kidologlogo

Psikiyatri İlaçları Hangisi?

Zor yaşam şartları günümüz insanını antidepresan kullanmaya mecbur bırakıyor. Doğru teşhis ve tedavi ile olumlu etkisi yüksek ola psikiyatri ilaçları hangisi pek çok kişinin de merak ettiği ilaçlar arasında yer alıyor. Beyinde bulunan hormonların olumlu yönde değiştirilmesi amacıyla uzman doktorlar tarafından reçete edilen haplar beyin fonksiyonlarının normalinde çalışması için öneriliyor.

Psikiyatri alanına giren rahatsızlıkların türüne ve evresine göre verilen antidepresanların çeşidi değişiklik gösteriyor. Vücutta yer alan mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin eksikliği için verilen ilaçlar kadar, etken maddesi mirtazapin ve vilazodon olan antidepresanlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Psikiyatri İlaçları Neden Tercih Edilir?

Elde olmayan sebeplerden dolayı kişilerin karşılaştıkları sorunla hiçbir desteksiz mücadele edebilmeleri güç olabiliyor. Yeterince sağlam bir psikolojiye sahip olmayanların ise psikiyatri ilaçları hangisi diyerek bir doktordan yardım almaları kaçınılmaz olabilmektedir.

Her hastanın kendine özel gösterdiği doğrultuda belirlenen psikiyatri ilaçlar tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Mutlaka doktor kontrolü sonrası karar verilen ilaçlar, kişinin kendi kararı ile kesinlikle alınabilecek ilaçlar değildir. Zaten reçetesiz eczanelerden alınamayan ilaçlar, doktor takibinde olmayı reddeden hastalar için sadece sakinleştirici özellikteki bitkisel ilaçların kullanılmasına izin verilmektedir.

Psikiyatri İlaçları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Psikiyatri ilaçları kullanmaya başlayan kişilerde olumlu ya da olumsuz ir takım etkilerin görülmesi ilk bir hafta içerisinde gerçekleşir. En etkili psikiyatri ilaçları hangisi diye araştırma yaparken, çevreden bu tür hapların kilo aldıracağı, bağımlılık yapacağı ve sürekli uyku yapacağı gibi yanlış bilgilerle karşılaşmak olasıdır.

Özellikle ilk bir ay içerisinde vücudun antidepresana karşı uyum sürecinde olduğu bilinmeli ve bilinçsizce kullanmayı bırakmamak gerekir. Bu şekilde davranmak daha tehlikelidir ve beyin hormonlarının tamamen değişmesine odaklanan vücudun bir anda bu ilaçlardan mahrum kalması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Doktor kontrolünde başlanan psikiyatri tedavisi mutlaka doktor onayı ile bitirilmesi gerekir. Uzman doktorların uygun dozun belirlenmesinde hastalığın iyileşmesi ya da tedaviye vücudun direnç göstermesi gibi faktörler etkilidir. Bu noktada görülen belirtilerin uzman doktor ile açıkça paylaşılması gerekir. Yanlış doz ayarlaması kişide sürekli uykusuzluk ve huzursuzluk hallerine neden olabilir.

Psikiyatri İlaçları Kullanan Kişiler Tehlikeli Midir?

Psikolojik açıdan rahatsız olan kişilerin toplum tarafından tehlikeli görülmesi çoğu zaman antidepresan kullanımının gizlenmesine yol açıyor. Diğer hastalıklarda olduğu gibi vücudun istemsizce ruhsal açıdan bunaması ya da sorunları ile baş edememesi kaçınılmaz olabiliyor. Tıp biliminin ise uzun yıllardır psikiyatri ilaçları ile insanların tedavi olmalarına ve normal birey olarak yaşamlarına devam edebilmelerine imkân tanıyor.

Yine toplumda en iyi psikiyatri ilaçları hangisi hakkında bilgi toplarken en antidepresanlar hakkında birçok bilgi kirliliği olduğu görülüyor. Sanki antidepresan kullanan kişilerin sürekli sakinleşmeye ihtiyacı olan tehlikeli insanlar gibi algılanması, rahatsız olan kişilerin istem dışı da olsa toplumdan soyutlanmalarına neden oluyor.

 

568479

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.