Annelere Bebekleri İle Oynayabilecekleri 3 Oyun Önerisi

Annelere Bebekleri İle Oynayabilecekleri 3 Oyun Önerisi

Oyun oynamak her yaştan insan için oldukça eğlenceli ve bazıları ise eğiticidir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde oyun oynamak, fiziksel olarak bebeklerin vücudunu geliştirirken zihinsel gelişimleri için de oldukça önemlidir. Bebekler için uygun seçilerek oynanan oyunlar, bebeklerin gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda anne ile arasındaki bağı güçlendirir. Ancak bebekler için seçilen oyunlarda dikkatli olunmalıdır. Bazı maddelerin bebeğe alerjisi olmaması için kaliteli malzemeler seçilmelidir. Ayrıca küçük veya kırılan, sökülen parçaların olduğu materyaller ile oynanan oyunlarda, bu parçaları bebekler ağızlarına götürüp yutabilirler. Bebekler için özel tasarlanmış somut oyun ve oyuncakların yansıra, hiç bir materyal gerekmeden de oynanacak oyunlar mevcuttur.

İlginizi çekebilir: Oyuncaklar ve Anlamları

Şapkada Toplar Oyunu

Bebeklerde oyun oynamak, bebeklerin gelişimi açısından oldukça olumlu rol oynayan Şapkada ki toplar oyunu bebekler için çok eğlenceli bir oyundur. Herhangi bir şapkanın içine birbirinden farklı toplar konur. Toplarla ilgili eğlenceli bir şarkı söylemekte bebeğin ilgisini daha çok çekecektir. Daha sonra şapkanın içindeki topları birer birer çıkarıp şarkı eşliğinde tekrar şapkaya yarım metre kadar mesafe ile atabilirsiniz. Eğer bebek tutma eylemi yapamayacak kadar küçük ise siz değil bebeğinize yaptırabilirsiniz. Şapkada ki toplar oyunu bebeğin görsel algı, kavrama, el ile tutma becerisi, motor becerisi ve şarkı eşliğinde yapacağı hareketler sayesinde kas ve kemik gelişimine olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. 

Duyu Kaplar Oyunu

Bebeklerde oyun oynamak açısından duyusal kaplar oyunu bebeğinizin çok seveceği oyunlar arasındadır. Anne ile bebeğin arasında ki bağın güçlenmesinde önemli rol oynayan duyu kaplar oyunu dünyayı yeni keşfeden bebeğiniz için oldukça ilgi çekicidir. Geniş ve farklı kapların içine farklı malzemeler konularak bebeğin duyularının gelişmesini amaçlayan duyu kaplar oyunu oldukça basittir. Birbirinden farklı kapların içine örneğin evde bulunan pirinç, un, mercimek ya da yoğurt, hamur gibi kolay maddeler koyabilirsiniz. Bebekler doğal oyuncaklar ile oynamanın keyfini çıkarırken aynı zamanda bu maddeleri keşfedecektir. Ayrıca örneğin mercimek, pirinç gibi maddelerin kaptan kaba aktarırken çıkarttığı sesleri taklit etmek, beyinde bulunan birçok nöron bağların gelişmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Pozitif Ebeveynlik Nedir? Nasıl Olunur?

Duygu Kuklaları Oyunu

Bebeklerde oyun oynamak dâhilinde duygu kuklaları oyunu hem eğlenceli hem öğretici bir oyundur. Bebeğiniz eğlenirken aynı zamanda duygularını nasıl ifade edeceğini erken dönemde kavramış olur, duygu kuklaları oyununu oynamak için bir adet eldiven yeterli olacaktır. Her parmağına farklı yüz ifadeleri çizdiğimiz eldiveni, parmak kısımlarını keserek kendi parmaklarıma geçiriyoruz. Parmağımıza taktığımız her kuklayı çizdiğimiz duyguya göre konuşturuyoruz. Örneğin mutlu yüz ifadesi çizmiş isek bebeğimize ne kadar mutlu olduğumuzu kendi yüz ifademiz ile anlatarak bebeğin duyusal gelişimine katkı sağlamış olacağız.  Bebeklerle oyun oynamak bebeğin yeme içme uyuma gibi basit bakımları kadar önemlidir. Ev içinde basit materyaller ile oynanan bu tür oyunlar bebeğin anne ile arasındaki koordinasyonu güçlendirecektir. 

İlginizi çekebilir: Oyun Terapisi Yaklaşımları 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle