kidologlogo

Online Çift Terapisi Nedir?

blog-img

Online çift terapisi anlatılmadan önce yapılması gereken çift terapisinin ifade edilmesidir. Çift terapisi, çiftlerin ilişkileri içirişinde oluşan sorunları çözememeleri, bu sorunlardan bir türlü kurtulamamaları ve aralarında oluşan iletişim problemleri nedeniyle bir uzman desteği ile bu sorunların kaynağının anlamlandırılması, yorumlanması ve çözüme kavuşturulması sürecidir. Her çiftin ilişkileri içerisindeki dinamikler birbirinden farklıdır ve bu sebeple terapiye gelen her çifte farklı bir seans planı oluşturulur.

Terapinin bu nedenle amacı da çiftin sorunlarına göre değişse de en temel olarak çift terapisi, yaşanan sorunların ve bundan doğan kısır döngülerin, oluşan sorunlar altına yatan sebeplerin belirlenmesi, bu sorunların ilişkiye verdiği zararların anlaşılması yoluyla çözüme kavuşturulmasıdır.

Çift terapisinde haklı ya da haksızın belirlenmesinin aksine ilişki taraflarının bu ilişkiden beklentileri, birbirlerine olan ihtiyaçları ve bu beklenti ve ihtiyaçların karşılanması içi partnerlere eşit mesafede kalarak haklı ve haksız olarak kişileri değil bir bütün olarak ilişkiyi tedavi etmeyi amaçlar.Online çift terapisi ise aynı süreçlerin sadece tek farkla uzaktan çevrimiçi yollarla yapılmasıdır. Birçok avantajı olan bu durumda terapist gerek görürse yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilebilir.

Online Çift terapisi kimlere uygulanır?

Genel yanılgı olarak online çift terapisini sadece evli çiftler alabilir gibi bir düşünce vardır. Ancak online çift terapisini, evlilik öncesi bilgi almak ve danışmanlığa ihtiyaç duyan, boşanma aşamasında ya da boşanmış olan medeni durumdan bağımsız tüm çiftlere uygundur.Çift terapisinin faydaları nelerdir?

 • Partnerlerin birbirinden farklı ihtiyaçları, beklentileri ve becerileri olan bireyler olarak birbirlerini fark etmeleri,
 • İlişkideki bilinçli ve bilinçdışı ihtiyaçları fark etmeleri,
 • Partnerinin inançları tarafından yok edilmeden, korkmadan ve partneri yok etmeden yakınlık kurabilmeleri
 • İlişkide öznelliklerini koruyabilmeleri ve bireysel potansiyellerini ortaya koyabilmeleri
 • İlişkide zorluklarla baş etme yöntemlerini daha olgun, işlevsel baş etme yöntemlerine dönüştürmeleri
 • Birbirine alan açan yaratıcı, üretken, bağlılığın bağımlılık olmadan hissedildiği bir çift olma deneyiminin yaşanması

Hangi konularda online çift terapisi alınmalıdır?

 • İletişim problemleri
 • Geniş aile problemleri,
 • Sınırlar ile ilgili problemler,
 • Evlilik öncesi danışmanlık,
 • Aldatma,
 • Boşanma,
 • Ebeveynlik stilleri üzerindeki çatışmalar,
 • Duygusal ve veya fiziksel şiddet yaşantısı gibi konular çift terapisi desteği alabileceğiniz konu başlıklarından bazılarıdır.

Çift terapisi kaç seans sürer?

Çiftlerin kişisel ihtiyaçları, ilişkideki konumları belirlendikten ve ilişki daha olumlu bir seyre ve doyuma ulaştıktan sonra terapi başka bir hedef yoksa sonlandırılabilir. Özetle başta söylenen sorunlar giderilip yeterli kazanımlar sağlandıktan sonra terapi sonlandırılabilir.Çift Terapisi Yöntemleri Nelerdir?

Çift terapisi, aslında birçok farklı terapi ekolünden beslenmektedir. Bunlar; Psikanalitik Çift Terapisi, Duygu Odaklı Çift Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Çift Terapisi, Gottman Çift Terapisi, Sistemik Çift Terapisidir. Her model kendine has müdahale yöntemleri vardır. Çift terapistinin bu ekollerdeki yetkinliği ve uygulama becerisi müdahalelerin başarısını belirler.Online çift terapisinin faydaları nelerdir?

Özellikle pandemi ile birlikte online tedavilere yönelim artmıştır. Bu konuda online danışmanlıkların faydaları şu şekilde sıralanabilir: • Terapistlere daha kolay ulaşılmaktadır.
 • Zaman tasarrufu sağlar.
 • Maliyet tasarrufu sağlar.
 • Terapiler online olduğu için kişiler daha rahat hisseder.
 • Ev ortamının rahatlığında olduğu için terapiler istedikleri zamanda olmaktadır ve işlerini terapiye göre ayarlama zorunlulukları yoktur.

Bu gibi faydalarının yanında online süreçler sayesinde ilişkilerin geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve alınan doyumun arttırılması online seanslar sayesinde iyice kolaylaşmıştır.Çift terapisi nasıl yapılır?

Çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları zorluklarla başa çıkabilmeleri, oluşan sorunların temelinde nelerin yattığını anlayabilmeleri için ilişkilerini güçlendirmek gereklidir. Bu sayede çiftler zorluklarla başa çıkmada daha başarılı olmakta ve yeni bakış açıları kazanmaktadır.

 Bu sebeple hem online hem yüz yüze olarak gerçekleştirilebilen çift terapisi haftada bir seans olacak şekilde düzenlenen takvimlere göre yapılır. Ana esas ise partnerlerin beraber katılımıdır. Çünkü ilişkilerde oluşan sorunlar hiçbir zaman tek taraflı değildir ve çözümü de tek taraflı olamamaktadır.

 Terapistin tercihine göre zaman zaman tek kişiyle görüşmeler gerçekleşebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta online çift terapisi alınacak terapistin yetkin olmasıdır. Alanında uzman olmayan kişiler ilişkiyi düzenlemek yerine kişiler arasındaki iletişim daha da zedeleyebilir.

Bu konuda uzman terapist kadromuz sayesinde çift terapisi ihtiyacı olan çiftlere Kidolog.com olarak hizmet vermekteyiz.

Paylaş

Nerede Olursanız Olun Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

KidologLogo

Teknik Destek
(10:00-23:59)

+90(850) 840 11 39

App Store

Google Play

Spotify

karekod

* Kidolog E-Bülten Üyeliği ile Bizden Haberdar Olun

© 2023 kidolog.com /Tüm hakları saklıdır.