kidologlogo

Online Psikolog Desteği Yararlı Mı?

blog-img

Online Psikolog desteği almak, içinde bulunduğumuz küresel pandemi koşullarının etkisi ile hız kazanarak popüler bir hale gelmiştir. Günümüzde birçok birey bu desteğe başvurmakta, zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde bu hizmetten yararlanmaktadır. Peki online psikolog desteği yüz yüze kadar sağlıklı mı?

Ruhsal, fiziksel, sağlık sorunları ile mücadele eden ve bu mücadele esnasında psikolojik açıdan tükendiğini hisseden bireylerin yaşadığı olumsuz durum ve etkenler terapi süresince ele alınmakta, bireyin azami olarak tekrardan daha olumlu-iyi duygular ile terapi sürecini tamamlaması amaçlanmaktadır. Online ortamda sunulan bu hizmeti, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık eğitimini bitirmiş belirli koşulları sağlayan uzmanlar sağlamaktadır.Online Terapi Süreçleri ve Kapsamı

Bu hizmete başvuran bireylerin, terapi süreci kişinin ruh hali ve sorunlarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin uyku bozukluklarına, ani ruh hali değişimlerine yönelik uygulanan terapi biçimi ile görece daha ağır ve sancılı olarak adlandırabileceğimiz majör depresyon, anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğu birbirinden farklı ve süreci etkileyen psikolojik rahatsızlıklardır.

Kapsamı bakımından online psikolog hizmeti dijital ortamda (online) web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmekte, uzmanın veya kişinin durumu göz önüne alınarak hizmete devam edilmektedir. Psikolojinin çok katmanlı olması elbette birden fazla ayrı psikoloji dalını da beraberinde meydana getirmiştir. Çocuk Psikolojisi, Ergen Psikolojisi, Aile Psikolojisi ve benzeri gibi birçok farklı başlık altında değerlendirilen psikolojik durumlar ve insan üzerinde yarattığı etkiler dolayısı ile kişiye has şekilde ele alınıp değerlendirilmektedir.Online Psikolog Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Bu sorunun cevabı uzman psikoloğun branşı ve yoğunlaştığı konu güdümünde değişebilir olsa da online ortamda hizmet veren ve genel anlamda her türlü psikolojik bozukluk ile ilgilenen uzmana başvurmak daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra Kidolog gibi özünde çocuk, ergen ve ebeveyn (aile) psikolojisi üzerine online olarak hizmet veren kurumlara ise yine bu konuda destek almak için başvurulabilmektedir.Online Psikolog Desteğinin Yararları Nelerdir?

  • Online Psikolog desteğinin en büyük yararı zaman ve mekân kısıtlamasının olması
  • Dileyen herkesin bu desteğe başvurabilmesi
  • Ulaşılabilirlik açısından konforlu olması
  • Genellikle ev ortamından arzu edilen görüşmenin yapılması sebebi ile danışanın kendisini daha rahat hissetmesi
  • Danışanın psikolojik açıdan daha az baskı altında hissetmesi

Gibi durumlar online ortamda satın alınan-başvurulan psikolojik desteğin başlıca yararları olarak sıralanabilir.Online Psikolog Desteğinin Dezavantajları Nelerdir?

Online Psikolog desteğinin yararları olduğu gibi olağan şekilde dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlar;  • Kişinin web ortamına uygun, teknik cihaz kullanamaması
  • Görüşme esnasında ağ kopmaları
  • Görüşmenin yapıldığı sürede, görüşmenin yapıldığı ortamın kalabalık veya sesli olması
  • Danışanın görüşme yapıldığı esnada dikkatini verememesi

Gibi durumlar ise online ortamda alınan bu hizmeti aksatabilmektedir. Aksayan bu süreç terapinin özüne ve dolayısı ile gelişme ve ilerleme kaydetmenin de önünü kesebilmektedir. Burada danışanların da tıpkı uzman gibi aynı hassasiyette olması ve bu işleyişe uygun hazırlanmasıdır. Yine kurulan iletişimin yüz yüze olmaması, danışanın ruh halinin gözlemlenebilmesi için bir engel teşkil edebilmektedir, tüm bu dezavantajların önüne geçebilmek için öncesinde danışan ile bir ön görüşme yapmak faydalı olacaktır.

Bir kaç dakika içerisinde online psikolog almak için tıklayın.Kidolog ve Online Psikolog Desteği

2021 yılından bu yana uzman kadrosu ile 11 farklı kategoride ve 7/24 hizmet vermesi açısından Kidolog, desteğe ihtiyaç duyulduğu andan itibaren kişinin, online ortamdan bu ihtiyacı karşılayabilmesi fırsatını sağlamaktadır. Ebeveyn ve çocuk psikolojisi üzerine hizmet vermesinin yanı sıra; Dil ve Konuşma Terapisi, Fizyoterapi, Diyet, Uyku Danışmanlığı gibi insan hayatını etkileyen önemli konularda da hizmet sunmaktadır.

Geleneksel psikolojik yaklaşımların dışında daha modern ve etkili olan online (çevrimiçi) psikolojik destek, danışanların temelde uzmandan beklentilerinin ne olduğunu doğrudan söyleyebilme imkanını sağlaması açısından da oldukça kullanışlıdır. Günümüzde başta Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde online verilen psikolog hizmeti, danışanlara anında ulaşabilme ve danışanlar ile uzman arasındaki bağın anlık olarak mesafe fark etmeden kurulabilmesi açısından da önemlidir. Online terapi esnasında tıpkı yüz yüze olduğu gibi danışanın soruları ve anlatmak istediği konular üzerine konuşulur. Bu bakımdan, çevrimiçi olarak başvurulan bu hizmetin yüz yüze görüşmeler ile çok büyük bir farkı yok, aksine danışan için sunduğu yararları vardır.

Paylaş

Nerede Olursanız Olun Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2023 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.