WhatsApp

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hepimiz günlük hayatta oldukça farklı ve birçok olumlu ya da olumsuz durum yaşıyoruz. Nasıl olur ki insan olumlu duruma o kadar sevinir ve hemen ayak uydururken olumsuz durum söz konusu iken de neredeyse yaşamdan kopuyoruz. Bu demek değildir ki olumsuz durum karşısında da sevinelim mutlu olalım ayak uyduralım. Tabi ki mutsuz olduğumuz zamanlarda bunun üzüntüsünü yaşamak ve mutsuz olmak en doğal hakkımız. Ama nasıl her şey dozunda güzelse bu durumda dozunda güzeldir. Dozunu aşan üzüntü ve mutsuzluklar da ortaya çok farklı sonuçlar çıkar. Bu sonuçların çıkardığı sebepler yüzünden ise günlük hayatımız daha kötü olur ve daha çok mutsuz olmaya başlarız. Bu durum sürekli böyle devam ede ede ortaya depresyon adı altında bir rahatsızlık meydana gelir.

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığınızı etkileyebilecek faktörler

Bu çok ağır bir hastalık ve kişiyi intihara ya da ölüme götürecek kadar riskli bir durumdur. Depresyon mutsuzluktan pişmanlıktan kötü bir olay sonucunda ya da bu gibi sonuçlardan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Depresyon oldukça ağır  ve senelerce sürebilecek bir durumdur. Bu yüzdendir ki depresyona giren bir kişi asla yalnız ve çaresiz bırakılmamalıdır. Depresyon da olan kişiler ister hafif olsun ister de ağır olsun kesinlikle psikolojik tedavi görmelidirler.

Bu sayede de kendilerini biraz rahatlamış olarak göreceklerdir. Depresyona girmiş bir kişiyi nasıl anlayacağız ya da şöyle sormak gerekirse depresyonun belirtileri nelerdir ve bunu nasıl anlayabiliriz. Bu sorunun cevabı aslında oldukça açık ve kolay bir cevaptır. Depresyondaki kişiyi anlamak istiyorsak onun hareketlerini güzelce izlemek ve depresyon belirtilerine bakmak lazımdır. Daha sonra kişinin depresyonda olup olmadığını çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeme Bozuklukları ve Bilinmeyenleri

Depresyon Belirtileri Nedir?

Depresyon çok ağır bir rahatsızlıktır. Bunun önüne geçmek ise oldukça zor ve zaman gerektiren bir iştir. Depresyon belirtileri ise oldukça kendini belli eden bir durumdur. Depresyon belirtisi ilk olarak sürekli yorgunluk ile başlar. Depresyona giren kişi de hiçbir şey yapmama isteği oluşur. Böylece hiçbir iş yapmaz ve yaptığı işlerden zevk alarak yapmaz. Bunun yanında sürekli yatmak ve uyumak ister. Yataktan çıkmama istediği oluşur insanlardan kendini soyutlar ve kimseyle iletişim haline geçmek  istemez.

Bunun yanında çabuk sinirlenme öfke kontrolünde bozukluklar ve fazla alınganlık başlar bu kişiler bu durumda iken tüm sözleri kendilerine anlarlar ve daha da kendilerini etraftan soyutlarlar. Yeme ve içme konusunda ise oldukça düşük seviye belirti gösterirler.

Yeme ve içme konusunda hiçbir şey yemek istemezler ve gittikçe vücutları dirençsiz hale gelir ve daha da çok yatağa bağlanma olayını yaşarlar. Her geçen gün aslında depresyondaki kişiler için bir diğer günden kötü olacaktır. Bu yüzden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Psikolog ve Psikolojik Danışmanlık Desteği için Tıklayın

14 Ekim 2021

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle