Anneler İçin Süt Artırıcı Besin Önerileri 

Anneler İçin Süt Artırıcı Besin Önerileri 

Anne sütüne doğar doğmaz ihtiyacı olan bebekler için anneler sütlerini artırmanın yollarını ilk andan itibaren aramaya başlıyor. Yeni doğan bebeklerin beslenmesinde çok büyük öneme sahip olan anne sütü; ek gıdalardan ayrı tutularak tek besin maddesi olarak görülmeli ve süt artırıcı besinler tüketilmelidir.

Henüz bağışıklık sistemi yetersiz olan bebeklerin gelişimi için anne sütünün içeriği müthiş vitamin ve mineraller içeriyor. Bu nedenle ilk altı ay boyunca bebekler ek hiçbir besin maddesine ihtiyaç duymadan beslenmelerini anne sütüyle yapabilir. 

İlginizi çekebilir: Anne Sütü Yetersiz İse Ne Yapılmalıdır 

Anne Sütünü Artırmak İçin Bol Su Tüketilmeli

Sağlıklı beslenmek yeni doğum yapan kadınların bebeklerine beslenme konusunda yetebilmek için mutlaka dikkat etmeleri gereken konuların başında geliyor. Buna ek olarak günde iki buçuk litreye yakın su tüketmek, anne sütünü artırmanın en pratik yollarından biri.

Anne sütünü artırmak isterken birçok annenin düştüğü yanılgılardan biri yüksek kalorisi olan yiyecek ve içeceklere sarılmak oluyor. İlk aylarda yoğun süt üretimine elverişli olan yeni anneler için bu uygulamalar işe yarıyor gibi görünse de; uzun vadede annelere kilo olarak geri dönüyor.

Anne Sütünü Artıran Dereotu Mucizesi

Yeşil yapraklı sebzeler sağlığa olan faydaları ile biliniyor. Annelerin emzirme dönemlerinin kalitesini artıran dereotu; annelerin bebekleri için tüketmeleri gereken en zengin içerikli besinlerden biri oluyor.

İçeriği sayesinde emzirirken bol bol dereotu tüketmek anne sütü miktarının gözle görülür şekilde arttırıyor. Dereotu ile birlikte tüm öğünlere salatayı eklemek, sağlıklı beslenmeyi mümkün kılarken hamilelikte alınan kilolarında kolayca verilmesini sağlayacaktır. Böylece annelerin kısa zaman içinde fit görünüme kavuşmaları, hem de anne sütü azalmadan emzirmeleri mümkün olacaktır.

Zengin kalsiyum içeriği sayesinde gebelikte azalan vitamin depolarının emzirme döneminde yerine gelmesi dereotu ile mümkün oluyor. Bağırsak dostu olarak nitelenen bu bitki; anne sütü ile bebeklerdeki gaz sancısının da azalmasına yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Sütün Az/Normalden Fazla Gelmesi

Fındık, Badem ve Cevizin Anne Sütüne Etkisi

Ara öğünlerin vazgeçilmezi sayılan kuruyemişler, pratik ve yeterli beslenmeye ihtiyaç duyan annelerin de imdadına koşuyor. Anne sütünün daha kaliteli olarak bebeğe ulaştırılması konusunda mutlaka tüketilmesi gereken ceviz, badem ve fındık gibi besinler, geceleri uykusuz kalan ve gün içinde yemek yapmaya dahi fırsat bulamaya annelerin sağlıklı atıştırmalık alternatifi olarak tüketmelerini sağlıyor.

Tek başına kuruyemişler anne sütü artırmak konusunda yeterli olmayacağı bilinmeli ve dengeli beslendikten sonra ara öğün olarak günde bir avuç kadar tüketilmelidir.

Anne Sütünü Artıran Bitkiler

Emzirme sürecinde sıvı tüketimine destek niteliğindeki anne sütünü artıran bitki çayları bebekle ilgilendikten sonraki molalarda faydalı birer dinlendirici olarak da karşımıza çıkıyor. Anne sütünü en çok artıran bitkiler arasında rezene, melisa ve papatya yer alıyor. Anne sütü artırmaya olumlu etkisinin yanı sıra doğal çaylar, ruhen rahatlamaya ihtiyacı olan annelerinde gevşemelerine yardımcı oluyor.

 

Yayımlama Tarihi: 2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
2 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle