Ara Tatilde Ebeveynler Çocukları İle Birlikte Neler Yapabilir?

Ara Tatilde Ebeveynler Çocukları İle Birlikte Neler Yapabilir?

Tatiller çocuklar için dersin, ödevin olmadığı, istedikleri gibi vakit geçirebilecekleri bir zaman dilimini ifade eder. Ebeveynler için ise öğrencinin okul olmadığı için dersleri ile ilgili sorumluluklarını aksatabilme ihtimalinin olduğu bir zamanı ifade eder. Bu durum çocuklar için keyifli ancak anne babalar için endişelendirici bir duruma dönüşebilir. Peki ara tatilde çocuklar neler yapabilir? Bu noktada ebeveynler çocuklarına nasıl rehberlik edebilir?

Vakit Geçirin

Ebeveynlere sık sık çocukları ile kaliteli vakit geçirmeleri gerektiği söylenir. Klişe bir kavram haline gelen 'kaliteli vakit geçirmek' denilirken aslında kast edilen şudur;

  • Gerçekten çocuğunuzla başbaşa kalarak, göz teması kurarak iletişime geçin. Çocuğunuzla sohbet edin, neleri sevip nelerden korktuğundan, hayallerini öğrenin. Okul, dersleri onun için neyi ifade ediyor? Çocuğunuz oyun oynarken oyununa dahil olmaya çalışın, bırakın kendi kurduğu dünyasında size de bir rol versin ve oyununu yönetsin.

Sanat Etkinliklerine Katılın

Her ne kadar yoğun çalışma hayatı sebebiyle fazla vakit bulamasanız bile tiyatro, sinema, müze gibi ufak etkinlik planları yapın. Çocuğunuz ile izlediğiniz film üzerine sohbet edin. Unutmayın bir tiyatro salonunda neden sessiz olması gerektiğini ancak bir tiyatro izlemeye gittiğinde anlayabilir. Mümkün olduğunca her şeyi somutlaştırarak anlatmanız çocuğunuzun daha iyi kavramasına yardımcı olacaktır.

Kontrollü Teknoloji Kullanımı

Tatil olduğu için tabletler, telefonlar, bilgisayarlar sınırsız olmamalı. Bunun bir sınırı mutlaka olmalı çünkü çocukların sınıra ihtiyacı vardır. Verimli bir tatil geçirmelerini ve bundan keyif almalarını istiyorsak mümkün olduğunca dış dünya ile etkileşime girmesine de müsaade etmeliyiz. Bu nedenle aşırıya kaçmamak şartıyla kullanılabilir.

Üretken Olmalarına Destek Olun

Tatil boyunca sık sık çocuklarınız yanınıza gelip 'ben çok sıkıldım' diyebilirler. Her zaman onlara bir aktivite ya da etkinlik bulmak zorunda değilsiniz. Bırakın biraz canları sıkılsın. Böyle zamanlarda ne yapacakları ile ilgili kendileri de fikir üretsin. Ancak bunun sonucunda sürekli telefon, tablete yönelmemeliler. Eğer günlük sınırlarını kullandıysalar mutlaka uyarıp farklı bir şey yapmaları gerektiği ile ilgili uyarıda bulunun. 

Her zaman anne babaların evde çocuklar için en büyük rol model olduklarını vurguluyoruz. Sizler anne babalar olarak eşlerinize, çocuklarınıza nasıl davranırsanız onlar da aynı davranışı sizlere ve çevresindekilere aktarırlar. Bu nedenle çocuklarınızın kazanmasını istediğiniz davranışlar ile ilgili onlara rol model olmayı unutmayın.

Detaylı görüşme yapmak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

Yayımlama Tarihi: 11 Kasım 2022
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2022
Yayımlama Tarihi:
11 Kasım 2022
Güncelleme Tarihi:
13 Aralık 2022

Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuştur. Ardından İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde çocuk-ergen odaklı Klinik Psikoloji yüksek lisans programına başlamıştır. Mezun olduktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapi, WISC-R Zeka Testi, Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri eğitimlerini almıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle