WhatsApp

Akran Zorbalığı

Akran Zorbalığı

Akran Zorbalığı Nedir?

Hepimizin en değerli varlıkları olan evlatlarımızın bizlerin olmadığı yerlerde de güvenle yaşamlarını sürmeleri tüm anne babalar olarak en büyük dileklerimizden birisidir. Çocuklarımızın aileleri dışındaki ilk sosyal çevreleri olan okul ortamlarında sorunsuz sosyal bir çevrede bulunmalarını hepimiz arzularız. 

Ancak bazen herşey yolunda gitmeyebilir. Çocuklarımızın o güvenli kaleleri dışında kalan evimiz dışındaki yaşamlarında onları zora sokabilecek durumlar yaşanabilir. Bunlardan biri de AKRAN ZORBALIĞIDIR. 

Maalesef ki günümüzde bu duruma maruz kalan çocuk sayısı giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre akran zorbalığı son yıllarda internet kullanımının da yaygınlaşması ile daha fazla artış gösterdiği ve sosyal medya hesaplarında popilerliği artırdığı görülmektedir. 

Çocuğumuzun akran zorbalığına maruz kaldığında ne yapacağız? 

Öncelikle akran zorbalığına maruz kalan çocuğumuza 'sen de ona vur, sen de ona söyle, sen de ona yap, sakın altta kalma' demek akran zorbalığını asla çözmeyecektir. Zorbalık yapan çocuk maaleseftir ki zorbalık yapmaya devam edecek hatta böyle bir karşılık gördüğünde zorbalığın şiddetini artıracaktır. 

Bunun yerine çocuğunuz ile doğru ve olumlu iletişim kurarak bu durumu ne zamandır yaşadığı ve nasıl yaşadığı çözümlenmeye çalışılmalıdır. Eğer akran zorbalığına okul ortamında maruz kalıyorsa okul yönetimi ile, sosyal çevre ya da yaşadığı çevrede maruz kalıyorsa çocukla ilgilenen sorumlu kişilerle kendi çocuğunuzun onayı ve bilgisi dahilinde görüşme sağlanmalıdır. Akran zorbalığına maruz kalınan durum yetkili kişilere aktarılıp zorbalığı yapan çocuğun durumunun görüşülmesi ve gerekli yönlendirilmenin yapılması sağlanmalıdır.

Ailelerin bu durumda asla unutmaması gerekenler şudur ki; akran zorbalığı durumunda zorbalığa maruz kalan çocuktan daha çok zorbalığı yapan çocuğun sorunlarının çözüme ulaştırılması gereklidir. Çocukların zorbalığa başvurma nedenleri ve yöntemleri altında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Aileler çocuklarına sosyal ortamlarda yaşadıkları her hangi olumsuz durumları kendilerine rahatlıkla anlatabilecekleri güveni sağlamalıdır. Toplumsal görevimiz olarak da zorbalığa başvuran çocukların ihtiyacı olan psikolojik destekleri mutlaka sağlanmalıdır.

13 Şubat 2022
Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle