0-6 Ay Bebek için Oyuncak Seçimi

0-6  Ay Bebek için Oyuncak Seçimi

Bebeğimizin doğumundan itibaren ona sunacağımız oyuncaklar onun gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebekler oyun ve oyuncaklar ile çevresini keşfeder. Oyun ve oyuncaklar ;bebeklerin duygusal, zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlar. Bebeğimize oyuncak seçerken, onun gelişim dönemi ve gelişimsel özelliği dikkate alınmalıdır. Peki 0-6 Ay Bebek için oyuncak seçerken neye dikkat etmeliyiz? 

Oyuncak seçiminde, oyuncağın estetik ve güzel olmasından ziyade, güvenli olmasına küçük parçalardan oluşmamasına, düşmesi halinde parçalarının zarar verici nitelikte olmamasına dikkat edilmelidir. Organik ve güven esasına göre tasarlanmış oyuncaklar tercih edilmelidir.

0-6 Ay Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Bebeğimizin oyuncaklardan mikrop kapmasını engellemek için, doğal malzemelerden üretilmiş oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebeğimize alacağımız oyuncaklarda muhakkak CE işareti bulunmalıdır. 0-6 Ay arasındaki bebekler, oral dönemde bulundukları için çevresini ağız yoluyla keşfederler. Bu nedenle bebeğimize alacağımız oyuncaklarda zarar verici boyalar ve kimyasal maddeler bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğimize alacağımız oyuncaklar kolay temizlenebilir olmalıdır. Oyuncakların plastik etiketleri muhakkak kesilmelidir. Müzikli oyuncaklarda sesin şiddeti rahatsız edici  yükseklikte  olmamalıdır. Bu dönemde daha çok plastik veya yumuşak kumaştan yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir.

Uzmanlarımızdan ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 9 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
9 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

1994 Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim bölümü Otizm Spektrum Bozukluğu alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle