WhatsApp

Akran Zorbalığı Nedir?

Akran Zorbalığı Nedir?

Çocuğunuz akran zorbalığına maruz kalmış olabilir mi?

Ya da belki kendisi arkadaşlarına zorbaca davranıyordur?

Zorbalık; aralarında güç dengesizliği olan iki kişiden birinin diğerine yada bir grubun diğer gruba, nedensiz yere ve tekrarlayıcı olarak, fiziksel yada sözel saldırıda bulunması hali olarak tanımlanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bir duruma zorbalık diyebilmek için davranışın sistemli ve tekrarlı şekilde yapılıyor olmasıdır.

Akran zorbalığı özellikle okullarda  önemli bir problem olarak karşımıza  çıkmaktadır. 

Zorbalık yaşayan çocuklar kaygı ve depresyonun yanı sıra fiziksel yada zihinsel sağlık problemleri de yaşayabilmektedirler. Buna bağlı olarak da akademik başarıları olumsuz etkilenmektedir. 

Akran Zorbalığı nedir?

*Fiziksel zorbalık ;vurma, itme, tekmeleme, tükürme gibi daha çok fiziksel hareketler ile yapılan,

*Sözel zorbalık; alay etme, hakaret etme, aşağılama, küçümseme, lakap takma, gibi sözel davranışların görüldüğü,

*Sosyal zorbalık ; dışlama, gruba dahil etmeme, çocuk hiç yokmuş gibi davranma gibi sosyal sonuçları olacak şekilde ve son olarak 

*Siber zorbalık ise internet ortamında ya da sosyal medyada rahatsızlık veren yazılar ya da fotoğraflar paylaşma şeklinde görülebilmektedir. 

Zorbalık yaşayan çocuklar arkadaşları tarafından dışlanacakları, suçlanacakları korkusu ile genellikle bunu aileden gizleme eğiliminde olabilirler.Bazen ise yaşadıklarının zorbalık olduğunun farkında  bile olamayabilirler. Bu sebeple ailelerin çocukları ile iyi iletişim içinde olmaları, çocukları ile hergün okulda yada dışarıda ne yaptıkları hakkında sohbet etmeleri önemlidir. 

Ebeveynleri olarak çocuklarımıza zorbalık hakkında bilgi vermeli, zorbalığın  ne olduğunu anlatmalıyız. Onlarla; “vurmak, itmek , alay etmek” gibi yapılmaması gerkenler ya da “kibar olmak, başkalarının haklarına saygılı olmak” gibi yapılması gerkenler hakkında konuşmalıyız. Unutulmaması gerekir ki çocuklar çoğu zaman söylediklerimizi değil yaptıklarımız yaparlar,  bu nedenle tüm bunları sadece anlatmak yetmez,  anne babaların bu konuda iyi örnek olması da elbette çok önemlidir. 

Zorbalık davranışı sergileyen çocuğunuz için

  • Bu davranışı onaylamadığınızı kesin ve net bir şekilde belirtmeli,
  • Bu davranışın başkalarında yarattığı olumsuzluklar, olumsuz duygular üzerine konuşmalı,
  • Sosyal ortamlarda çocuğunuza iyi rol model olmaya çalışmalı,
  • Çocuğunuzu sergilediği olumlu davranışları pekiştirebilirsiniz.
  • Eğer zorbalık davranışına maruz kalan sizin çocuğunuz ise çocuğunuzla  iletişim halinde olmalı, 
  • O sana vuruyorsa  sende ona aynı şekilde karşılık ver” demek yeni bir zorba yaratmaktan başka bir şey olmayacağı için,  bu tarz tavırlardan sakınıp  olayla ilgili duygularınızı kontrol etmeye, aşırı tepki göstermemeye özen göstermeli ,
  • Çocuğunuzu ilgisi doğrultusunda, daha olumlu iliskiler kurabileceği sosyal etkinliklere , gruplara katılmasını desteklemeli,
  • Okulla , öğretmenle çözüm konusunda iş birliği halinde olmalı,
  • Çocuğunuza bir daha zorbalığa maruz kalırsa, okulda öğretmenine yada güvendiği bir yetişkine haber vermesi gerektiğini anlatmalısınız. 

Akran Zorbalığı ve diğer tüm sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle