kidologlogo

Partnerinizden Başka Birini Hayal Etmeniz Normal mi?

Öncelikle, cinsel davranışları tanımlarken "normal" kelimesini kullanmaktan kaçınmaya çalıştığımı açıklığa kavuşturmama izin verin, çünkü belirli uygulamaları "normal" veya "anormal" olarak etiketlemek bir değer yargısı anlamına gelir. Bunun yerine, yaygın ya da yaygın olmayan davranışlar hakkında konuşmayı tercih ederim. 

Bununla birlikte, araştırmalar, cinsel ilişkide bulunan kişilerin, genellikle eşleri dışındaki kişiler hakkında cinsel fantezileri olduğunu göstermektedir. Örneğin, son iki ay içinde sahip oldukları cinsel fantezilerin sayısı sorulan 349 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmaya bakalım(Leitenberg, 2001). Bu araştırmada tüm katılımcılar heteroseksüel bir romantik ilişkiler içindeler ve fantezilerinin kaçının şu anki partnerlerini ve kaçının başka birini içerdiği hakkında sorulara cevaplar verdiler. 

Partnerinizden Başka Birini Hayal Etmeniz Normal mi? 

Erkekler arasında, partner olmayan birini hayal ettikleri fantezilerin yüzdesi(%54), partnerin dahil olduğu orandan (%46) daha yüksekti. Buna karşılık, kadınlar arasında tam tersi bir örüntü gözlemlendi (yani, %64'ü partnerini içeriyordu, %36'ında ise partner yoktu). Yani, en azından erkekler için, başka biri hakkında hayal kurmanın daha yaygın olduğu söylenebilir.  

Araştırmacılar ayrıca neredeyse tüm erkeklerin (%98) ve kadınların büyük çoğunluğunun (%80) en azından ara sıra mevcut partnerlerinden başka biri hakkında fanteziler kurduklarını gösterdi. Peki kimin hayalini kuruyorlardı? Hem erkekler hem de kadınlar için bu fantezilerin çoğu, fiziksel olarak hiç birlikte olmadıkları biriyle ilgiliydi; ancak erkeklerin yaklaşık beşte biri ve kadınların ise üçte biri önceki cinsel partnerleri hakkında fanteziler kurduğunu bildirdi.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Her şeyden önce, partnerinizden başka birini hayal etmek, romantik ilişkilerde olan insanlar arasında çok yaygın bir deneyimdir ve bu özellikle erkeklerde daha çok görülmektedir. İkinci olarak, başka biri hakkında hayal kurmanın kişinin ilişkisine kesin olarak zarar verdiği söylenemez. Aslında bu çalışma, erkeklerin başka biriyle seks yapma fantezilerinin gerçek aldatma davranışlarıyla ilişkili olmadığını da ortaya koydu (Leitenberg, 2001). Yani fantezilerinde başka biriyle olan erkeklerin gerçek aldatma davranışı oranları, fantezilerinde başka biriyle olmayan erkeklere göre daha yüksek değildi. 

Bu nedenle, genellikle partnerinizi içermeyen bir seks senaryosu düşündüğünüzü fark ederseniz, bu mutlaka kötüye işaret veya suçluluk duymanız gereken bir şey değildir.  Muhtemelen partneriniz de benzeri hayalleri farklı zamanlarda kuruyordur. 

Seks hayatınız hakkındaki tüm problemleri buradan online bir seans alarak benimle paylaşabilir, birlikte bir çözüm arayışına girebilmemiz için ilk adımı atabilirsiniz. 


 

Leitenberg, H., & Hicks, T. V. (2001). Sexual fantasies about one’s partner versus someone else: Gender differences in incidence and frequency. The Journal of Sex Research, 38, 43-50.

 

29847

Kişi Okudu

Esen Meltem Kaplan
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.