kidologlogo

Özgül Öğrenme Güçlüğü

blog-img

Özgül Öğrenme Güçlüğü, çocuğun zeka düzeyinin normal veya normal üstü puana sahip olduğu fakat farklı akademik alanlarda öğrenme zorluğu yaşadığı durumdur.

Çocuklar matematiksel hesaplamalar (diskalkuli), görsel algı (disgrafi) ya da dil bilgisi (disleksi) alanlarının bir ya da birkaçında öğrenmek için yaşıtlarından daha fazla efor sarf etmek zorunda kalmaktadır. Genelde günlerini, derslerini ve ödevlerini planlamakta zorluk yaşamakta, eşyalarını kaybedebilmekte ve desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca çocukların büyük çoğunluğuna dikkat eksikliği tanısı da eşlik etmektedir.            

Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklarla Neler Yapılabilir?

Bu tanıdaki çocuklar yeterli desteği almadıklarında sürekli akademik başarısızlık yaşadıkları için eğitim hayatlarında okuldan uzaklaşma, yaşıtlarıyla anlaşmazlıklar yaşama, ailede anlaşılmadığını düşünme gibi problemler yaşayabilmektedirler. Bu çocukların normal şekilde öğrenemedikleri ve ek bir desteğe ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Mutlaka özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarla ilk aşamada günlük yaşamlarını planlama üzerinde çalışılmalıdır. Çocuk okul dönemindeyse eşyalarını unutmaması için her zaman çantasında duran bir liste hazırlanıp bu listeyi kontrol etmesi sağlanmalıdır. Derslerini ve ödevlerini takip etmesi için haftalık program hazırlanmalıdır. Akademik başarısı için mutlaka bir uzmanla çalışılmalı, bu tanıyı almış ya da şüphesi olan çocuklar için hazırlanmış kaynaklar kullanılmalıdır.

Neden Bir Uzmana Başvurmalısınız?

İki tanıya sahip çocuklarda da çocuğu desteklerken uygun materyalleri sunmak ve gelişimini takip etmek çok önemlidir. Meslek tanımı 0-18 yaş grubu olan çocuk gelişimciler bu tanıdaki her çocuk için uygun program hazırlamakta, uygulamakta ve her seansta takip etmektedirler. Aynı şekilde özel eğitim uzmanları da çocuğun akademik başarısı üzerinde çalışırken aynı zamanda iletişim ve sosyal becerilerini, aile danışmanlığıyla aile içi iletişimi ve görsel çalışmalarla bilişsel becerilerini üst düzeye çıkarmak için çalışmalar tasarlamaktadırlar.

Bir uzmana ihtiyacınız varsa tıklayın.

Paylaş

Nerede Olursanız Olun Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2023 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.