Babalar Annelere Nasıl Yardımcı Olmalıdır? 

Babalar Annelere Nasıl Yardımcı Olmalıdır? 

Hepimiz kendi annelerimizden biliriz de annelerin yükü her zaman ağırdır. Evde hep bir koşuşturma içerisindedir. Temizlik, çamaşır, bulaşık, çocuklar, eşi derken anne evde kendini unutur, ihmal eder. Çünkü anne hep bir yerlere yetmek evi çekip çevirme kaygısındadır. Evin büyük bir sorumluluğunu taşımaktadır. 

Hal böyle olunca eşlerden az da olsa bir yardım görmek çok mutlu eder. Eşinden ufak bir gülücük kalbini ısıtır ve manevi olarak kendini daha güçlü hisseder.

Böylesi güzel annelere yardım konusunda eşlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğu sadece annelikte bir dönem olarak algılamayın. Aslında hayatın geneline yansımış bir paydır. Özel durumları ele alırsak bazı başlıklarda inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocuk Yetiştirirken Babalar Annelere Ne Kadar Yardımcı Olur?

Hamilelikte, Eşe Nasıl Yardım Edilmelidir? 

Hamilelik yorucu bir süreç olarak kendini göstermektedir. Bu yorucu süreci tek başına atlatmaya çalışmak kadınlar için daha zor ve keyifsiz bir hal alır. Peki bu süreçte eşlere yardım konusunda ne yapılmalıdır? 

İlk olarak duygusal yönden, östrojen hormonunda artışa bağlı olarak anneler aşırı bir duygu yükünün içine girer. Anne adaylarına olabildiğince ılımlı yaklaşmalı ve kalbine dokunmalısınız.

Fiziki olarak ise evde sorumluluk açısından düşünecek olursanız, hamile eşinize ev işlerinde yardımcı olmalısınız. Mesela ev temizliğini beraber bir şekilde yapabilirsiniz. Yemek konusunda da aynı şekilde biriniz yemek yaparken biriniz salata yapabilir, bu durumda iş bölümüne gidilmelidir. Yoksa bu süreçte anne adayı birtakım sıkıntılar yaşayabilir. Bunları aşmanın en güzel yolu anlayışlı bir eşten geçmektedir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapılması Gerekenler 

Bebek Dünyaya Geldikten Sonra Eşe Nasıl Yardım Edilmelidir? 

Bebek olduktan sonra ise hiçbir işe, bebeğe belki de bazen yetişememe kaygı durumu ortaya çıkar. Bu durumda anneye olduğu kadar babanın da omuzlarına yük biner.

Bebek gece boyu bazen uyumama durumu ortaya çıkar, kolik bir bebek ise zaten bu süreç ayrı bir zorluk hali alır. Babanın bu noktada gece anneye yardım etmesi gerekir. Anne emzirdikten sonra bebeği alıp sallayabilir. Bu zaman zarfında da anne uyuyabilir. Hem uyuyan, dinlenen annenin de sütü artacak ve bebeğini rahat bir şekilde doyuracaktır. Mutlu olan bir bebek sonucu mutlu bir anne olacaktır. Bu durum zincirlemeye benzetilebilir.

Diğer Farklı Dönemlerde Nasıl Bir Yol İzlenmelidir? 

Bebeğiniz büyüdü ve okula başladı. Akşam işten dönen bir baba olarak çocuğunuzun ödevlerine yardımda bulunabilirsiniz. Yatarken yanına geçerek kitap okuyabilirsiniz. 

Babaya düşen en büyük sorumluluk ise çocuğuna vakit ayırmak olacaktır. Ona vereceğiniz en büyük miras onunla oynadığınız oyunlar, onunla geçireceğiniz güzel vakitler olacaktır. Hal böyle olunca anneler de yavruları mutlu olunca mutlu olacaktır.

Unutmayın ki mutluluk paylaştıkça çoğalan bir kavramdır bir nevi zincirleme kaza gibidir. Ufak bir gülümseme dahi olsa eşinizden esirgemeyin. Her açıdan destek olmaya çalışın ki sizde burada mutluluktan size düşen payı almış olun. 

 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle