Antidepresan İlaçlar

Antidepresan İlaçlar

Antidepresanlar İnsanların Sıkıntılarını Çözer mi? Antidepresan ilaçlar insanların sıkıntılarını çözmezler. Aslında sorunlarına da iyi gelmezler. Uzun depresyonda veya bunaltı rahatsızlıklarında beyin kimyası uzun süreli bozulmuştur. Buna bağlı sorunlar sıkıntılar yaşanabilir. Antidepresanlar beyindeki değişmiş olumsuza dönmüş beyin kimyasının iyileştirilmesi için normale dönmesi için kullandığımız iyileştirici kimyalardır.

Antidepresanlar Ne Kadar Etkilidir?

Antidepresan ilaçlar etkisi yönünden depresyonun farklılığına göre değişiklik gösterebilirler. Antidepresanların en faydalı olduğu durumlar özellikle ağır ve orta şiddetli depresyon türleridir. Antidepresanların ağır ve orta şiddetli depresyonlarda iyileştirme ihtimali %55-60 oranındadır. Bazı antidepresanlar bazı insanlara iyi yanıt verirken bazı antidepresanlar bazı insanlara da hiç yanıt vermemektedir. Fakat günümüzde antidepresanlar hayat kurtaran, insanların travma tik iyileşmelerine vesile olan kritik ilaçlardır.

Antidepresanlar Nasıl Etki Eder?

Antidepresanlar alıp da rahatlama ilaçları değillerdir. Böyle yanlış kullanımlar çok olmakta. Yani insanlar kendilerini kötü hissedince kulaktan duyma sözlerle birkaç kişinin önerisi ile birkaç ilaç alıp rahatlayacaklarını düşünmektedirler.

Hâlbuki antidepresanların tedavi etme şekli beyindeki nörönların yani sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan nörötransmitter denilen dopamin, seratonin gibi maddelerin oranlarını eşitleyerek ve bir süre bu dengeyi sağladıktan sonra hücre düzeyinde beyinde değişiklikleri tekrar normale çevirerek yaptığı bir etkidir. O yüzden antidepresan ilaçların iyileştirme mekanizmaları zaman alır.

Antidepresanlarla İyileşme Ne Kadar Sürer?

Antidepresanların tedavide olumlu etkilerinin çıkması en erken belirtileri ikinci ve üçüncü haftalarda başlar. Ama bazı ilaçlar ilk günlerde uyku problemi gibi bunaltı gibi takıntıları çarçabuk iyileştirebilir. Duygu halinin yükselmesi çökkünlüğün iyileşmesi en az 3-4 haftayı bulabilir.  Bu süre bazen 6 ve 8 haftalara özellikle yaşlılarda daha da uzayabilir.

Bilinenin aksine antidepresanların ilk günlerde kimi zaman bazı yan etkilerden dolayı duygusal açıdan iyi yanıt vermemesi bilgi eksikliğinden kaynaklanıp bazen insanların ilaçlarını kesmelerine sebep olur. antidepresandaki gerçek anlamda duygusal durumdaki iyileşme genelde 1 – 1,5 aylık süreyi gerektirir.

Daha Güçlü Antidepresanlar Var mıdır?

Bilimsel ve klinik bulgular antidepresanların birinin diğerinden daha etkili daha güçlü bir ilaç olduğunu göstermemektedir. Bazı antidepresanlar bazı bireylerde iyi yanıt verirken bazende bazı insanlarda hiç iyi yanıt vermeyebilir. Onun için antidepresan ilaçlar bir uzman tarafından, uzman psikiyatri tarafından karar verilmesi ve kullanılması önerilir. Antidepresanların yan etkileri, etkileri, etki süreleri ilacın yapısal molekül yapısına ve kimyasal yapısına göre değişiklikler gösterebilir.

Doktorlar Ne Gibi Ölçütlerle Antidepresan Seçerler?

Doktorlar antidepresan seçerken kendisine başvuran hastanın yakınmalarını, yaşını, bünyesel durumunu, nükseden başka tıbbı problemler olup olmadığını ve rahatsızlığın daha önceki hayatında tekrarlayıp tekrarlamadığı gibi çok iyi bir öykü alarak sorgular ve kendi klinik deneyimleri de katarak antidepresan ilaçlar içerisinden kendisine en yakın gelen antidepresanı seçim yapar.

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle