup uyarıcı bir madde olarak gelişim  gösterir. 

Yayımlama Tarihi: 14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle