3 Yaşındaki Çocuğun Kardeş Psikolojisi

3 Yaşındaki Çocuğun Kardeş Psikolojisi

3 yaşındaki çocuk bağımsızlığını tamamen ilan ettiği için her şeyi kendisi yapmak isteyecektir. Bol bol soru soracağı öğrenmeye oldukça elverişli olan kritik dönemlerden biridir. Kendi seçimlerini yapmak konusunda özgür bırakmak 3 yaş çocuğunu bir hayli mutlu edecektir. Hayal güçlerinin geliştiği kıymetli dönemlerden biri olan 3 yaş sürecinde çocuğunuzu farklı farklı karakterlere bürünürken görebilmeniz mümkün. Bir gün kendi kendine doktor olurken ertesi gün evini süpüren bir anne ve belki de bir süper kahraman olarak görebilmenizin muhtemel olduğu bu özel dönemde çocuklar gerçek ile hayali karıştırabilmektedir. Oynadıkları tüm oyunlar 3 yaş çocuğunun hayata adaptasyonu için son derece önemlidir. Oyunlar kadar önemli olan bir diğer durumsa sosyalleşebilmesidir.

3 Yaş Kardeş Kıskançlığı

3 yaş çocuğu parkta, kreşte oyun oynarken diğer çocukların kendisi ile oynamasından hoşlanabilirler.  3 yaş çocuğu vaktinin büyük bir kısmını hayali oyunlarla geçirmektedir.  Paylaşmak artık daha kolaydır. Arkadaşları ile birlikte sosyal becerilerini geliştirebilmek adına yeni adımlar atarlar. Bu dönemde çocuğun psikolojisini en çok etkileyen durumlardan biri de kardeş faktörüdür. Kıskançlık duygusu her yaş grubu için geçerli olan baş etmesi oldukça zor duygulardan biridir. 3 yaş çocuğunun bu dönemde kardeşini kıskanması kadar doğal bir şey yoktur. 3 yaş çocuğu ilginin başka bir yere yönlenmesinden hoşlanmayacaktır. 3 yaş çocuğu bu dönemde kardeş sahibi olduysa bu durum çocukta panik hali oluşturabilmektedir.

Yaş Farkı Azaldıkça Sorunlar Büyüyecektir

Çocuklar zaman zaman kendilerine bir oyun arkadaşı arayışına girerek ebeveynlerine kardeş istediklerini söyleyebilmektedir. Bu durum anne babaları tekrar çocuk sahibi olmak konusunda rahatlatsa da bunu söyleyeninde henüz bir çocuk olduğu unutulmamalıdır. Çocukların fikirleri değişkendir bugün sevdikleri bir şeyi yarın sevmeyebilir, istedikleri bir şeyi sonrasında istemeyebilirler bu nedenle çocuğun hazır olduğunu düşünüp çocuk yapmak yanıltıcı olabilmektedir. 3 yaş çocuğu anneye duyulan ilgi ve sevginin zirvede olduğu bir dönem olduğundan bu dönemde kardeş sahibi olan çocuk hem anneye hem de kardeşe öfke duyabilmektedir. Bu nedenle çocuklar arasındaki yaş farkı azaldıkça sorunlar da büyüyecektir.

Kardeş Kıskançlığına Çözüm!

Kardeş kıskançlığı 3 yaş çocuğunun doğal gelişiminin bir parçasıdır. Kıskançlığı tetikleyen en önemli faktörlerden biri de anne ve babanın çocuklarına karşı sergilemiş olduğu davranışlardır. Anne ve babanın yanlış tutumları sonucu çocuk, annesinin ve babasının dünyaya yeni gelen kardeşini daha çok sevdiği düşüncesine kapılabilmektedir. Bu durum 3 yaş çocuğunda kaygı bozukluğuna yol açabileceğinden bu dönem kardeşine zarar verebilme gibi durumların yaşanabileceği son derece kritik dönemlerden biridir. 3 yaş çocuğuna bu süreçte, kardeş sahibi olmadan önce gösterilen ilgi ve sevgi gösterilmezse ve ya bu ilgi ve sevgi azalır ya da tamamen kardeşe aktarılırsa çocuğun zarar verme eğilimi artacaktır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle