10 Yaşında Aşk Olur Mu?

10 Yaşında Aşk Olur Mu?

Büyüklerimizden sürekli duyduğumuz ve dillere pelesenk olan bir cümle vardır. ‘Aşkın yaşı olmaz’ Bu cümle genellikle ortalama yaşa ulaşmış ve henüz evlenmemiş olan bireyleri teselli etmek amacıyla kullanılmıştır. Ancak yapılan araştırmalar gerçekten aşkın yaşının olmayacağını kanıtlamış ve insanların 5 yaşından ömrünün sonuna kadar aşk duygusunu yaşayabileceğini saptamıştır. Yani bu gün bilimsel verilerle de ispatlanmış olan âşık olma durumunu büyükler yüzyıllar önceden tespit etmiş ve gelecek nesillere nasihat olarak aktarmışlar.

Aşk Nedir?

Aşk nedir? Sorusunun cevabını bulmak son derece zor. Bunun en temel nedeni ise aşk duygusunu yaşayan hemen herkesin aşkı kendine has bir biçimde ve diğerinden farklı olarak tanımlaması. Yüzyıllar boyunca hem kadın hem erkekler aşk üzerine düşünmüşler ve bu konuda şiirler, makaleler yazmışlar ve sözler söylemişler. Tüm bunların aşkı tanımladığını söylemek ise hem mümkün hem de mümkün değil. Aşk duygusu zaten arada bir duygu değil mi?  

Yine de aşkın tarifini yapmak her ne kadar mümkün olmasa da hemen herkesin âşık olunca gösterdiği hareketler çok benzerdir. Âşık olan bireyler genellikle sebepsiz bir şekilde mutlu olmakta ve genellikle biraz dikkatsiz davranmaktadır. Bunun nedeni ise birey her ne kadar farkında olmasa da beynin arka planda âşık olduğu kişiyi düşünüyor olmasıdır. Tıpkı eskilerinde dile getirdiği gibi âşık olan kişinin hiçbir şeyi gözü görmez.

10 Yaşındaki Bir Çocuk Âşık Olabilir Mi?

Yapılan araştırmalara göre bireyler cinsel kimliklerini keşfetmeye başlamaları ile birlikte âşık olma davranışlarını göstermeye başlar. Çocukların cinsel kimliklerini keşfetmeye başlama yaşı ise genellikle 5-6 yaşlarıdır. Bu nedenle bir çocuğun âşık olma davranışını 10 yaşında göstermesi sürpriz sayılmaz. Bu yaşlarda yaşanan aşklar ise ergenliğe yavaş yavaş adım atıyor olmanın da verdiği heyecanla duyulan aşklardır.

Genellikle bu yaşlarda meydan gelen aşklar kısa zaman içerisinde tarihe karışır. Bununla beraber az rastlansa da bireylerin bu yaşlarda kurduğu aşk ilişkileri hayatı boyunca kalıcı olabilir. Bu yaşlarda âşık olan kişiler genellikle heyecan dolu olmakla beraber davranışları ise on derece tutarsızdır. Dikkat dağınıklığı da yine sık görülen bir aşk semptomudur.

Âşık Olduğunu Söyleyen Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Âşık olan çocuklar genellikle bu durumu kendi içlerinde yaşamaları ile birlikte bazen anne- babaya durumu anlatma ihtiyacı hissedebilirler. Ebeveynler bu durumu öğrendiklerini hoşgörülü bir şekilde davranmalı ve çocuğun duygularını incitecek veya fevri hareketlerden şiddetle kaçınmalıdır. Aksi bir durum çocuğun içine kapanması ve ergenlik döneminde meydana gelebilecek olan travmaların başlangıcı anlamına gelebilir. Ebeveynler çocuklarına karşı kullanacakları sözleri uygun bir şekilde akıl süzgecinden geçirmeli ve bu şekilde sarf etmelidir. Bununla beraber ebeveynlerin çocuğun üstüne gitmemesi bu süreç içerisinde yapılabilecek en doğru harekettir.

Psikolog veya Psikolojik Danışman desteği için tıklayın.

Çocuk Gelişim Uzmanı desteği için tıklayın

Yayımlama Tarihi: 7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle