Aşk Tehlikeli Bir Şey Olabilir Mi ?

Aşk Tehlikeli Bir Şey Olabilir Mi ?

Sevmek. Çoğumuzun çok kullandığı bir kelime. Belirli bir rengi, yemeği, aktiviteyi vb. Seviyoruz. Diğer insanları da seviyoruz - ailemizi, arkadaşlarımızı, partnerlerimizi… Bunu kabul etmekte kendimizi rahat hissetmesek bile.

İnsanların aslında sekiz farklı aşk türü deneyimleyebileceğini biliyor muydunuz? Romantik partnerlerimiz, arkadaşlarımız, ailemiz ve hatta sokakta tanıştığımız yabancılarla bile bunları yaşayabiliriz.

Philia: Sevgi Sevgisi

Philia, romantik çekiciliği olmayan aşktır ve arkadaşlar ve aile üyeleri arasında gerçekleşir. Uzun süredir birlikte olan ve artık o kadar tutkulu ve ilgili olmayan aşıklar arasındaki aşk da olabilir.

Kardeş sevgisi olarak da adlandırılan bu tür sevgi, her iki kişinin de aynı inançları paylaşması ve birbirine saygı duyması durumunda gerçekleşir.

Pragma: Kalıcı Aşk

Pragma, yıllar içinde gelişen özel bir tür bağlı aşktır. Romantik ilişkilerine eşit derecede çaba göstermeyi seçen iki insan arasındaki hiç bitmeyen bir aşk. Böyle bir aşka ulaşmak için bağlılık ve azim gerekir - bu iki değer sayesinde de aşık kalırsınız.

Storge: Tanıdık Aşk

Storge, doğal olarak gerçekleşen ve ebeveynlerde ve çocuklarda ve aynı zamanda en iyi arkadaşlarda bulunabilen bir aşktır. Bu sonsuz sevgi, kabul ve güçlü duygusal bağlılık üzerine kuruludur. Ebeveyn ve çocuk ilişkilerinde zahmetsizce ve gecikmeden gelir.

Anılarınız, diğer insanlarla uzun süreli bağları besler. Daha fazla anı ürettikçe, ilişkinizin kalitesi artar.

Eros: Romantik Aşk

Eros, insanların çoğu için ilkel bir aşk ve doğal bir içgüdüdür. Fiziksel şefkatle gösterilen tutkulu bir aşk. Bu sevecen davranışlar arasında el ele tutuşmak, sarılmak, öpmek ve çok daha fazlası yer alır.

Bu aşk türü, başka bir kişinin vücuduna duyulan özlemle ilgilidir. Bu tür aşkların ana suçluları, vücudunuza ateş bastıran ve romantik davranışlarla tatmin edilmesi gereken hormonlardır.

Ludus: Dengesiz Aşk

Ludus, genellikle bir ilişkinin başlangıç ​​aşamasında bulunan genç ve çapkın bir aşktır. Bu aşk türü, iki kişi arasındaki önemsiz, oyunbaz motifler ve kıkırdamalardan oluşur.

Daha çok genç çiftlerde görülmekle birlikte, bu tür bir aşk arayan yaşlı çiftler daha mutlu bir ilişki kurarlar. Duygularımız ve hormonlarımız, baş dönmesine ve partnerle ilgilenmemizi sağlar ve buna izin verir.

Philautia: Kendini Sevmek

Philautia, öz değerinizi algıladığınız ve kişisel ihtiyaçlarınızı gözden kaçırmadığınız sağlıklı bir sevgi türüdür. Refahınız için sorumluluğunuzu kabul etmekle başlar.

Öz sevgi olmadan, sahip olmadığınız bir şeyi gerçekten sunamayacağınız için diğer sevgi türlerini deneyimlemek ve göstermek zor olabilir. Bilinçliyseniz, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınızın yanı sıra temel ihtiyaçlarınızı da yansıtmanıza izin verir.

Agape: Özverili Aşk

Agape, sevginin sunabileceği en üst düzeydir. Karşılığında bir şey alma beklentisi olmadan verilir. Bu tür bir sevgiyi sunabilmek, yıkıcı bir boyutu da olsa bile her koşulda sevgiyi yaymak için bir fırsattır. 

Özverili aşk fiziksel bir eylem değil, bir duygudur. Ruhunuz kendinizden daha büyük bir amaç yaratır. Sizi başkalarına nezaket göstermeye teşvik eder.

Mani: Saplantılı Aşk

Bu aşk türü partnere karşı takıntılı olmak ile ilgilidir. Genellikle istenmeyen kıskançlığa veya sahipleniciliğe yol açar - en iyi şekilde karşılıklı bağımlılık olarak tanımlanır. Takıntılı aşk vakalarının çoğu, birbirlerine karşı orantısız bir sevgiye sahip çiftlerde bulunabilir.

Romantik ve eğlenceli aşkın orantısızlığı, Mani'nin başlıca nedenidir. Bir kişinin hayatta kalma içgüdüsü, bir özdeğer duygusu kazanmak için partnerine umutsuzca ihtiyaç duymasına neden olur.

Aşkın Tehlikeli Hali 

Obsesif aşk, yoğun saplantıların ve zorlayıcı davranışların şiddetli acıya ve endişeye neden olabileceği ve romantik ilişkileri yok edebileceği bir aşk türüdür.

Ancak takıntılılık, salt ilişkisel sabotajın ötesine bile geçebilir. Patolojik saplantılı aşk olarak bilinen çok tehlikeli bir yanını sergileyebilir; bu sadece zarar verici olmakla kalmaz, aynı zamanda "aşk" adına yapılan en korkunç kötülüklerin bazılarına neden olacak kadar aşırı ve patolojiktir.

Çoğu takıntılı ilişki şiddete yol açmaz. Ancak, bunların olmadığı anlamına da gelmez. 

Romantik bir ilgi takıntısı yaşayan insanların çoğu, bu tür bağımlılık yapan sevginin uygunsuz davranışlara yol açabileceğini bilir, ancak “aşk” adına şiddet uygulamak veya cinayet işlemek tamamen farklı bir konudur.

Şiddet ve patolojik saplantılı aşk arasındaki bağ, aşk bağımlılığının en yıkıcı ve ciddi yanıdır. Suç raporlarına göre, dünyada cinayetlerin %10'undan fazlası kurbanın eşi veya sevgilisi tarafından işlenmiştir. 

Bu saplantılı ve tehlikeli aşk türü, ciddi bir zihinsel sağlık durumunun da işareti olabilir ve tedavi edilmezse ilişkileri mahvedebilir. Ayrıca diğer ciddi zihinsel sağlık endişelerini de beraberinde getirebilir.

Patolojik obsesif aşka yol açabilecek ruh sağlığı sorunlarını ve diğer nedenleri yeterli destekle ele almak mümkündür. Ne olursa olsun, bu ancak takıntılı aşk yaşayan kişinin yardım ve destek bulması ile mümkündür. Sizin de ilişkilerinizde fark etmek ve düzeltmek istediğiniz bir durum olursa destek olabilmek amacıyla buralarda olacağım. 

Sağlıklı günler dilerim. 

 

Yayımlama Tarihi: 30 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
30 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ile Psikoloji mezunuyum. Aynı üniversitede Klinik Psikoloji eğitimi alıyorum. Temel olarak Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımıyla ilerliyorum. Psikanalitik Terapi ve Varoluşsal Terapi de seanslarda destek aldığım yaklaşımlar. Ağırlıklı olarak çalıştığım alanlar; Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı Bozuklukları (Panik Atak, Genel Kaygı Bozukluğu, Fobiler, Sosyal Anksiyete), Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon, Yeme Bozuklukları, Beden Algısı Bozukluğu, Hastalık Hastalığı, Münchausen Sendromu, Kişilik Bozuklukları (Narsizm, Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu, Çekingen Kişilik Bozukluğu), İlişki Problemleri, Bağlanma Sorunları, Öfke Kontrolü, Aldatma, Aldatılma, Kıskançlık, Terk Edilme Korkusu, Yalnızlık Korkusu, Mükemmeliyetçilik, Özgüven Eksikliği, Mobbing, Stres Yönetimi, Sınav Kaygısı, Ölüm Korkusu, İş-Yaşam Dengesi.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle