kidologlogo

Risperdal Nedir, Ne İşe Yarar?

blog-img

Risperdal nedir ve ne işe yarar diye merak edenler için öncelikle seroquel gibi beyindeki modifiye kimyasalların düzeltilmesinde ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını hatırlayalım. 

Risperdal Nedir?

Risperdal, birçok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılan bir antipsikotik grubunda bulunan ilaçtır. Çocuklarda ve ergenlerde çevreden soyutlanma, halüsinasyonlar, yalnızlık duyguları, kafa karışıklığı, şizofreni, paranoya veya hastalık, bipolar bozuklukta nöbetler, irritabl durum bozukluğu ve belki de en önemlilerinden biri olan otistik anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Seroquel'e benzer bir etkiye sahip olmasına rağmen, risperdalın etken maddesi risperidondur ve antipsikotik ilaçlar grubuna aittir.

Herhangi bir ilaçta kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar açıkça risperdal için geçerlidir ve ekstra dikkat gerektiren hususlar vardır. Bu ilaçlar fiziksel etkilerinin yanı sıra beyin reaksiyonlarına da yol açabileceğinden normal ilaç grubundaki ağrı kesicilere göre daha dikkatli kullanılmalıdır. 

Ne olursa olsun, risperdal'ın kullanımını ve dozunu önce doktorunuzun tavsiyesine bırakın ve asla doktorunuzun önerdiğinden fazlasını kullanmayın. Öncelikle ilacın içerdiği maddeye alerjiniz varsa kullanılmamalıdır.

 

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu Nedir? Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

Risperdal Yan Etkileri

 • Nefes kesintisi.
 • Deri döküntüsü veya şiddetli kaşıntı.
 • Nefes borusunda veya ağız çevresinde şişme.
 • Bayılma, istemli hareketlerin kontrolünün kaybı, kas krampları.
 • Titreme,  Kan basıncı seviyelerinizde ani değişiklikler.
 • Çarpıntı ve düzensiz kalp atışları.
 • Bilinç depresyonu ve geçici iskemik ataklar.
 • Felç veya nöbet geçirme olasılığı
 • İshal, kusma veya bağırsak enfeksiyonu.
 • Artan kan şekeri seviyesi.
 • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı.
 • Baş dönmesinin neden olduğu baş ağrısı.

 

İlginizi çekebilir: Ruh sağlığınızı etkileyebilecek faktörlerRisperdal İlacının Yan Etkileri Var mı?

Risperdal yan etkileri konusuna da dikkat edilmelidir, bu nedenle kimyasal içerikli bir ilaç olduğu için hem fiziksel hem de psikolojik yan etkileri olabileceği fikri aklınızdan kaçmamalıdır.

Sürekli uyku halinizi gideren ilaçlar alıyorsanız, bu ilacı kullanırken artan uyku hali görülebileceğinden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Şiddetli böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa, doktorunuzla konuşmalı ve bazı testler yaptırmalısınız. Anormal kalp ritminiz veya konjenital QT sendromunuz varsa ilacı kullanmayınız. 

Özellikle bacaklarınızda şişlik, ağrı ve kızarıklık varsa bu, damardaki kan pıhtılarının bir işareti olabilir. Bu pıhtı damardan akciğerlere geçerek göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir. Dermanınız varsa ve zihinsel durumunuzda ani bir değişiklik, yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda ani güçsüzlük veya uyuşukluk, özellikle tek taraflı veya kısa süreli de olsa geveleyerek konuşma fark ederseniz. Bunlar felç belirtileri olabilir.

Bu ilacı almak nöbetlerinizi tetikleyip kötüleştirebileceğinden, herhangi bir nöbet önleyici ilaç kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı kullanırken vücudunuzdaki aşırı ısı nedeniyle su kaybı veya aşırı ısınma yaşayabilirsiniz. Ani hava değişikliklerine karşı hassas olabilirler. Bu durumdan kaçınmak için aşırı sıcaktan kaçının ve bol sıvı tüketin.

İlacın etkisini göstermesi birkaç haftayı bulabilir ve faydası olmayacağını düşünerek birdenbire bırakmamalısınız, aksi takdirde geri dönüşü olmayan psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir. İlacın dozunun değiştirilmesi, ilacın kesilmesi gibi müdahaleleri kesinlikle doktorunuza danışmadan yapmayınız.

İlginizi çekebilir: Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

 

Risperdal Ne İşe Yarar

Belli bazı psikolojik rahatsızlıklara sahip olan kişilerin sakinleşmeleri yanı sıra semptomlarını da baskılamak için kullanılan Risperdal hem gerekli hem de faydalı bir ilaçtır.

 • Kuruntu, zihin karışıklığı ve paranoya gibi durumların tedavisinde kullanılır.
 • duygusal ve sosyal çekingenlik durumlarında tedavi için kullanınır.
 • Var olmayan sanrılar gören ya da sesler duyan kişilerin iyileşmesinde kullanılır.
 • Saldırganlık tarzındaki dürtüsel davranışların önüne geçilmesinde kullanılır
 • Psikotik bozuklukları veya bipolar rahatsızlığı olan hastalarda kullanılır.
 • Otistik bozukluğu bulunan genç ve çocuk hastaların agresif ve saldırgan davranışlarının önlenmesinde kullanılır.
 • Psikolojik rahatsızlıkları olan hastaların suçluluk duygusu, endişe, gerginlik ve ruhsal çöküntü gibi belirtilerinin azaltılmasında kullanılır.

Risperdal Kullananlar

Risperdal tablet veya şurup şeklinde olup, yemeklerden önce veya sonra kullanılabilir. Enjeksiyon formu ise 15 günde bir yapılır. Risperdal, asla alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Bu ilacın kullanılmasında en temel ve önemli nokta ilacı doktorun önerilerine uygun şekilde kullanmaktır. Doktora danışmadan ilacın dozu değiştirilmemeli ya da kullanımı bırakılmamalıdır. Ayrıca bir gün ilacın unutulup alınmaması durumunda ise telafi etmek için ertesi gün iki dozda alınmamalıdır. Eğer bu ilaç ile birlikte başka ilaçlar da kullanılacak ise psikiyatristinize danışmalı ve onun onayı ile kullanmalısınız.

Alakalı yazı: En zararsız antidepresan

Risperdal Kullanıp İyileşenler

Atipik bir antipsikotik olan Risperdal, psikotik rahatsızlıkların belirtilerinin tedavisinde sıklıkla reçete edilir. Risperdal kullanıp iyileşenler ilacın yan etkileri olmasına rağmen faydalarının daha fazla olduğu belirtiler. Psikotik ve bipolar bozukluğu olup Risperdal kullanıp iyileşen hastalar, rahatsızlıklarının neden olduğu yıkıcı ve agresif tavırların önüne geçmesinde ilacın etkili olduğunu da belirtmişlerdir. 

Risperdal Kullananların Yorumları

Risperdal kullananların yorumları, ilacın oldukça etkili olduğu yönündedir. Doğru şekilde kullanıldığında etkili sonuçlar elde edilip, hastalıkların tedavisinde başarılı olunduğunu da belirtmişlerdir. Risperdal kullananların yorumları arasında ilacın bağımlılık yapmaması açısından hastalar tarafından da tercih edilmesi bulunmaktadır. Bu noktada doktorunuza danışmanız ve net bilgi almanız gerekmektedir.

Alakalı yazı: En ağır antidepresan

Risperdal Fiyatları Ne Kadar?

Risperdal her yaştan hastanın rahatlıkla kullanmasına imkan veren farklı mg’larda tablet, şurup ya da 15 günde bir uygulanan depo enjeksiyon formu şeklinde bulunur. Tabletlerin oranları; 0,5 mg, 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg ve 6 mg şeklindedir. Enjeksiyon formu ise 25 mg, 37,5 mg ve 50 mg şeklindedir. İlaç formunun farklı olması Risperdal fiyatlarının da değişmesine neden olur. 

Risperdal İlacı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıdan bu ilaç hakkında sıkça sorulan sorulara erişebilirsiniz.

Risperdal ilacı ne işe yarar?

Risperdal, antipsikotik ilaçlar grubuna dahil ilaçlar grubundadır. Şizofreni, bipolar bozukluk ve psikoz rahatsızlıklarının etkilerini azaltmak amacı ile kullanılır. İlacın temel özelliği beyindeki bazı kimyasallara etki ederek psikotik rahatsızlıkların neden olduğu dengesizliklerin önüne geçmektir.

Risperdal bıraktıktan sonra ne olur?

Risperdal doktor kontrolünde başlanılarak gene doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Rahatsızlığın tedavi sürecinde doktor kontrolü olmadan bırakılması belirtilerin artmasına neden olabilir. Bu da rahatsızlığın seyrini etkilerken tedavi sürecinin aksamasına neden olurken daha kötü sonuçlara da neden olma olasılığı oldukça yüksektir.

Risperdal’ı kimler kullanır?

Şizofreni ve benzeri psikotik rahatsızlıkları olan kimseler yanı sıra, bipolar hastalar, otistik sendromu nedeni ile saldırgan davranışta bulunan çocuk ve ergenler kullanabilirler.

Risperdal ne kadar süre kullanılır?

Risperdal kullanım süresi konusunda kesin bir zaman vermek söz konusu değildir. İlacın kullanım şekline ve dozuna doktor karar verir. Kullanıma bağlı olarak ilacın formunu da değiştirebilir. Tablet ve şurup formu doktor önerisine göre günde 1 ya da 2 kez kullanılır.

Risperdal etkisini ne zaman gösterir?

İlacın etkisini göstermesi ortalama 1 ya da 2 haftayı bulabilir. Bu sebeple etkisinin görülmediği ya da faydasının olmadığı düşünülerek asla bırakılmamalıdır. Yoksa sonrasında daha kötü hatta geri dönülemez psikolojik etkiler ortaya çıkabilir.
Paylaş

Nerede Olursanız Olun Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun