Aldatma Sonrasında Evlilik Devam Eder Mi?

Aldatma Sonrasında Evlilik Devam Eder Mi?

Yapılan araştırmalara göre eğer evli değilseniz veya şu ana kadar aldatılmadıysanız büyük ihtimalle bu soruya  " devam etmez" şeklinde cevap verirsiniz. Bu demek değil ki evli olan veya daha önce aldatılan her insan bu evliliğe devam etmek isteyecektir. Ancak yine araştırmalar gösteriyor ki aldatmayla sonuçlanan evliliklerin %60-75 oranında devamı mümkün. 

Bu mümkünlüğün çeşitli sebepleri olabiliyor. Özellikle aldatılan bir kadınsa ekonomik durumundan, şiddetten, çocuklarını düşünmekten... Bu evliliği sonlandırmaya biliyor. Bununla birlikte evliliğine bir şans vermek isteyen, eşini terk etmek istemeyen kadınlar da mevcut. 

Ülkemizde aldatılan erkekse ( ki bu bilinenin aksine oldukça yüksektir) evliliğini devam ettirme sebebi genelde eşini kaybetmek istememesinden kaynaklanır.

Peki eğer bir mecburiyetimiz yoksa ve evliliğinizi sağlıklı şekilde devam ettirmek istiyorsanız ne yapabilirsiniz? 

Aldatma terapisi özellikle bu durumdan sonra faydalanabileceğiniz bir terapidir. Burada amaç her şeyi gözden geçirmek, kaybedilen güveni geri kazanmak, yanlış bilinenleri,mevcut yanlışları görüp tüm bunların en sağlıklı haliyle öğrenilmesini sağlamaktır. Bunlara rağmen eğer affetmek olanaksızsa boşanma terapisi için adaptasyon sağlanır. 

" Sadakatsizliğin ardından yaşanan süreç tıpkı sevdiğimiz birinin ölümünü izleyen süreç gibi şaşkınlık, şok,inkar,öfke,umutsuzluk, çaresizlik, üzüntü gibi evreler içerebilir." Diyor Mehmet Z.Sungur bu yüzden her bi evrenin sağlıklı atlatılıp bu durumun aşılması gerek aksi takdirde evliliğe devam kararı alınsa dahi aldatılanın bunu kabullenip devam edebilmesi çok mümkün değildir. 

Aldatma,aldatılma,yeniden güven oluşumu, aldatma türü, aldatılanın yaşadığı evreler... Hepsi başlı başına oldukça uzun konulardır. Bu yüzden kısaca aldatma sonrası evliliğin devam edebileceğini ve sağlıklı evlilik devamı için de terapi alınması gerektiğini söyleyeyim. 

 

Yayımlama Tarihi: 22 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 5 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
22 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
5 Nisan 2022

Maltepe üniversitesi psikoloji mezunuyum. Çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaktayım. Aile danışmanlığı, çift terapisi, ebeveyn danışmanlığı hizmetleri vermekteyim.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle