Anksiyete

Anksiyete

Anksiyete, normalde de pek çok insanda bulunan, kaygı durumunun daha yoğun yaşandığı, kaygı bozukluğu durumudur. Aynı zamanda  psikolojik bir rahatsızlıktır. Günlük hayatta sık sık anksiyete yaşanması normal bir durumdur. Çünkü gün içinde kafamıza taktığımız herhangi bir sorunla karşılaşmamız olasıdır. Maddi ve manevi anlamlarda ileriye dönük kaygılar besliyor olmak normaldir. Fakat bu aşırı dozda yaşanan bir duygu ise tıbbi rahatsızlık olarak değerlendirilebilir. 

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde, sürekli bir endişe etme hali mevcuttur. Günlük hayatta genel bir korku içinde olurlar. Bu durum bazen kişiye panik atak olarak da yansıyabilir. Kişinin sağlığını, sosyal hayatını ve yerine getirmesi gereken işlerini de aksatabilir. Anksiyetenin belirli bir zamanı yoktur. Çocukluk çağlarından itibaren başlaması mümkündür. 

Anksiyete Türleri 

Anksiyetenin kendi içinde pek çok türü vardır. En sık görülenlerden biri genelleştirilmiş anksiyete bozukluğudur. Bu rahatsızlık,  hiçbir sebep yokken gerginlik yaşanılan durumlarda görülür. Panik atakta anksiyete türlerinden biridir. Ani yaşanan korku durumlarında ortaya çıkabilir. Panik atak yaşandığı zamanlarda, göğüste yoğun bir ağrı hissedilebilir. Aşırı terleme durumu mümkündür. Bu fiziksel durumlar ağır ya da hafif şekilde atlatılabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu da bir diğer rahatsızlık türüdür. Kişide sürekli başkaları tarafından yargılanma ve alay edilme endişesi vardır. Bunun dışında agorafobi de bir çeşit anksiyete bozukluğudur. Acil bir durum olduğunda, fiziksel hareketsizlik yaşanabilir. Bunların dışında yükseklik, uçak fobisi, sevilen kişiden ayrılma korkusu gibi durumlarda anksiyete bozukluğu çeşitleridir. 

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir 

Çocukken yaşanan tramvatik olaylar (istismar, çok sevilen birini kaybetmek gibi) anksiyete bozukluğuna yol açabilir. Genetik bir durum olabilir.  Akraba içerisinde böyle bir rahatsızlığı olan biri varsa, kişi risk altındadır. Şeker, kalp gibi rahatsızlığı olan insanlarda da anksiyete bozukluğu yaşanabilir. Uzun süreli kullanılan ilaçların yan etkisi de olabilir. Eğer genetik nedenlerden kaynaklanmıyorsa, tıbbi bir nedenden kaynaklı ise profesyonel destek olmak faydalı olacaktır. 

Anksiyete Riski Altında Olunan Durumlar 

Tramvatik olaylar yaşamış kişilerde anksiyete riski yüksektir. Çocukken cinsel istismara uğramış kişilerde anksiyete bozukluğu olması muhtemeldir. Kişinin sürekli olarak sağlığından endişe duyması ve bunu düşünmesi anksiyete bozukluğuna sebep olabilir. Sürekli olarak çevre tarafından yargılanma düşüncesi ve özgüvensizlik yaşayan kişilerde anksiyete riski altındadır. Madde bağımlılığı bulunan kişilerde de aynı risk mevcuttur. 

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi 

En çok tercih edilen yöntemlerden biri psikoterapidir. Psikolojik danışmanlık desteği alarak, kaygı semptomları azaltılabilir. Etkili ve faydalı bir yöntemdir. Bunun dışında, bilişsel davranışçı terapisi mevcuttur. Bu terapi türünde, hissedilen olumsuz düşünceleri olumlu hale getirmeyi öğretme durumu söz konusudur. Olaylara yaklaşım konusunda, kaygı duyma hissiyatının azaltılması konusunda yardımcı olur. Bir de ilaç tedavisi bulunmaktadır. Doktorun tavsiyesi ile çeşitli antidepresan, ilaçlar kullanılır. Ne zaman başlanıp ne zaman bırakılacağı, doktor ile bir araya gelerek konuşulur. 

Bir psikolog desteği almak için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle