WhatsApp

Antidepresan Yan Etkileri

Antidepresan Yan Etkileri

Psikolojik sorunları olanların kullandığı antidepresan ilaçlar faydaları kadar zararları olan ilaçların kategorisinde yer alıyor. Özellikle depresyon hastaları için iyileştirici özellikteki antidepresan, günümüzün zor yaşam şartlarında neredeyse 10 kişiden 7’sinin kullandığı ilaç oluyor.

İnsan psikolojisinin düzelmesi adına doktor reçetesi ile alınabilen bu tür ilaçlar, antidepresan yan etkileri bilinçsiz kullanım sonucu ortaya çıkmasına neden oluyor. Üstelik sadece yetişkinler değil, yapılan araştırmalar çocukların psikolojik rahatsızlıklarının da antidepresan ile tedavi edildiğini ortaya koyuyor.

Antidepresan Nasıl Kullanılır?

Oral yoldan alınan antidepresanlar mutlaka doktor tavsiyesi ile alınabilen ilaçlardır. Düzenli kullanım ile hastaların ruhsal dünyalarında ilk 1 haftadan itibaren olumlu değişimler gözlenir. Kişiden kişiye değişen bünyelerde olumlu etkileri ilk bir ay içerisinde görmekte olasıdır.

Psikolojik rahatsızlıkların kalıcı olarak tedavisi için düzenli antidepresan kullanmakta yarar vardır. Bir bırakıp bir başlamak antidepresan yan etkileri yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olur. Hastalığın boyutuna göre uzman doktorun reçete edeceği ilaçlar kısa süreli de olabilir, ağır olan vakalarda uzun yıllar düzenli kullanılması da gerekebilir.

Antidepresan Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kaygı bozukluğu ve birçok şeye aşırı takıntılı olan kişilerin antidepresan tedavisine ihtiyaçları kaçınılmazdır. Özellikle obsesif kompulsif bozukluğu olarak adlandırılan takıntı hastalığı; temizlik, simetri ve düzen hastalığı gibi takıntılarla ortaya çıkıyor.

Anksiyete rahatsızlığı ise; kaygı bozukluğu olarak bilinir ve bu şekilde olan kişilerin sürekli endişeli bir halleri vardır. Gelecek kaygısı genel olarak kişilerin düşüncelerini sararken, iş ve aile yaşamında sürekli olumsuzluklarla karşılaşacağı düşüncesiyle kişiler baş edemez ve psikiyatr tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Psikolojide ağır hasar bırakan travmalar ise; ölümle sonuçlanan trafik kazaları, ani anne ve baba ölümü ve deprem gibi önemli olayların sonucu gelişen ve antidepresan ilaçları ile kişilerin normal yaşama adapte olmalarını sağlar.

Antidepresanın Yan Etkileri Nelerdir?

Kullandığımız basit ağrı kesicilerin bile yan etkisi varken, antidepresan yan etkileri kategorisine göre olası etkilere sahiptir. İlk kez kullanmaya başlama ile birlikte ilk günlerde bünyenin vereceği tepkiler doğrultusunda;

  • Var olan endişeli durumun artması,
  • Mide hassasiyeti ve hazımsızlık,
  • Kabızlık ya da ishal durumu,
  • İştahta belirgin bir şekilde azalma,
  • Uyumakta güçlük çekme,
  • Ağızda kuruluk ve bazı görme problemleri ve
  • Kalp çarpıntısı en yaygın şekilde görülen yan etkiler arasındadır.

Antidepresan yan etkileri denince akla ilk olarak intihara meyil ve halüsinasyonlar gelse de; bu gibi yan etkiler ağır psikiyatr hastaları için söz konusu olan etkilerdir. Bu tür yanlış bilgiler nedeniyle psikolojik sorunların görmezden gelinmesi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Modern çağda artık birçok kişinin antidepresan ile hayata adapte olması ve mutlu olmaya çalışması en acı gerçeklerden biridir. Bu sebeple kişilerin kendi iç dünyalarında fark ettikleri olumsuz değişimler için mutlaka psikiyatr randevusu alınarak tedavi olunmalıdır.

 

19 Kasım 2021

Diğer Yazılar