kidologlogo

Online Çocuk Gelişimci

Her çocuğun belli yaş aralıklarında yapması gereken bazı görevler ve işler bulunur. Genellemeler söz konusu olduğunda iki yaşına kadar çocuklardan beklenen yürümenin gerçekleşmesi, bir yaşına kadar tek heceli kelimelerin söylenmesidir. Bazı normalden sapan durumlar da söz konusu olabilir. Üç yaşına kadar istenilen düzeyde konuşamayan çocuklarda bu durum psikolojik, genetik ya da yapısal bazı özelliklerin sonucu gelişebilir.

Her yaş ya da ayda beklenen bilişsel ya da zihinsel aktivitelerin yapılması, duygusal iletişim kurması çocuklardan beklenen özelliklerdir. Şayet aileler çocuklarında bu duruma ilişkin bazı eksiklikler görüyorsa o durumda uzman psikolog ya da pedagoglardan yardım almalıdır. Görüşmeler neticesinde elde edilen veriler ışığında tedaviye başlanır. Zihinsel faaliyetlerde bazı sorunların tespit edilmesi ilgili branş doktorlarının tedavi konusudur.

Online Terapilerin Verimliliği Nasıl Olur?

Günümüzde terapilere sadece randevu alınıp, klinikte katılım gerekmeyecektir. Son dönemlerde teknolojik ilerlemeler sayesinde evlerde internet erişiminin bulunduğu her türlü yaşam alanından rahatlıkla seanslara girme durumu söz konusudur. Bu sayede yaşlı ya da küçük çocukların evlerden çıkmadan terapiye online katılımı sağlanmış olur. Dışarıya çıkamayacak derecede yaşlı ya da yürüme engeli olanlar ile küçük çocuklar için online terapiler son derece rahatlık sunacaktır.

Bazı kişilerin dışarıya çıktıktan sonra psikolog görüşmelerine gitmek istemediği de gözlenir. İç direnci kıran bu tür durumlar için danışmanları danışanların evine getiren online uygulamalar son derece caziptir. Çocuk gelişimi konusunda hizmet veren pedegoglar da en çok online terapileri uygularlar. Çocukların rahat oldukları ortamda çok daha rahat şekilde kendilerini ifade ettikleri gözlenir.

Çocuk Gelişiminde Online Terapilerin Etkisi

Çocuk gelişiminde online terapilerden son zamanlarda son derece verimli sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Konuşma ve yürüme geriliği olan çocukların dışarı çıkmaları son derece zor olacaktır. Ailelerin çocuklarını hazırlamalarında vereceği uğraşlar göz önüne alınarak, online çocuk gelişimcilerinden destek alınması tavsiye edilir.

Her çocuk belli hareketleri kendi zaman aralığında yapar. Bu durum çocuktan çocuğa değişim gösterir. Kimisi iki yaşında tam anlamı ile konuşurken bazı çocuklarda bu durum üç yaşını bulabilir. Altı ay öncesi ya da sonrası durumları aşan, yüksek sapma aralıkları, uzmana başvurulmasını gerektiren konulardır.

Erken Aşamada Çözümler

Her rahatsızlığın erken evresinde tespit edilmesi, tedavi sürecini de son derece hızlandırır. Erken aşamada tespit edilen bazı anomaliler çok daha kısa sürede ve etkili şekilde çözülecektir. Yaşam boyunca hayatını etkileyecek bazı kalıtsal rahatsızlıklar bile uygun tedaviler ile rehabilite edilmektedir.

Çocuk gelişim uzmanları, davranışa sebep olan olguyu tespit eden ve doğru yönlendirmeler yapan kişilerdir. Geç konuşan çocuklarda sosyal çevrenin de etkisi olabilir. Yalnız büyüyen ya da iki dil konuşulan evlerde çocuğun dil gelişimi de olumsuz yönde etkilenir. Bu türlü çok sayıda sorunun çözümü için online çocuk gelişimcilerinden destek alınması önerilir.

 

 

202395

Kişi Okudu

Kidolog
KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

' Bilinçli ebeveynler mutlu nesiller '

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2024 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.