Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Gününde Neler Yapılır?

Anneler Günü Ne Zaman? Anneler Gününde Neler Yapılır?

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü aslında oldukça eski bir başlangıç tarihine sahiptir. Bu özel gün dünyanın çeşitli ülkelerince tanınmakta ve her sene sayısız etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yazıda dünyaca ünlü bu özel günün tarihine, günümüzde nasıl başladığına, bu özel günü tanıyan ülkelere ve Anneler Günü’nde annelerimize neler hediye edebileceğimize bakalım.

Anneler Günü ve Antik Tarihi

Anneler Günü geleneği aslında çok çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bu gelenek Antik Yunanlıların, Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan Rhea tanrıçasının onuruna verilen yıllık ilkbahar kutlama festivalleriyle başlamıştır. Bunun ardından Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinde ana tanrıça olan Kibele adına kutlamaya başlamışlardır.

Bu bilgiler Anneler Günü’nün oldukça eski bir tarihe dayandığını göstermektedir. Ancak günümüzde kutlanma sebebi daha farklı bir sebebe dayanmaktadır.

Anneler Günü ve Günümüz

Anneler günü kavramı, yakın çağda ABD de yaşayan Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 de başlattığı anma günü ile ortaya çıkmıştır. Anna Jarvis kim diye soracak olursanız o da sıradan bir ABD vatandaşıdır. 1864 doğumlu Jarvis 1902’de babası ölünce annesiyle birlikte Philadelphia eyaletine taşınmışlardır. Bu süreçten yaklaşık üç yıl sonra ise 9 Mayıs 1905’de annesini kaybetmiştir. Babası öldükten sonra annesiyle yaşamaya başlamasına rağmen o öldükten sonra annesine yaşamı sırasında yeterli ilgiyi göstermediğine inanmış ve bunun eksikliğini çok duymuştur. Bayan Jarvis, annesi öldükten iki yıl sonra annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırmıştır. Bu tarih aslında günümüzdeki Mayıs’ın ikinci pazarına denk gelmektedir. Bu arkadaş toplantısında bu günün aslında Anneler Günü olarak kutlanması gerektiğine ve bununda ülke çapında olması gerektiğine karar verirler. Anneler Günü ritüeli bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Bu fikir 1914 yılında Kongrenin de onayıyla Amerika çapında bir gelenek haline getirilmiştir. Jarvis’in bu fikri her kesim tarafından oldukça destek görmüş ve Amerika’nın önde gelen giysi tüccarı da finansal destek sağlamıştır. Anneler Günü ilk kez kutlanması ise Jarvis’in annesinin 20 yıl süre boyunca dini dersler verdiği Grafton’daki bir klisede 10 Mayıs 1908 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu kutlamaya 407 çocuk, anneleriyle birlikte katılmıştır. Bayan Jarvis, her çocuk ve annesine, annesinin de en sevdiği çiçek olan karanfil hediye etmiştir ve o günden sonra da asaleti, şefkati, sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika’da Anneler Günü sembolü olmuştur.

 Anneler Günü ve resmi kabul mektubu

Tüm bu olayların amacı aslında hükümete 9 Mayıs günün resmi olarak kabul ettirilmesini sağlamaktır. Bayan Jarvis ise bu konuda tarihte tek bir kişi tarafından yazılmış en başarılı mektup yazma kampanyalarından birini başlatmıştır. Bu düşünceyi ise gazete patronlarından, iş adamlarına devlet adamlarından din adamlarına kadar kendisinin ulaşabileceği herkese iletmeyi başarmıştır. Bu fikir o kadar çok kabul görmüştür ki daha resmi olarak onaylanmadan bile bazı eyaletlerde bu gün kutlanmaya başlanmıştır. Fikir en sonunda 8 Mayıs 1914’de senatonun onayını ve Başkan Wilson’un da imzasını olarak yürürlüğe girmiştir. Bu karar sonrası her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı Anneler Günü olarak resmen ilan edilmiştir. Bu durum ise kısa sürede diğer ülkelere yayılmıştır.

Ülkemizde ise resmi kabul Türk Kadınlar Birliği’nin özel girişimi ile 1955 yılından itibaren kabul edilmiştir.

Bu karardan sonra ne oldu?

Anna Jarvis çabalarının karşılığını bu karar sayesinde almıştır. Fakat ne yazık ki kendisi hiçbir zaman evlenememiş ve çocuğu olmamıştır ve geçirdiği her Anneler Günü bu acısını daha da arttırmıştır.

Anneler Günü ise zamanla ticari malzeme olmuştur. Bu günde ortaya çıkan çiçek, tebrik kartı, hediye satışları tavana vurmuş ve anlamlı bir gün yine ticari bir güne dönüşmüştür. Jarvis ise bunlara karşılık dini ağırlıklı düşündüğü Anneler Günü’nü, ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açmıştır. Fakat bu davaların hepsini kaybetmiş ve Kapitalizme yenik düşmüştür.

Dünyadaki bütün annelerin en azından senede bir gün mutlu olmalarını sağlamış olan Anna Jarvin ne yazık ki mutsuz ve yalnız bir şekilde 1948'de yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

 

 

Anneler Günü’nü Mayıs’ın ikinci Pazar’ı kutlayan ülkeler:

 

Amerika Birleşik Devletleri ABD                 
Anguilla
Aruba
Avustralya
Avusturya
Bahamalar
Bangladeş
Barbados
Belçika
Belize
Bermuda
Bonaire
Brezilya
Brunei
Bulgaristan
Kanada
Şili
Çin
Tayvan

Japonya
Kıbrıs Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Letonya
Malta
Malezya
Myanmar
Hollanda
Yeni Zelanda
Pakistan
Peru
Filipinler Filipinler
Porto Riko
Slovakya
Güney Afrika Cumhuriyeti
Saint Lucia
Saint Vincent ve Grenadinler
Sint Maarten
Singapur
Surinam
İsviçre
Rusya
Trinidad ve Tobago
Türkiye
Ukrayna
Uruguay
Venezuela
Zimbabve
Kolombiya
Hırvatistan
Küba
Curaçao
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Ekvador
Estonya
Finlandiya
Almanya
Gana
Yunanistan
Grenada
Honduras
Hong Kong
İzlanda
Hindistan
İtalya

 

 

 

Anneler Günü’nde ne hediye alınır?

 

  • Nevresim takımı

Pamuklara sarmak istediğiniz annenize pamuklu yumuşacık nevresimlerle kaliteli bir uyku hediye edebilirsiniz.

 

  • Parfüm

Bir anne kokusu yerini tutmayacak olsa bile bize dünyadaki tüm güzel hisleri sunan annelerimize Anneler Günü’nde parfüm hediye edebiliriz.

 

  • Zarif takılar

Anneme ne hediye alacağım telaşına düştüyseniz ve takı takmayı seven bir anneniz varsa işiniz oldukça kolay. Onun için şık ve zarif olan onun kadar değerli olmasa da güzel bir takı olabilir.

 

  • Eşarp

Eşarp kullanan bir anneniz varsa eğer ona vereceğiniz en kullanışlı hediye şüphesiz eşarp olacaktır. Annenizin zevkine uygun olarak alacağınız eşarp ile Anneler Günü’nde onu mutlu edebilirsiniz.

 

  • Ayakkabı -çünkü cennet onun ayaklarının altında

Annenizin ayak sağlığına önem veriyorsanız, sürekli bir koşuşturma içerisinde olan annenizin ayaklarının rahat etmesini sağlamak için ona ayakkabı hediye edebilirsiniz.

 

  • Mis kokulu çiçekler

Anneler Günü’nde annenize gönderebileceğiniz en güzel hediyelerden birisi mis kokulu çiçekler olabilir.

 

  • Kidolog Seansı :)

Annelerimizin en çok anlaşılmaya ihtiyacı var. Bu süreçte Türkiye'nin en büyük ebeveyn danışmanlık platformu Kidolog olarak 7-8 Mayıs tarihlerinde alacağınız bir seansa biz de bir seans hediye ediyoruz. #iyikivarsınız

 

 

Yayımlama Tarihi: 6 Mayıs 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Mayıs 2021
Yayımlama Tarihi:
6 Mayıs 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Mayıs 2021

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle