WhatsApp

5 Yaşındaki Çocuğun Kardeş Kıskançlığı

5 Yaşındaki Çocuğun Kardeş Kıskançlığı

Kardeşlik dünya üzerinde bulunan en kuvvetli bağlardan bir tanesidir. Bu duygu bağı kardeşler arasında ne kadar sıkı bir şekilde kurulursa iletişimde o denli yüksek olur. Kardeşleri birbirine bağlayan en önemli bağ ise sevgidir. Sevgi bağının güçlü olmadığı durumlarda ise araya genellikle husumetler girer. Bu durumun önlemini ilk andan almak ise ebeveynlere düşer. Kardeşlerin ilk andan itibaren sevgi bağının kuvvetlendirilmesi için ilk olarak sık sık iletişim kurmaları sağlanmalıdır. Özellikle yaş aralığı birbirine yakın olan kardeşlerde bu bağı kurmak daha kolay iken, yaş aralığı fazla olan kardeşlerde bu durumu sağlamak daha zor bir hal alır.

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık binlerce yıla dayanan bir duygudur ve en az diğer duygular kadar gerçektir. Bu duygunun insanlar arası ilişkilere olumlu katkıda bulunduğunu söylemek ise çoğu zaman mümkün değildir. Kıskançlık duygusu en yoğun şekilde hissedilen duygulardan bir tanesi olmakla beraber temel sebebi kişinin kendisi üzerinde bulunan ilgiyi kaybetmek istememesidir.

Bu gibi bir durum sezildiği takdirde kişinin davranışları farklılaşabilir ve genellikle husumetler başlar. Kişi farklı yollar ile bu durumu dışavurum şeklinde gösterir. Kıskançlığın ileri boyutlarında ise kin olgusu devreye girmektedir ki bu kişiler arası iletişimi en olumsuz yönde etkileyen duygulardan bir tanesi olma özelliği taşır.

Kıskançlık Duygusu İle Birey Ne Zaman Tanışır

Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen veriler kıskançlık duygusu ile olan tanışmanın anne karnında başladığını doğrulamıştır. Kıskançlık anne karnında tanışılan ve hayatın farklı dönemlerinde farklı boyutlar ile tecrübe ettiğimiz duygulardan bir tanesidir. Yetişkinler zaman içerisinde kazandığı deneyimler ile kıskançlık duygusunu bir nebze törpüleyebiliyor olsalar da çocuklarda durum böyle değildir. Çocuklar özellikle bu duygunun dışavurumunu 3-5 yaşları arasında yaşarlar. Özellikle bu dönemde yaşanan kıskançlık duygusunun kaynaklandığı kişi ise genellikle kardeşlerdir.

Çocuklar bu dönemde anne ve babanın diğer kardeşin kendilerine oranla daha fazla sevdiği yanılgısına düşebilirler. Bu durumu ise farklı şekillerde dışa vururlar. Anne baba durumu fark etmesinin akabinde bu konuda önlem almalıdır. Önlem alınmadığı takdirde ise durum daha da vahim bir hal alabilir ve ileride yaşanacak olan bir takım sorunların temeli atılmış olur.

Kıskançlığa Karşı Ebeveynlerin Tepkisi Ne Olmalıdır?

Anne- baba kardeşler arasında yaşanan kıskançlığı fark etmelerinin hemen akabinde harekete geçmelidir. Durumun ilk anda önünü almak ileride doğabilecek sorunlarında ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ebeveynlerin bu noktada yapması gerekenlerin başında büyük olan kardeşin günlük rutinini değiştirmemeye dikkat etmek gelir.

Küçük kardeş ile ilgili olan aktivitelere büyük çocuğu dahil etmek, ayrım içeren şakalar yapmamak, çocuklardan yaşının üstünde bir olgunluk beklememek, çocuklar arasında hakem rolü oynamamak diğer yapılması gerekenlerdir. Bu durumla ilgili olarak uzman yardımı almak sürecin en iyi şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.

Psikolog veya Psikolojik Danışman desteği için tıklayın.

Çocuk Gelişim Uzmanı desteği için tıklayın

7 Ekim 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle