Bağıran Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı? 

Bağıran Bir Çocuğa Nasıl Davranmalı? 

Günümüzde anne ve babaların çocukları ile olan iletişimlerinde en çok zorlandıkları durumlardan biri, anne babası ile inatlaşan, bağıran, hırçın davranışlar sergileyen çocuklardır. Hırçınlıkların sebebinin çözülerek çocuğa uygun bir yaklaşım sergilenmesi var olan olumsuz durumun çözülmesi adına önemlidir.

Bebeklik dönemi sonrasında kendini ve çevresini keşfeden çocuğun hayata adaptasyon süreçlerinden biri de bağırmak ve inatlaşmaktır. Çocuğun davranışlarının pek çok sebebi ebeveynlerinin davranış şeklinden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle çocuğun bağırma gibi davranışlarından hayıflanmadan önce ebeveynin çocuğu ile iletişimini gözden geçirmesi faydalı olacaktır

Bağıran Çocuk Ne İster?

Bazı anlarda çocuklar, olumsuz bir şey yaptığının bilinci ile istenmeyen şeyleri ebeveynlerinin gözünün içine baka baka yapmaktadır. Çocuğun temel amacı ebeveynlerini kızdırmaktan ziyade ebeveynin nasıl bir karşılık vereceği ile ilgilenir. Davranışların pek çocuğunun ardında ebeveynin sınırlarını ölçmek vardır.  Olumsuz bir durum karşısında anne babaların sakin ve sevgi dolu tutumları çocuklarının davranışları üzerinde aktif rol oynamaktadır. Çocuğun inatlaşarak, bağırarak, ağlayarak istediği tek şey aslında güven arayışı ve sevgidir. Bu nedenle çocuklar bağırdıklarında, inatlaştıklarında, sizi çok kızdıracak şeyler yaptıklarında bile çocuğunuza karşılık olarak aynı tepkileri vermezseniz çocuğunuzun davranışlarını zaman içerisinde olumlu yönde şekillendirmiş olacaksınız.

Çocuk ile Ebeveyn Arasındaki İletişimi Güçlendirme Yolları

Bir birey olduğunun farkına varan 2-4 yaş civarındaki çocuklar bağımsızlıklarını kazanmanın da etkisi ile anne babasının taleplerine karşı gelebilir. Çünkü artık sevdiği ve sevmediği şeylerin farkındadır. Çocuğa istenilen şeylerin zorla yaptırılması; giymek istemediği bir giysi giydirmek ya da uyumak istemediği halde uyutmaya çalışmak, hoşlanmadığı bir yemeği yedirmeye çalışmak gibi durumlar çocuğun doğal olarak tepki vermesine neden olabilmektedir. Bu tepkiler ağlama krizleri, yüksek sesle bağırmalar ya da inatlaşma şeklinde kendini gösterebilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en iyi şey ebeveynin çocuğa saygı duymasıdır. Çocuk fikirlerine önem verildiğini gördüğünde ebeveyni ile iletişimi güçlenecektir. Bu nedenle çocuk henüz bağırmaya başlamadan ağlamadan önce ona alternatifler sunmak çözümü kolaylaştıracaktır.

Çocuklara Sevgi ve İlgi En Büyük İlaç

Günümüzde pek çok ebeveyn çocuğun ağlama davranışı karşısında tepkisiz kalabilmektedir. Ebeveyninin tepkisizliğini gören çocuk kendini değersiz hissedeceğinden dolayı bunun yerine çocuğunuz ağlayarak ya bağırarak taleplerini yerine getirmenizi istiyorsa, onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekmektedir.

Ebeveyni tarafından sürekli olumsuz tavır ve davranışlara maruz kalan çocuk aynı davranışları ebeveynlerine göstermeye başlayacaktır. Çocuğun bağırma davranışı oldukça doğal bir süreçtir. Önemli olan bu davranışın pekiştirilmesine müsaade etmeyecek şekilde sevgi ve ilgi dolu bir ebeveyn yaklaşımıdır.  Çocuğa hayır demek yerine alternatif olarak istediği şeyin neden olumsuz olarak karşılandığı anlatılmalıdır. Tüm çabalara rağmen çocuğun davranışlarında herhangi bir olumlu değişim gözlemlenmiyorsa bir uzman desteği almak hem ebeveyn için hem de çocuk için faydalı olacaktır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle