Anlaşamayan Kardeşler Ne Yapmalı?

Anlaşamayan Kardeşler Ne Yapmalı?

Birden fazla çocuğa sahip olan aileler, kardeşiyle kavga eden ya da anlaşamayan çocuklarının sorunları ile bazen karşı karşıya kalabiliyor. Anne baba her ne kadar kardeşlerin iyi geçinmesini, kavga etmemelerini ve sorun çıkarmamalarını nasihat etse, uyarsa hatta ceza verse de, kardeşler arasında ki rekabet çoğunlukla kaçınılmazdır. Bu rekabetin sonucunda kardeşler arasında ki kavga daha ileri boyutlara taşınabilir ve evde huzursuz bir ortam yaşanabilir. Bu gibi olumsuz durumlarda anne ve babalara düşen önemli görevler bulunmaktadır. Onları caydırmak için katı cezalar vermek, ya da daha ileri giderek hakaret etmek, bağırmak kardeşler arasındaki ilişkiyi düzeltmez hatta geri dönülmez hatalara yol açabilir.

Kardeşler Arasında Anlaşmazlıkların Sebepleri

Kardeşler arasında çıkan anlaşmazlık sebepleri genellikle yaşlarına göre değişebilir. Örneğin aralarında fazla yaş farkı bulunmayan kardeşler genellikle oyuncağını, kendine ait özel bir eşyasını, giysisini veya yiyeceğini paylaşamamaktan çıkabilir. Aralarında yaş farkı olan kardeşler ise genellikle büyük olan çocuğun küçük olan çocuğa daha fazla ilgi gösterilmesinden doğan kıskançlık sebebi ile çıkabilir. Anne ve babalar böyle ortamların yaşanmaması için çocuklar arasındaki dengeyi iyi kurmalıdır. Birine fazla ilgi gösterirken diğerini ihmal etmemelidir. Ya da birine oyuncak, kıyafet veya abur cubur gibi ürünler alındığında, ikisine de alınmalı ya da paylaşılması gerektiği öğretilmelidir. 

Anlaşamayan Kardeşlere Nasıl Davranılmalıdır?

Anlaşamayan kardeşler arasında sağlıklı bir iletişim kurmak ve aralarında ki sorunu düzeltmek büyük ölçüde anne ve babalara düşüyor. Özellikle yaş farkı az olan kardeşler arasında görülen bu durum, ilgilenilmediğinde birbirlerine fiziksel zarar verebilecek kadar daha vahim tablolar ortaya çıkabilmektedir. Kardeş kavgalarını yatıştırmak için öncelikle adaletli olmak gerekir. Birine haklı birine haksız muamelesi yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü basit bir kavgada bile taraf olarak diğerine bağırmak, azar işiten çocuğun kardeşine kin tutmasına neden olabilir. Bu gibi olumsuz davranışlar yerine kavga eden iki kardeşi de sakinleştirerek karşınıza alıp sakin bir şekilde ikisini de dinlemek ve daha tatlı bir dil ile olayları ve sonuçları anlatmak daha yerinde olacaktır.  

Anne ve Babalara Düşen Görevler

Kardeşler herhangi bir nedenden dolayı kavga ettiğinde ebeveynler sakinliğini korumalıdır. Öncelikle kavganın sebebini dinleyerek sakince onları anlamalıdır. Daha sonra her iki kardeş ile konuşarak taraf olmadan haksız olan çocuğun neden böyle davranmaması gerektiğini, diğerine ise biraz daha hoş görülü olabileceğini anlatılmalıdır. Çünkü kardeşler arasındaki anlaşmazlıkların en büyük sebebi anne ve babaların tutumsuz davranışlarıdır. Genellikle kriz anında yaşı büyük olan çocuğa patlayan anne ve babaların bu davranışı, büyük kardeşin gözünde, küçük kardeşi kötü bir izlenim bırakacak ve onun yüzünden azar işittiğini kabul ederek küçük kardeşine daha çok kinlenecektir. Kardeşler arasındaki sorunları çözmenin en önemli kuralı mutlaka her iki çocuğa adaletli davranmaktır.  

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle